Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Minna Nyman

Sök kontaktuppgifter till Minna Nyman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Minna Nyman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Minna Nyman medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om civilt försvar (Ju 2018:05) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om civilt försvar (Ju 2018:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:79 och dir. 2019:98
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget beräknas vara slutfört senast den 1 mars 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Holmberg, f.d. landshövding, fr.o.m. 2019-05-06 t.o.m. 2021-03-01
Särskild utredare : Barbro Holmberg, f.d. landshövding, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Taha Alexandersson, stf. krisberedskapschef, fr.o.m. 2019-09-10
Joakim Evertson, enhetschef, fr.o.m. 2019-09-10
Stefan Hector, enhetschef, fr.o.m. 2019-11-07
Mikael Holmer, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Martin Lundin, kommissarie, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2019-11-06
Catrin Molander, enhetschef, fr.o.m. 2019-09-10
Minna Nyman, avdelningschef, fr.o.m. 2020-05-27
Göran Nyqvist, kommissarie, fr.o.m. 2019-09-10
Per-Erik Nyström, nationell dricksvattensamordnare, fr.o.m. 2019-09-10
Christer Sandell, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-05-26
Anna Wibom, projektledare, fr.o.m. 2019-09-10
Åsa Åhlén Hagman, handläggare, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Daniel Bergvall, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-08-16
Sakkunnig : Kristina Bram, kansliråd, fr.o.m. 2020-08-20
Sakkunnig : Adrienne Coyet Folke, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Henrik Engvall, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-27 t.o.m. 2020-05-10
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Karolina Gustafson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2020-10-29
Sakkunnig : Julia Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-08-17
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Sofia Knapp, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Karolina Lemoine, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Erik Lenntorp, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Kierstin Petersson Grawé, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Anita Wetterlöf Ajaxon, ämnesråd, fr.o.m. 2019-11-06
Expert : Camilla Asp, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Carl Fredrik Graf, landshövding, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Gabor Nagy, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Minna Nyman, avdelningschef, fr.o.m. 2020-05-27
Sekreterare : Magnus Dyberg-Ek, samordningsansvarig, fr.o.m. 2019-05-06 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Magnus Dyberg-Ek, samordningsansvarig, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Tommy Forsell, utskottshandläggare, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Tommy Forsell, handläggare, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Liv Hammargren, utvärderare, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Leif Isberg, fd. länsexpert, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-10-31
Sekreterare : Maria Kaiser, föredragande, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Maria Kaiser, föredragande, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:25 Struktur för ökad motståndskraft [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om radiospektrumanvändning i framtiden (N 2017:07) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om radiospektrumanvändning i framtiden (N 2017:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:99 och dir. 2018:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:92 Frekvenser i samhällets tjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2017-10-25 t.o.m. 2018-12-31
Sakkunnig : Per Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2017-11-12
Sakkunnig : Filippa Arvas, ämnesråd, fr.o.m. 2017-12-11
Sakkunnig : Maria Fahlén, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Åsa Bjelkeby, enhetschef, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Jan Boström, tekniskt sakkunnig, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Tove Kockum, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Lars ANS-inspektör Nyberg, fr.o.m. 2018-11-20
Expert : Minna Nyman, verksamhetschef, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Fredrik Ryberg, polisinspektör, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Carl Sandstedt, kommendörkapten, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Morgan ANS-inspektör Sundell, fr.o.m. 2017-12-11 t.o.m. 2018-11-19
Expert : Ola Vigström, jurist, fr.o.m. 2017-12-11
Huvudsekreterare : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-01-21
Huvudsekreterare : Ylva Mälarstig, fr.o.m. 2017-12-11 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Gabriella Björnfot, fr.o.m. 2017-05-07 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Cecilia Östrand, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:92 Frekvenser i samhällets tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag om en utvecklad och säker kommunikationslösning för aktörer inom allmän ordning, säkerhet, hälsa och försvar (Ju 2016:D) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Uppdrag om en utvecklad och säker kommunikationslösning för aktörer inom allmän ordning, säkerhet, hälsa och försvar (Ju 2016:D)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-28
Direktiv för uppdraget se, PM Ju2016/05476/LP
Uppdraget beräknas vara slutfört 28 februari 2017.
Medverkande :
Utredare : Gunnar Holmgren, landshövding, fr.o.m. 2016-07-28 t.o.m. 2017-06-01
Expert : Kurt Alavaara, senio strategisk rådgivare, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Robert Barrfelt, jurist, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Jörgen Berggren, kommissarie, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Jan Boström, sakkunnig, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Lars Burström, teknisk chef, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Lena Carlsson, chefsstrateg digitalisering, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Percy Hartoft, ämnesråd, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2016-11-08
Expert : Johan Jonzon, sakkunnig, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Sara Kinnander, jurist, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Per Nordlöf, örlogskapten, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Minna VC Nyman, för Rakel och ledningssystem, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Maria Pereswtoff-Morath, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Jens Zander, professor, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Hans Åkermark, analytiker, fr.o.m. 2016-10-11
Sekreterare : Folke Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-08-19 t.o.m. 2017-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2017:7 Kommunikation för vår gemensamma säkerhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Krisregleringsutredningen (Fö 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Krisregleringsutredningen (Fö 2007:04)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:95 och dir. 2008:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:03 Ransonering och prisreglering i krig och fred
SOU 2009:69 En ny ransonerings- och prisregleringslag
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Henriksson, docent, fr.o.m. 2007-06-20
Sakkunnig : Jyry Hokkanen, rådgivare, fr.o.m. 2008-09-23
Sakkunnig : Jörgen Holgersson, jurist, fr.o.m. 2008-09-23
Sakkunnig : Douglas Lundin, hälsoekonom, fr.o.m. 2008-09-23
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Torgny Edvardson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Anders Klahr, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Conny Lundgren, handläggare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Minna Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Eva Rabinowicz, forskningschef, fr.o.m. 2008-09-23
Sekreterare : Mats Bergman, professor, fr.o.m. 2007-12-01
Sekreterare : Emilie Fridensköld, jur.kand., fr.o.m. 2007-12-15
Sekreterare : Johan Stennek, fr.o.m. 2008-03-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:3 Ransonering och prisreglering i krig och fred [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:69 En ny ransonerings- och prisregleringslag [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om ungdomars livssituation utifrån stress och dess konsekvenser för den psykiska hälsan (U 2005:03) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om ungdomars livssituation utifrån stress och desskonsekvenser för den psykiska hälsan (U 2005:03)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:61 och dir. 2006:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:77 Ungdomar, stress och psykisk ohälsa - Analyser och förslag till åtgärder
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Bremberg, docent, fr.o.m. 2005-05-19 t.o.m. 2006-08-15
Expert : Annika Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2005-11-21
Expert : Gunilla Bodin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-08-15
Expert : Maria Caryll, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-08-15
Expert : Cecilia Danielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-08-15
Expert : Minna Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-22 t.o.m. 2006-03-05
Expert : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-08-15
Huvudsekreterare : Ullalena Haeggman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13 t.o.m. 2006-08-27
Sekreterare : Anton Lager, folkhälsovetare, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman