Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mia Pousette

Sök kontaktuppgifter till Mia Pousette på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mia Pousette

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mia Pousette medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om genomförande av ändringar i utstationeringsdirektivet (A 2018:03) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
2018 års utstationeringsutredning (A 2018:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:66
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 52 40 (Björknäs)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:25 Genomförande av ändringar i utstationeringsdirektivet
Medverkande :
Särskild utredare : Marie Granlund, fr.o.m. 2018-08-01 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Filippa Axencrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Linnéa Blommé, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Hanna Edlundh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Mia Pousette, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-14 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-01-13
Expert : Maria Nyman, jur.kand., fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Expert : Sara Sandelius, utredare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Expert : Erik Sinander, lektor, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sekreterare : Hanna Björknäs, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-06-04
Sekreterare : Tommy Larsson, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:66 Genomförande av ändringar i utstationeringsdirektivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:25 Genomförande av ändringar i utstationeringsdirektivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Fartygsåtervinningsutredningen (N 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Fartygsåtervinningsutredningen (N 2011:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-04-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:35 och dir. 2012:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:54 Återvinning av fartyg - underlag för ratificering av Hong Kong-konventionen
Medverkande :
Särskild utredare : Per Anders Lindgren, fr.o.m. 2011-05-10 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Margareta Appelberg, senior rådgivare, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Tommie Börjesson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Reidar Grundström, miljöhandläggare, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Ida Kärnström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Christer Malmberg, handläggare, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Anna Petersson, sektionschef, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Monika Przedpelska Öström, departementsekreterare, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Sofia Tingstorp, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Mia Pousette, fr.o.m. 2011-07-26 t.o.m. 2012-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om framtida hantering av systemansvaret för gas m.m. (N 2010:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om framtida hantering av systemansvaret för gas m.m. (N 2010:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:46 FRANS - Framtida regelverk och ansvarsförhållanden på naturgasmarknaden i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Minoo Akhtarzand, fr.o.m. 2010-06-03 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Lars Frisk, marknadschef, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Mari Gremlin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Iris Heldt, kansliråd, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Hans Kreisel, verks. direktör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Anders Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Mikael Möller, ansvarig näringspolitik, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Thomas Ollendorff, verkst. direktör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Michael Pellijeff, rådgivare - gas, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Jan Samuelsson, koncernchef, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Thomas Sundqvist, ekonom, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Björn ter Bruggen, naturexpert, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Sakkunnig : Hans Åkesson, produktansvarig naturgas, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2011-06-01
Huvudsekreterare : Carl-Johan Beckvid, fr.o.m. 2010-06-03 t.o.m. 2011-06-14
Sekreterare : Mia Pousette, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:60 Framtida hantering av systemansvaret för gas m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman