Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om genomförande av ändringar i utstationeringsdirektivet (A 2018:03)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om genomförande av ändringar i utstationeringsdirektivet (A 2018:03) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 9 ♂ 2 ) :

Marie Granlund  []  ( Särskild utredare )
Filippa Axencrantz  []  ( Sakkunnig )
Linnéa Blommé  []  ( Sakkunnig )
Hanna Edlundh  []  ( Sakkunnig )
Mia Pousette  []  ( Sakkunnig )
Maria Wiberg  []  ( Sakkunnig )
Maria Nyman  []  ( Expert )
Sara Sandelius  []  ( Expert )
Erik Sinander  []  ( Expert )
Hanna Björknäs  []  ( Sekreterare )
Tommy Larsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2018 års utstationeringsutredning (A 2018:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:66
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 52 40 (Björknäs)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:25 Genomförande av ändringar i utstationeringsdirektivet
Medverkande :
Särskild utredare : Marie Granlund, fr.o.m. 2018-08-01 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Filippa Axencrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Linnéa Blommé, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Hanna Edlundh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Mia Pousette, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-14 t.o.m. 2019-06-04
Sakkunnig : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-01-13
Expert : Maria Nyman, jur.kand., fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Expert : Sara Sandelius, utredare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Expert : Erik Sinander, lektor, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2019-06-04
Sekreterare : Hanna Björknäs, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-06-04
Sekreterare : Tommy Larsson, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman