: : :

Medverkande i utredning : Maud Carlsson

Sök kontaktuppgifter till Maud Carlsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Maud Carlsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maud Carlsson medverkat i ( 4 st. ):

Arbetsgrupp för EU-frågor inom utbildningsområdet (U 1996:G) [ Ledamot ]
Arbetsgrupp för EU-frågor inom utbildningsområdet (U 1996:G)
Departement : Utbildningsdepartementet
Medverkande :
Ordförande : Anders Johnson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-20
Ordförande : Kerstin Thoursie, utbildningsdepartemenet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Bengt Andersson, Riksförbundet Hem och skola, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Eva-Lena Arefäll, Svenska Kommunförbundet
Ledamot : Anita Bergenstråhle-Lind, Utrikesdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Sören Berggren, SAF, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Mona Bergman, Statens skolverk, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Simon Bergwall, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Jens Christian Berlin, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Staffan Bolin, Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Maud Carlsson, Arbetsmarknadsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Anna Clemensson-Lindell, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Eva-Maria Danvid, TCO, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Bobby Deogan, Centrala Studiestödsnämnden, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Charlotta Eiborn, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Kenneth Eklundh, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Staffan Eklind, Inrikesdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Christer Eriksson, Socialdepartementet, fr.o.m. 1998-05-19 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Ulla Ericsson, SAF, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Ingar Gadd, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1998-08-18
Ledamot : Johanna Grinde, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Elin Gunnarsson, Landstingsförbundet, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Hans-Olof Hagén, Institutet för tillväxtpolitiska studier, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Lars Hallenberg, Lärarnas Riksförbund, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Lise-Lott Hansson, LO, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Jacob Henriksson, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, utredare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Suzanne Håkansson, Närings- och handelsdepartementet, fr.o.m. 1997-09-01
Ledamot : Jenny Jederlund, RIksförbundet Hem och Skola, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Maisoun Jobali, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Elisabeth Juttila, Riksförbundet Hem och Skola, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Ann-Christin Krekula, ordförande, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Torsten Kälvemark, Högskoleverket, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Elin Landell, Närings- och teknikutvecklingsverket, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Folke K. Larsson, Högskoleverket, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Gudmund Larsson, LO, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Stefan Larsson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Susanne Lundberg Elmgren, Landsorganisationen i Sverige, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Jimmy Mannung, Sveriges Förenade Studentkårer, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Kerstin Matsson, Statens skolverk, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Lisbet Mellgren, utredare, fr.o.m. 2003-01-07
Ledamot : Camilla Modéer, Sveriges Industriförbund, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Lena Moritz, Närings- och handelsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, Folkbildningsrådet, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Johanna Möllberg, Socialdepartementet, fr.o.m. 2001-01-01
Ledamot : Anne-Cerise Nilsson, UD, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Annette Nylund, Institutet för tillväxtpolitiska studier, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2005-04-18
Ledamot : Ola Román, Högskoleverket, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Sven Sahlin, utredningschef, fr.o.m. 1996-11-21 t.o.m. 1999-09-22
Ledamot : Kate Sévon, Nationellt Centrum för flexibielt lärande, fr.o.m. 2005-04-19
Ledamot : Boo Sjögren, Svenska EU-programkontoret, fr.o.m. 1996-09-02
Ledamot : Catharina Stenborg, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 1997-09-01
Ledamot : Karl-Henrik Ström, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1998-08-19 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Björn Sundström, avdelningschef, fr.o.m. 1996-11-21 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Levi Svenningsson, Arbetsmarknadsstyrelsen, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Astrid Utterström, Kulturdepartementet, fr.o.m. 1999-09-23
Ledamot : Sven-Erik Wallin, Kommittén för kvalificerad yrkesutbildning, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-01-06
Ledamot : Marianne Wedin, Svenska kommunförbundet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 2001-11-14
Ledamot : Lena Wirkkala, Näringsdepartementet, fr.o.m. 1999-09-23
Ledamot : Ulf Öhlund, Högskoleverket, fr.o.m. 2001-11-15
Ledamot : Per-Olof Ångman, Socialdepartementet, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1998-05-18
Ledamot : Kim Lundgren
Ledamot : Margareta Nygren
Ledamot : Suss Forssman
Ledamot : Marianne Svanheim
Ledamot : Charlotta Wickman
Ledamot : Leif Lindberg
Ledamot : Gunnel Dreborg
Ledamot : Anders Johansson
Ledamot : Lennart Pettersson
Ledamot : Marianne Hildebrand
Ledamot : Lasse Magnusson
Ledamot : Christina Hasselberg, t.o.m. 1998-03-02
Ledamot : Bertil Bucht, fr.o.m. 1998-03-03
Ledamot : Robert Schütze
Ledamot : Mats Söderberg
Ledamot : Kerstin Ödman, t.o.m. 1998-05-18
Ledamot : Bobby Deogan, enhetschef, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1996-11-21
Ledamot : Bengt Lidal, fr.o.m. 1998-05-19
Ersättare : Lars Blomgren, fr.o.m. 2001-01-01
Ersättare : Suss Forssman-Thullberg, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Kjell Hedwall, fr.o.m. 2001-01-01
Ersättare : Bengt Lidal, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Lennart Pettersson, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Marianne Hildebrand, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Bobby Deogan, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Robert Schütze, t.o.m. 2000-12-31
Ersättare : Ulf Öhlund, fr.o.m. 2001-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Lil Ljunggren, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Tommy Ohlström, planeringschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Elisabeth Abramowicz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingrid Anderbäck, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gert Berntsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Carin Callerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Leif Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Jan Ekbrand, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Eklund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bert Fredriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingar Gadd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Hageståhl, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gun-Britt Hansén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann Holm, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Tomas Janson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1995-12-29
Ledamot : Anders L. Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maria Kärrman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Landgren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Marking, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kerstin Mustel, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kjell-Arne Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Marie Qvarfort, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Sven Sahlin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Boo Sjögren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Björn Sundström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Levi Svenningsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Barbro Thomas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marianne Wedin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingegerd Akselsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bengt Andersson, fr.o.m. 1995-11-01
Ledamot : Göran Andersson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Stefan Backlund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mona Bergman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bobby Deogan, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulla Engström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Holmberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Anders Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christina Karlsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Elisabeth Lagerlöf, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Christine Larsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Klas Lenberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Moritz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Roger Mörtvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bo Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars Nyberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marta Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kristina Ossvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kajsa Pontén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Tullberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sekreterare : Christina Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09)


Beteckning : U 1995:09
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-05
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:67, dir. 1996:71, och dir. 1997:104.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Arneson, Anders, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Andersson, Yvonne, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Ask, Beatrice, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1999-08-13
Ledamot : Bernhardsson, Bo, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-21
Ledamot : Grip, Björn, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Hjertén, Lars, fr.o.m. 1999-08-14 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Karlberg, Bertil, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-18
Ledamot : Lundberg, Agneta, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Nahlbom, Anita, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Nilsson, Ulf, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Oscarsson, Berit, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Rådh, Lars, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Zedell, Christina, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Bergendahl-Gerholm, Maria, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2000-03-15
Sakkunnig : Carlsson, Maud, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-04-21
Sakkunnig : Danvid, Eva-Maria, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-07-02
Sakkunnig : Edvinsson, Sven-Olov, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Gustafsson, Charlotta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Holmgren, Nils-Åke, fr.o.m. 1997-07-03 t.o.m. 1998-10-26
Sakkunnig : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Håkansson, Suzanne, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1999-04-26
Sakkunnig : Janson, Thomas, fr.o.m. 1998-10-27 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lindberg, Leif, fr.o.m. 1999-04-05 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lindström, Inga-Britt, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Marking, Christer, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1997-09-28
Sakkunnig : Nilsson, Johnny, fr.o.m. 1996-08-27 t.o.m. 2000-02-10
Sakkunnig : Nygren, Margareta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-05-19
Sakkunnig : Olsson, Marta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-09-17
Sakkunnig : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Sjögren, Johannes, fr.o.m. 1998-04-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Strandh, Auli, fr.o.m. 1998-09-18 t.o.m. 1999-04-04
Sakkunnig : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Svensson, Lars, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-09-10
Sakkunnig : Söderberg, Mats, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Wallin, Sven-Erik, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-08-26
Sakkunnig : Wikfeldt, Christer, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Wiklund, Fredrik, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Ängmo, Heléne, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1999-04-12
Expert : Tillhammar, Sten, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-01
Ordförande : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Danvid, Eva-Maria, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Larsson, Bo-Per, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Strand, Gunilla, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Wikfeldt, Christer, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Huvudsekreterare : Sohlman, Åsa, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 2000-05-06
Sekreterare : Levin, Thorbjörn, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 2000-04-21
Bitr. sekreterare : Bucht, Marie, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1997-01-31
Bitr. sekreterare : Hedlund, Johan, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 2000-04-24
Bitr. sekreterare : Johannesson, Eva, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 1998-09-03
Bitr. sekreterare : Lampén, Bodil, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Sundmark, Mårten, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Torpo, Marjut, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Bitr. sekreterare : Karlsson, Karin, fr.o.m. 1998-05-11 t.o.m. 2000-05-06

Rapporter

SOU 1996:27En strategi för kunskapslyft och livslångt lärande.
SOU 1996:164Livslångt lärande i arbetslivet – steg på vägen mot ett kunskapssamhälle
SOU 1996:188Vuxenutbildare ser på sig själva.
SOU 1997:120Vuxenpedagogik i Sverige Forskning, utbildning, utveckling. En karläggning
SOU 1997:158Vuxenpedagogik i teori och praktik – kunskapslyftet i fokus.
SOU 1998:51Vuxenutbildning och livslångt lärande. Delbetänkande 1 april 1999
SOU 1999:39Vuxenutbildning för alla? – Andra året med kunskapslyftet.
SOU 1999:141Från Kunskapslyftet till en strategi för Livslångt Lärande
SOU 2000:28Kunskapsbygget 2000 – det livslånga lärandet.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1995:67
Dir. 1996:71
Dir. 1997:104
Arbetsgruppen (U 1994:E) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för yrkesutbildning [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (U 1994:E) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för yrkesutbildning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Medverkande :
Ordförande : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Vice ordförande : Peter Strömberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Jan Edgren, direktör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingar Gadd, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Gun-Britt Hansén, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Madeleine Harby, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Christina Hasselberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Karin Henriksson, expert, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Holmberg, sekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Torsten Kälvemark, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maria Kärrman, expert, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Mossfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Britten MånssonWallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Roger Mörtvik, funktionär, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sven Sahlin, utredningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Levi Svenningsson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sonja Hjort, kansliråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Barbro Jansson, direktör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kerstin Thoursie, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Ledamot : Eva-Maria Danvind, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Berit Hörnquist, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Klas Lenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Margareta Nygren, handläggare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marta Olsson, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kristina Ossvik, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lennart Stenberg, områdeschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman