Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mats Rundström

Sök kontaktuppgifter till Mats Rundström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mats Rundström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mats Rundström medverkat i ( 8 st. ):

Kommuners medverkan i den statliga arbetsmarknadspolitiken (A 2019:04) [ Avslutad 2020 ] [ Särskild utredare ]
Kommuners medverkan i den statliga arbetsmarknadspolitiken (A 2019:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:86 och 2020:33
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 29 maj 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:41 Kommuner som utförare av tjänster åt Arbetsförmedlingen - en analys av de rättsliga förutsättningarna
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Rundström, kansliråd, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Sakkunnig : Peter Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Maria Antonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Carl-Henric Bergh, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Ulrika Dyrke, jurist, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Anders Forslund, professor, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Mårten Hyltner, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Elisabeth Joberg, verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Magnus Johansson, expert offentlig upphandling och konkurrens, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Helena Linde, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Sofia Mårtensson, jurist, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Fredrik Nordenfelt, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Pontus Ringborg, kanslichef, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Stefan Sagebro, expert konkurrens och statsstöd, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Ulrika Sjöholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Katarina Thorén, universitetslektor, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Jenny Torssander, fr.o.m. 2019-12-11 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Nina Radojkovic, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om vissa säkerhetsskyddfrågor (Ju 2017:08) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om vissa säkerhetsskyddfrågor (Ju 2017:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:32 och dir. 2018:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:82 Kompletteringar till den nya säkerhetsskyddslagen
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, fr.o.m. 2017-05-02 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Margareta Gårdmark-Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Dan Leeman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Mia Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Mats Rundström, kansliråd, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Ewa Bokwall, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Anders Edholm, överste, fr.o.m. 2017-07-06 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Karin Erlandsson, rådman, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Linda Escar, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Alireza Hafezi, säkerhetsskyddschef, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Sven Johnard, verksjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-01-25
Expert : Anders Lagerwall, t.f. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2017-09-13
Expert : Lena M Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Kristina Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Annette Norman, ämnesråd, fr.o.m. 2018-01-09 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Jesper Rikala, strategisk expert, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Joanna Rutkowska, verksjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Ylva Söderlund, fr.o.m. 2017-08-11 t.o.m. 2018-01-25
Expert : Anna Trulsson, myndighetsjurist, fr.o.m. 2017-06-28 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Johanna Kallifatides, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Anders Ljungqvist Lagerwall, tf. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2017-09-14 t.o.m. 2018-11-30
Sekreterare : Annette Norman, utredningssekreterare, fr.o.m. 2017-05-02 t.o.m. 2018-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:82 Kompletteringar till den nya säkerhetsskyddslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-10-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:105 och dir. 2013:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:53 Privata utförare - kontroll och insyn
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden Del A + B (2 volymer)
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Höök, fr.o.m. 2012-10-11 t.o.m. 2015-03-23
Ledamot : Carina Adolfsson Elgestam, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Thoralf Alfsson, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-05-11
Ledamot : Mats Einarsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Peter Helander, fr.o.m. 2014-03-03
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Joakim Larsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Gustav Nilsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Ledamot : Anders Sellström, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Pernilla Wikström Pehrson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Jonas Åkerlund, fr.o.m. 2014-05-12
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Ingrid Brännare, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Peter Delden, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Edwardsson, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Håkan Eriksson, fr.o.m. 2013-04-23
Expert : Mårten Hyltner, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Johan Fallenius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Expert : Johan Karlander, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2014-11-10
Expert : Georg Lagerberg, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Lindström, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Olle Lundin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Kent Löfgren, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Melander, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Roger Molin, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Stig Montin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Johanna Möllerberg Nordfors, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Barbro Naroskyin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2014-11-11
Expert : Mats Rundström, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Björn Räftegård, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Stefan Sagebro, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Sandborgh, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Sara Sandelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Christer Sjödin, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : K Svensson, A Stefan, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Carl Wetter, fr.o.m. 2012-12-07
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2012-11-16 t.o.m. 2015-04-07
Sekreterare : Annika Rudestad, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-03-23
Sekreterare : Mats Rundström, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2015-03-15
Biträdande sekreterare : Linnéa Wisell, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2014-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:53 Privata utförare – kontroll och insyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Avfallsutredningen (M 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Avfallsutredningen (M 2011:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:66 och dir. 2012:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:56 Mot det hållbara samhället - resurseffektiv avfallshantering
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ekecrantz, departementsråd, fr.o.m. 2011-06-30 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Charlotta Broman, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Kent Carlsson, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Kerstin Cederlöf, chefsjurist, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Göran Finnveden, professor, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Tomas Gärdström, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Göran Nilsson, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Britt Sahleström, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Weine Wiqvist, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Huvudsekreterare : Anna Sanell, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-09-09
Sekreterare : Ida Mohlander, fr.o.m. 2011-11-01
Biträdande sekreterare : Jon Löfdahl, fr.o.m. 2011-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:56 Mot det hållbara samhället – resurseffektiv avfallshantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om säkerhetsskyddslagen (Ju 2011:14) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om säkerhetsskyddslagen (Ju 2011:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:94, dir. 2014:14 och dir. 2014:133
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Garnisonen, tel. 08- 405 38 12 (Erlandsson), tel. 08-405 23 33 (Waern)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:25 En ny säkerhetsskyddslag
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, f.d. ordförande i Högsta Förvaltningsdomstolen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Nils Gunnar Billinger, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : John Ahlberk, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2012-07-31
Expert : Emily Alfvén Nickson, föredragande, fr.o.m. 2012-09-26 t.o.m. 2013-03-19
Expert : Göran Berg, representant för Transportstyrelsen, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2013-05-21
Expert : Ulrica Clerton, verksjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Stefan Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-04-16 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Jens Johanson, enhetschef, fr.o.m. 2013-05-22 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Britt-Marie Jönsson, jurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Eva Melander Tell, kanslichef, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2012-09-25
Expert : Roger Nordh, överste, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Annette Norman, programgruppledare, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Göran Olsson, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2014-08-24
Expert : Göran Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Anders Sjöborg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Johan Sjöö, bitr. säkerhetspolischef, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Patrik Skogh, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-10-19
Expert : Izla Staifo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-05-06 t.o.m. 2014-08-24
Expert : Chris Stattin Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Evelina Säfwe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2014-05-05
Expert : Ulrika Söderqvist, enhetschef, fr.o.m. 2013-03-20 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Ulrika Söderqvist, enhetschef, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Thomas Wallander, jurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Ida Wettervik, kansliråd, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-03-17
Sekreterare : Karin Erlandsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-23 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Helene Lövung, rådman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Martin Waern, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Biträdande sekreterare : Lotta Skarp, jur.kand., fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:25 En ny säkerhetsskyddslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om hälso- och sjukvård åt asylsökande, personer som håller sig undan verkställighet av ett beslut om avvisning eller utvisning samt personer som befinner sig i Sverige utan att ha ansökt om nödvändiga tillstånd för att vistas i landet (S 2010:01) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om hälso- och sjukvård åt asylsökande, personer som håller sig undan verkställighet av ett beslut om avvisning eller utvisning samt personer som befinner sig i Sverige utan att ha ansökt om nödvändiga tillstånd för att vistas i landet (S 2010:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:48 Vård efter behov och på lika villkor - en mänsklig rättighet
Medverkande :
Särskild utredare : Erna Zelmin, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-23
Sakkunnig : Per Aldskogius, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-15 t.o.m. 2011-12-31
Sakkunnig : Sara Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Anders Klahr, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Kerstin Lindblad, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Alexandra Wilton Wahren, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Annette Bäcklund, verksamhetschef, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Elis Envall, utredare, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Carita Fallström, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Thomas Flodin, överläkare, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Anna Åberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-06-15
Sekreterare : Tomas Agdalen, jur.kand., fr.o.m. 2010-05-24 t.o.m. 2011-05-31
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2011-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:48 Vård efter behov och på lika villkor – en mänsklig rättighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om administrativt sanktionssystem inom trygghetssystemen (S 2009:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om administrativt sanktionssystem inom trygghetssystemen (S 2009:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:66 och dir. 2010:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:3 Sanktionsavgifter på trygghetsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Johannisson, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-06-25 t.o.m. 2010-11-01
Sakkunnig : Magnus Bengtson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-04-21
Sakkunnig : Susanne Mattson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Olof Nyman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Jenny Oretun, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-22
Sakkunnig : Daniel Wanhatalo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Andreas Ådahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Ingrid Boström, försäkringsjurist, fr.o.m. 2010-04-22
Expert : Jenny Burvall, verksjurist, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Annika Fröling, senior rådgivare, fr.o.m. 2010-04-22
Expert : Jan Granqvist, kommissarie, fr.o.m. 2010-01-11
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringsjurist, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Tomas Höglund, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-01-10
Expert : Joakim Jarnryd, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2010-01-11 t.o.m. 2010-08-24
Expert : Ulrika Larsson, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2010-08-25
Expert : Johanna Skinnari, utredare, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Catharina Sojde, enhetschef, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-04-21
Sekreterare : Gunilla Robertsson, rådman, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:3 Sanktionsavgifter på trygghetsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
TPA-utredningen (N 2009:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
TPA-utredningen (N 2009:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-01-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:5, dir. 2010:10 och dir. 2010:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:44 Fjärrvärme i konkurrens
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Nygårds, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Albin Andersson, civilingenjör, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Stig-Arne Ankner, avdelningsråd, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Marita Axelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Peter Dahl, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Per Forsling, civilingenjör, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Per Henningsson, jurist, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Conny Hägg, ämnesråd, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Jens Lundgren, analytiker, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Camilla Rosenberg, jurist, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Hanna Sjöberg, civilingenjör, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-08-31
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Huvudsekreterare : Malen Lindman, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-05-14
Sekreterare : Joakim Ceije, fr.o.m. 2010-01-25 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Henrik Gåverud, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Ronny Nilsson, fr.o.m. 2010-01-15 t.o.m. 2011-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:44 Fjärrvärme i konkurrens [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman