Hem: Teman: Offentliga utredningar:

TPA-utredningen (N 2009:02)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

TPA-utredningen (N 2009:02) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 5 ♂ 14 ) :

Peter Nygårds  []  ( Särskild utredare )
Bengt Agartz  []  ( Expert )
Albin Andersson  []  ( Expert )
Stig-Arne Ankner  []  ( Expert )
Marita Axelsson  []  ( Expert )
Peter Dahl  []  ( Expert )
Per Forsling  []  ( Expert )
Per Henningsson  []  ( Expert )
Conny Hägg  []  ( Expert )
Helena Linde  []  ( Expert )
Jens Lundgren  []  ( Expert )
Camilla Rosenberg  []  ( Expert )
Mats Rundström  []  ( Expert )
Hanna Sjöberg  []  ( Expert )
Erik Thornström  []  ( Expert )
Malen Lindman  []  ( Huvudsekreterare )
Henrik Gåverud  []  ( Sekreterare )
Ronny Nilsson  []  ( Sekreterare )
Joakim Cejie  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

TPA-utredningen (N 2009:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-01-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:5, dir. 2010:10 och dir. 2010:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:44 Fjärrvärme i konkurrens
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Nygårds, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Albin Andersson, civilingenjör, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Stig-Arne Ankner, avdelningsråd, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Marita Axelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Peter Dahl, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Per Forsling, civilingenjör, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Per Henningsson, jurist, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Conny Hägg, ämnesråd, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Jens Lundgren, analytiker, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Camilla Rosenberg, jurist, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Hanna Sjöberg, civilingenjör, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-08-31
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2011-04-30
Huvudsekreterare : Malen Lindman, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-05-14
Sekreterare : Joakim Ceije, fr.o.m. 2010-01-25 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Henrik Gåverud, fr.o.m. 2010-10-18 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Ronny Nilsson, fr.o.m. 2010-01-15 t.o.m. 2011-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman