Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Martina Elfgren Lilja

Sök kontaktuppgifter till Martina Elfgren Lilja på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Martina Elfgren Lilja

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Martina Elfgren Lilja medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om mutor (Ju 2009:05) [ Avslutad 2010 ] [ Ledamot ]
Utredningen om mutor (Ju 2009:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:38 Mutbrott
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Svensson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2009-05-01 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Carina Bergman Marcus, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Viveca Bergstedt-Sten, chefsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Agneta Brandimarti, bankjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Martina Elfgren Lilja, jur.kand., fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Jan Fager, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Maria Guggenberger, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Pernilla Klein, civilekonom, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Torbjörn Lindhe, kanslichef, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Einar Lundgren, chefsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Lars Nordfors, jur.kand., fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sakkunnig : Kristina Ahlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sakkunnig : Birgitta Nygren, ambassadör, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sakkunnig : Patrik Örnsved, ämnesråd, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Lars Emanuelsson Korsell, enhetschef, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2009-09-06
Expert : Urban Engerstedt, chefsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Kristina Leffler, advokat, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Claes Sandgren, professor, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Johanna Skinnari, utredare, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Gunnar Stetler, överåklagare, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sekreterare : Henrik Karlsson, rådman, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-07-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:38 Mutbrott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2003:06) om Vägtransporter och arbetstid [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2003:06) om Vägtransporter och arbetstid
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Stråth, fr.o.m. 2003-06-16 t.o.m. 2004-03-02
Expert : Lars Andersson, specialist, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2004-03-02
Expert : Martina Elfgren Lilja, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2004-03-02
Expert : Anders Stålsby, kansliråd, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2004-03-02
Huvudsekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2004-03-02
Sekreterare : Elisabeth Hallstedt, fr.o.m. 2003-06-16 t.o.m. 2004-03-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:44 Vägtransporter och arbetstid

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:26 Arbetstid vid vägtransporter – förslag till ny lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
KNAS-utredningen (N 2000:12) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
KNAS-utredningen (N 2000:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:97 och dir. 2003:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:54 Semesterlagen och övriga ledighetslagar - översyn och förenkling
Medverkande :
Ordförande : Hans Karlsson, fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2003-02-28
Ordförande : Isa Skoog, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-01-29
Ledamot : Laila Bjurling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Gunilla Carlsson, fr.o.m. 2001-01-30 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Barbro Feltzing, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Rolf Kenneryd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Maria Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Erik Ullenhag, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Anders Wiklund, pappersarbetare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Jonas Alberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Inger Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-12-08
Sakkunnig : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Anders Bornefalk, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Charlotte Bucht, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Ola Gustafsson, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2003-02-16
Sakkunnig : Anders Stålsby, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Martina Elfgren Lilja, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anders Englund, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Kurt Eriksson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Jens Karlsson, chefsjurist, fr.o.m. 2001-05-02 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anna Lynèl, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-04-08
Expert : Jonas Malmberg, docent, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Inga-Lill Engström, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-18
Ann Garö, förhandlare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-04-06
Håkan Meijer, förste vice ordförande, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Ann-Charlotte Olsson, fr.o.m. 2003-04-07 t.o.m. 2003-06-17
Annelie Roswall Ljunggren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Margareta Sandberg, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Karl-Olof Stenqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Huvudsekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Joa Bergold, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Mats Essemyr, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Katarina Novák, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Förenklingsutredningen (Fi 1996:14) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Förenklingsutredningen (Fi 1996:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-31
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:78 och dir. 1998:4.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:178 Enskilda näringsidkare - översyn av skattereglerna
SOU 1999:28 Kontantmetod för småföretagare
SOU 2002:35 Ny handelsbolagsbeskattning
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Ljungh, statssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 2002-04-26
Sakkunnig : Stig von Bahr, regeringsråd, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-04-09
Expert : Christer Alexandersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Roland Armholt, skattechef, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-04-09
Expert : Peter Berg, leg. redovisningskonsult, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2001-11-15
Expert : Eva Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Martina Elfgren Lilja, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-11-19
Expert : Lars Emanuelsson Korsell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-04-15
Expert : Mats Fagerlund, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Lars Falkenlind, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Reymond Grankvist, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Sune Jansson, skattedirektör, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Gunnar Johansson, direktör, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2000-03-26
Expert : Marie Jönsson, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Anders Kristoffersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Lena Lagercrantz, fr.o.m. 1998-09-09 t.o.m. 2000-03-26
Expert : Hans Peter Larsson, jur.kand., fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Birgitta Lindén, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Fredrik Lundqvist, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 2000-08-15
Expert : Rickard Löfqvist, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Jan Ossmark, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Stefan Pärlhem, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Christina Rosén, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Urban Rydin, fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Anita Saldén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Hovick Shahnazarian, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Olle Stenman, fr.o.m. 2000-07-16 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Christine Stålhammar, auktoriserad revisor, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-04-01
Expert : Mathias Ternell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Madelaine Tunudd, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-09-08
Expert : Sören Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 2002-04-26
Expert : Ulla Werkell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2002-04-26
Sekreterare : Magnus Elfström, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2001-08-22
Sekreterare : Raymond Grankvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Cecilia Silfverhjelm, fr.o.m. 2000-01-15 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Madelaine Tunudd, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman