Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marlén Söderman

Sök kontaktuppgifter till Marlén Söderman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marlén Söderman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marlén Söderman medverkat i ( 3 st. ):

Länsstyrelseutredningen (Fi 2002:12) [ Avslutad 2004 ]

Länsstyrelseutredningen (Fi 2002:12)


Beteckning : Fi 2002:12
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-04
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-08-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:114
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Jönsson, Lena, fr.o.m. 2002-12-12 t.o.m. 2004-02-17
Expert : Jansson, Susanne, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Expert : Lundberg, Leif, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Ahlqvist, Anders, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Andersson, Jan Olof, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Andersson, Lenny, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Arwidsson, Bengt, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Brandtell, Per, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Dahlberg, Ingrid, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Ekelund, Catharina, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Eriksson, Håkan, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Göransson, Ola, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-09-22
Halvarsson, Anna, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Hansson, Bo, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Hellmo, Elisabet, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2004-02-17
Hemmendorff, Lars, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Holmberg, Bo, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Huhtasaari, Christina, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Jonsson, Bo, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Kabo Stenberg, Charlotta, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Lindgren, Sven, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Malmborg, Gunilla, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Nohlberg, Claes, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Petersson, Hans, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Sandberg, Lars, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Sandkvist, Anna, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Schultze, Lisbeth, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Sundberg, Margaretha, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Söderman, Marlén, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
von Schantz, Dag, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-17
Vösu, Ann-Christine, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2003-08-10
Wassén, Maria, fr.o.m. 2003-03-12 t.o.m. 2004-02-17
Sekreterare : Hellberg, Lena, fr.o.m. 2003-08-15 t.o.m. 2004-02-17
Sekreterare : Hååg, Karin, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-14

Rapporter

SOU 2004:14Det ofullständiga pusslet. Behovet av att utveckla den ekonomiska styrningen och samordningen när det gäller länsstyrelserna
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vårdens ägarformer – vinst och demokrati (S 2000:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]

Vårdens ägarformer – vinst och demokrati (S 2000:08)


Beteckning : S 2000:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-04
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:13
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sahlberg, Pär Axel, fr.o.m. 2001-01-30
Sakkunnig : Falkendal, Niclas, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Falkendal, Rickard, fr.o.m. 2001-12-20
Sakkunnig : Hedengran, Lars, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Lombach, Gun, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2001-12-19
Sakkunnig : Nilsson, Mats, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Nyman, Stefan, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2001-05-06
Sakkunnig : Söderman, Marlén, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-19
Expert : Allard Ringborg, Solveig, fr.o.m. 2002-11-21
Expert : Bley, Ulf, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-20
Expert : Eckerlund, Ingemar, fr.o.m. 2001-04-19
Expert : Lindström, Iréne, fr.o.m. 2001-04-19
Expert : Wallberg-Henriksson, Harriet, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-28
Sekreterare : Johansson, Ola, fr.o.m. 2001-03-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Krönmark, Maria, fr.o.m. 2001-08-13 t.o.m. 2003-03-31

Rapporter

SOU 2002:31Vinst för vården
SOU 2003:23Vårda vården – samverkan, mångfald och rättvisa
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:31 Vinst för vården [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:23 Vårda vården – samverkan, mångfald och rättvisa [ pdf |Paragraftecken ]
Projektgrupp med uppgift att bereda vissa läkemedelsfrågor (S 1999:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
Projektgrupp med uppgift att bereda vissa läkemedelsfrågor (S 1999:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-21
Arbetsgruppen är avslutad fr.o.m. 31 december 2008 genom regeringsbeslut den 11 december 2008.
Medverkande :
Ordförande : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2000-02-01
Ordförande : Lennart Östblom, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-02-29
Ledamot : Birgitta Bratthall, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Henrik Gaunitz, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-22
Ledamot : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Charlotta Lokrantz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Marlén Söderman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-10
Ledamot : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Stojan Zavisic, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Jörgen Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Jan Vikenhem, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2000-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman