Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marit Dozzi

Sök kontaktuppgifter till Marit Dozzi på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marit Dozzi

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marit Dozzi medverkat i ( 5 st. ):

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, redovisningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, stabschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, kontrollansvarig, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, strateg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, kanslichef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, ekonom, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, kompetensområdeschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, sekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, enhetsråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, sekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
E-delegationen (Fi 2009:01) [ Avslutad 2015 ] [ Bitr. sekreterare ]
E-delegationen (Fi 2009:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-26
Direktiv för delegationen, se dir. 2009:19, dir. 2010:32, dir. 2013:40, dir. 2013:116 och dir. 2014:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:86 Strategi för myndigheternas arbete med e-förvaltning
SOU 2010:20 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - Från strategi till handling för e-förvaltning
SOU 2010:62 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt. Under konstruktion - framtidens e-förvaltning
SOU 2011:27 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - En bit på väg
SOU 2011:67 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - vägen till effektivare e-förvaltning
SOU 2012:18 Så enkel som möjligt för så många som möjligt - den mjuka infrastrukturen på väg
SOU 2012:68 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - förstärkt samordning av förvaltningsgemensamma tjänster
SOU 2013:22 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - samordning och digital samverkan
SOU 2013:75 Organisering av framtidens e-förvaltning
SOU 2013:77 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - IT-standardisering inom socialtjänsten
SOU 2014:39 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - Bättre juridiska förutsättningar för samverkan och service
SOU 2014:75 Automatiserade beslut - färre regler ger tydligare reglering
SOU 2015:66 En förvaltning som håller ihop
Medverkande :
Ordförande : Annika Bränström, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Angeles Bermudez-Svankvist, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2013-09-02
Ledamot : Kerstin Borg Wallin, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-03-02
Ledamot : Annika Brännström, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Anders Danielsson, generaldirektör, fr.o.m. 2012-04-23 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Leif Denneberg, generaldirektör, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Dan Eliasson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Ingemar Hansson, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christina Gellerbrant Hagberg, generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-03 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Lennart Jonasson, projektchef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Björn Jordell, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Stig Jönsson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Bengt Kjellson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Adriana Lender, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-09-30
Ledamot : Thomas Lidman, riksarkivarie, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-04-30
Ledamot : Helena Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Claes Ljungh, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christina Lugnet, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-09-17
Ledamot : Therese Mattsson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Per Mosseby, direktör, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Gunilla Nordlöf, generaldirektör, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Clas Olsson, tf. generaldirektör, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-04-28
Ledamot : Mats Persson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-08-31
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2014-04-29 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Bengt Svenson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Karin Starrin, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Håkan Sörman, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Staffan Widlert, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Katrin Westling Palm, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Magnus Enzell, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Christina Henryson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Lena Hägglöf, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Roland Höglund, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2010-05-09
Tf. huvudsekreterare : Cecilia Bredenwall, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-11
Huvudsekreterare : Ewa Carlsson, fr.o.m. 2012-11-12 t.o.m. 2015-07-15
Huvudsekreterare : Claes Thagemark, fr.o.m. 2009-12-07 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Homa Abdolrasouli, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Maximilian Amormet, fr.o.m. 2009-05-01 t.o.m. 2012-08-07
Sekreterare : Cecilia Bredenwall, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2014-09-07
Sekreterare : Johan Bålman, fr.o.m. 2010-03-08 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Karolina Brogan, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Anneli Hagdahl, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Viktoria Hagelstedt, fr.o.m. 2014-01-02 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Björn Hagström, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Roland Höglund, fr.o.m. 2010-05-10 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Mårten Janerud, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Peter Krantz, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2011-11-24
Sekreterare : Catharina Nyström, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Anna Pegelow, fr.o.m. 2012-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Eva Sartorius, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Odd Sivertzen, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Jan Sjösten, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Lena Warstrand, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Patrik Åkesson, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-03-31
Biträdande sekreterare : Jakob Dozzi, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2012-08-31
Biträdande sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Lars Danneman, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2015-06-30
Margareta Eriksson, fr.o.m. 2013-02-15 t.o.m. 2015-06-30
Arne Granholm, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2013-10-31
Gunnel Gustafsson, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2014-12-31
Daniel Jafari, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2014-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 13 st. SOU ) :

FUT-delegationen (Fi 2005:03) [ Avslutad 2008 ] [ Assistent ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2005:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1 Från risk till mål och resultat
Rapport 2 Orsaker till felaktiga utbetalningar av ekonomiskt bistånd från kommunerna
Rapport 3 Riskhantering inom trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 4 Anmälan vid misstanke om brott mot trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 5 Varför blir det fel? Orsaker till felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 6 Vem fuskar och varför? Om attityder till bidragsfusk i Sverige
Rapport 7 Vad kostnar felen? Omfattning av felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 8 Hur tryggar vi trygghetssystemet i Norden?
Rapport 9 Hur tryggar vi trygghetssystemen? Kontroller och kontrollmetoder
Rapport 10 Varför söks inte anvisad plats?
SOU 2008:74 Rätt och riktigt Åtgärder mot felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Björn Blomqvist, fr.o.m. 2005-06-23 t.o.m. 2008-07-03
Ledamot : Jan Almqvist, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan-Erik Bäckman, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-31
Ledamot : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-08-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Caroline Henjered, fr.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Tomas Höglund, fr.o.m. 2008-02-15
Ledamot : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-04-18
Ledamot : Nils Johansson, fr.o.m. 2005-11-23
Ledamot : Stig Kattilakoski, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Erik Lagerholm, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2008-01-06
Ledamot : Ewa Lidström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Bo Lundgren, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Therese Mattsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Anne-Marie Qvarfort, fr.o.m. 2008-01-01
Ledamot : Niklas Rahm, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Annika Rydberg, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Tommy Sundlén, fr.o.m. 2008-01-07
Ledamot : Leif Tallskog, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Janna Valik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Bengt Andersson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Gunnar Anderzon, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Ulf Arvidsson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Nils Blom, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Anna Elvkull Saarväli, fr.o.m. 2006-10-23
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-08-31
Expert : Håkan Ceder, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Peter Edman, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Eva Marie Engström, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-22
Expert : Jan Erlandsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-01-17
Expert : Lotta Ganeteg, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-03-15
Expert : Eva Gullfeldt, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2008-01-23
Expert : Jenny Johansson, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Anna Karlgren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Monika Karlsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Thomas Küchen, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Malin Larsson, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Sverker Lönnerholm, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Susanne Mattson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2008-03-17
Expert : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2006-08-31 t.o.m. 2007-03-14
Expert : Anne Rapp, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Expert : Peter Schönefeld, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Elisabeth Wass Löfstedt, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Anna Zeidler, fr.o.m. 2007-03-15
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Projekledare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-06-17 t.o.m. 2008-08-31
Huvudsekreterare : Bettina Kashefi, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-10-11
Huvudsekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-10-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Lena Olofsson, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-10-15
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utbildning i svenska för invandrare (U 2002:08) [ Avslutad 2003 ] [ Assistent ]
Utredningen om utbildning i svenska för invandrare (U 2002:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:105 och 2003:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:77 Vidare vägar och vägen vidare - svenska som andra språk för samhälls - och arbetsliv
Medverkande :
Särskild utredare : Kent Andersson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Anna Hellstadius, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Eva-Lotta Johansson, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Eva Jönsson, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Seija Ketola, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Inger Lindberg, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Qaisar Mahmood, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Kerstin Molander, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Annelie Westerling, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Sekreterare : Karin Sandvall Åsberg, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-11-11 t.o.m. 2003-10-02
Sekreterare : Maria Sundbom Ressaissi, informatör, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-10-01
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-10-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:105 Utbildning i svenska för invandrare

Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning (U 2002:01) Carlbeck-kommittén [ Avslutad 2004 ] [ Assistent ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxnamed utvecklingsstörning (U 2002:01) "Carlbeck-kommittén"
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-06
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:100, dir. 2002:162 och dir. 2003:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:35 För den jag är - Om utbildning och utvecklingsstörning
SOU 2004:98 För oss tillsammans om utbildning och utvecklingsstörning
Medverkande :
Ordförande : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Christer Adelsbo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-02-18 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, barnläkare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-12-09
Ledamot : Lennart Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Barbro Kärrstrand, kommunalråd, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 3004-10-04
Ledamot : Agneta Luttropp, adjunkt, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Rosén, fritidsledare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Sjölund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Hanna Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-12-10 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Camilla Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-12-09
Sakkunnig : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Margareta Hart, revisionsdirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2003-03-17
Expert : Laina Kämpe, utredare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Jan Rocksén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Lena Thorsson, konsult, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Karin Wahlström, undervisningsråd, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sekreterare : Ulla Alexandersson, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Susanne Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-15 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Eva-Stina Hultinger, kanslichef, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman