: : :

Medverkande i utredning : Marianne Kristiansson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Marianne Kristiansson

Utredningar som Marianne Kristiansson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld (S 2017:02) [ Pågående ] [ Expert ]

Utredningen om återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld (S 2017:02)


Beteckning : S 2017:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2018-08-16
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:26
Lokal :
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 juni 2018.

Sammansättning


Särskild utredare : Öberg, Nils, fr.o.m. 2017-03-09
Sakkunnig : Evers Gester, Johannes, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Lundberg, Helena, fr.o.m. 2018-02-21
Sakkunnig : Olsson, Christian, fr.o.m. 2016-05-24 t.o.m. 2018-12-20
Sakkunnig : Nilsson Kelly, Karin, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Ericson, Christina, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Ginsberg, Ylva, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Hydén, Margareta, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Håkansson, Per-Arne, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Kristiansson, Marianne, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Norén, Jenny, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Olausson, Fredrik, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Persson, Olga, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Tingberg, Björn, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Vetterfalk, Vidar, fr.o.m. 2017-05-24
Expert : Witkowski, Åsa, fr.o.m. 2017-05-24
Sekreterare : Caman, Shilan, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Eklund Rimsten, Charlotte, fr.o.m. 2017-05-02 t.o.m. 2018-06-05
Sekreterare : Zetterlind, Stefan, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-01-31

Rapporter

SOU 2018:37Att bryta ett våldsamt beteende – återfallförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld
Källa : Sveriges riksdag
Utredningen om villkorlig frigivning (Ju 2016:09) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Utredningen om villkorlig frigivning (Ju 2016:09)


Beteckning : Ju 2016:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2018-03-21
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:28 och dir. 2017:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning i Malmö, Box 187, 201 21 Malmö, tel. 08-405 18 02 (Gutrad)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Bäcklund, Agneta, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Asp, Petter, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Berglund, Gunilla, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Engvall, Jenny, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Grevholm, Erik, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Hellsten, Marcus, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Hjelmtorp, Lena, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Kristiansson, Marianne, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Kullman Gunnarsson, Elisabeth, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Lager, Elisabeth, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Olsson Lilja, Henrik, fr.o.m. 2016-03-31 t.o.m. 2017-06-29
Sekreterare : Berglund, Gunilla, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-09-18
Sekreterare : Gutrad, Dina, fr.o.m. 2016-10-03 t.o.m. 2017-07-31

Rapporter

SOU 2017:61Villkorlig frigivning – förstärkta åtgärder mot återfall i brott
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:28 Villkorlig frigivning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:18 Tilläggsdirektiv till Frigivningsutredningen (Ju 2016:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:61 Villkorlig frigivning – förstärkta åtgärder mot återfall i brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]

Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09)


Beteckning : S 2008:09
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-04
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:93, dir. 2009:93, dir. 2010:88 och dir. 2011:107
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eriksson, Jerry, fr.o.m. 2008-11-19
Expert : Abrahamsson, Lisbeth, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Alander, Nina, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Borgeke, Martin, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Broström, Kjell, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Eklund, Astrid, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Englund, Ellinor, fr.o.m. 2011-08-01
Expert : Forsén, Jan-Olof, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Groth, Christian, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Götmar, Stig, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Ivarsson, Bengt, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : von Knorring, Lars, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Kristiansson, Marianne, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Krusberg, Pernilla, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2011-07-31
Expert : Lönnqvist Endre, Ulla, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-09-03
Expert : Nilsson, Lars Håkan, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Printz, Anders, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Sjöblom, Per-Olof, fr.o.m. 2009-07-09
Expert : Sundqvist, Marianne, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Svedberg, Jesper, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Wieselgren, Ing-Marie, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Eklund, Eva, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Elffors, Åsa, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-12-31
Sakkunnig : Hagelin, Hans, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Johansson, Sara S, fr.o.m. 2010-01-01
Sakkunnig : Laudon, Inger, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Linde, Helena, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Nilsson, Göran, fr.o.m. 2009-03-12
Asp, Petter, fr.o.m. 2011-02-25
Jareborg, Nils, fr.o.m. 2011-02-25
Lernestedt, Claes, fr.o.m. 2011-02-25
Reimer, Stefan, fr.o.m. 2011-02-25
Träskman, Per Ole, fr.o.m. 2011-02-25
Ulväng, Magnus, fr.o.m. 2011-02-25
Sekreterare : Billing, Anna, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Lindvall, Thorbjörn, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Ohlsson, Ulrika, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-04-09

Rapporter

SOU 2012:17Psykiatrin och lagen – tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen – tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Kriminalvårdskommittén (Ju 2002:13)


Beteckning : Ju 2002:13
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-10-10
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:90 och dir. 2004:33
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Thorblad, Barbro, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Ekström, Monika, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Eldensjö, Kjell, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Engelhardt, Krister, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Frisk, Helena, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Granbom, Karin, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Johnsson, Jeppe, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Kerimo, Yilmaz, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Oskarsson, Yvonne, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Sellin, Marie-Louise, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Sjöström, Bernt, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Ledamot : Wallin, Gunnel, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Brandtell, Eva, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Giselmo, Åsa, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Holm Gulati, Anne, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Hjalmers, Hans, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Horned, Owe, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Holmberg, Stina, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Hård af Segerstad, Åsa, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Kristiansson, Marianne, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Lindqvist, Katarina, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Malmkvist, Björn, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Mansnerus, Annika, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Mellgren, Inga, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Ogvall, Dan, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Expert : Törnqvist, Mårten, fr.o.m. 2002-12-19 t.o.m. 2005-06-09
Sekreterare : Hallén, Charlotte, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-01-19
Sekreterare : Jungerfelt, Karin, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Karlsson, Henrik, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2005-08-14
Sekreterare : Rosén Andersson, Helena, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2005-08-14

Rapporter

SOU 2005:54Framtidens kriminalvård
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2002:90
Dir. 2004:33
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:54 Framtidens kriminalvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman