: : :

Medverkande i utredning : Maria Renström Törnblom

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Maria Renström Törnblom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Maria Renström Törnblom medverkat i ( 3 st. ):

Mobilisering mot narkotika (MOB) (S 2002:03) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]

Mobilisering mot narkotika (MOB) (S 2002:03)


Beteckning : S 2002:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-28
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-01-17
Direktiv för Mobilisering mot narkotika se dir. 2002:6, dir. 2005:126 och dir. 2006:76
Lokal :
Mobilisering mot narkotika har lämnat en slutrapport den 10 oktober 2007.Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Nationell narkotikasamordnare : Fries, Björn, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Jäderberg, Judith, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2002-07-31
Sekreterare : Andersson, Bo, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Andersson, Widar, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Bergdahl, Ted, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Bergnéhr, Bosse, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Carlsson, Jenny, fr.o.m. 2003-08-18 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Fagerlund, Marika, fr.o.m. 2006-08-15 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Gynnå Oguz, Christina, fr.o.m. 2002-04-15 t.o.m. 2006-11-19
Sekreterare : Hartelius, Jonas, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Holmqvist, Sven, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2005-04-30
Sekreterare : Kegö, Walter, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Klevbom, Kjell, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Leifman, Håkan, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-11-15
Sekreterare : Liedbergius, Anna, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Lööf, Katarina, fr.o.m. 2005-07-15 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Magnusson, Åsa, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Melander, Lena, fr.o.m. 2006-11-20 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Nyberg, Fred, fr.o.m. 2002-06-01 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Nyström, Fredrik, fr.o.m. 2005-06-27 t.o.m. 2007-03-11
Sekreterare : Ortiz, Johan, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-02-29
Sekreterare : Pastorek, Lina, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-06-12
Sekreterare : Puhakka, Olli, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Rehnman, Charlotta, fr.o.m. 2003-08-18 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Renhammar, Eva, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Renström Törnblom, Maria, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2005-05-14
Sekreterare : Röger, Stina, fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Svartz, Kristina, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-14
Sekreterare : Svensson, Daniel, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Svidén, Jörgen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Bitr. sekreterare : Raber, Yael, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Bitr. sekreterare : Ortiz, Johan, fr.o.m. 2005-04-08 t.o.m. 2007-03-31
Bitr. sekreterare : Ström, Maria, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-03-31
Kansli : Wahlström, Anna, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2007-10-31
Kansli : Liefvendahl, Eva, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2005-06-25
Assistent : Dahlman, Nina, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-12-31
Assistent : Fahlström, Malin, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-01-31
Assistent : Lindgren, Annika, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-12-31
Assistent : Röger, Stina, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-04-30

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om begränsning av alkoholbranschens sponsring inom idrotten, m.m. (S 2001:03) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om begränsning av alkoholbranschens sponsring inom idrotten, m.m. (S 2001:03)


Beteckning : S 2001:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-04
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-05-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:44
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Neuman, Gun, fr.o.m. 2001-07-01
Sakkunnig : Agnéus, Hans, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Dreyer, Knut, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-04-14
Sakkunnig : Ellior, Maria, fr.o.m. 2002-09-05
Sakkunnig : Hesselgren, Bo, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-03-07
Sakkunnig : Renman Hagelroth, Karin, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-09-01
Sakkunnig : Renström Törnblom, Maria, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Stein, Yvonne, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Wising, Kenneth, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Wistrand, Karin, fr.o.m. 2002-09-01
Sakkunnig : Åbyhammar, Marianne, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2002-09-03
Sakkunnig : Öst, Angela, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Andersson, Cathrine, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Deltér, Sara, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-12-14
Expert : Englund, Michael, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Jönsson, Rolf, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Nyrén, Allan, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Salzer, Mikael, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Törnqvist, Mårten, fr.o.m. 2002-12-15
Sekreterare : Bentzer, Mikael, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2003-08-17

Rapporter

SOU 2003:65Alkoholbranschens idrottssponsring och alkohol vid ungdomsevenemang m.m.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:44
Lokaldemokratikommittén (C 1992:01) [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]

Lokaldemokratikommittén (C 1992:01)


Beteckning : C 1992:01
Departement : Civildepartementet
Senast ändrad : 1994-05-09
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1992:12 och 1992:88.
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Lindgren, Sven
Ledamot : Ejderud, Erik-Abel
Ledamot : Engqvist, Lars t.o.m. 1993-01-19
Ledamot : Gisslén, Axel, fr.o.m. 1993-01-20
Ledamot : Grauers, Stig
Ledamot : Hagström, Ulla-Britt
Ledamot : Mårtensson, Gun-Britt
Ledamot : Persson, Magnus
Ledamot : Rhenman, Gustav
Ledamot : Rönnung, Catarina
Ledamot : Westberg, Lars-Gerhard
Ledamot : Åkesson, Roland
Sakkunnig : Grönlund, Jan
Sakkunnig : Häggroth, Sören
Sakkunnig : Riberdahl, Curt
Expert : Agevik, Eva
Expert : Boethius, Meta, fr.o.m. 1993-06-07
Expert : Göransson, Erik
Expert : Hedberg, Charlotte
Expert : Hellmers, Stig
Expert : Renström-Törnblom, Maria, fr.o.m. 1993-01-11
Expert : Roos, Thorbjörn, fr.o.m. 1993-01-20
Expert : Sterner, Gunilla
Expert : Svensson, Sten t.o.m. 1993-01-10
Expert : Zelmin-Åberg, Erna
Sekreterare : Bengtsson, Per
Sekreterare : Kronvall, Kai
Sekreterare : Preijde, Boris
Johansson, Jan t.o.m. 1993-05-11

Rapporter

SOU 1992:72Det kommunala medlemskapet
SOU 1992:128Kommunal uppdragsverksamhet
SOU 1992:134Handlingsoffentlighet hos kommunala
företag
SOU 1992:140Sekretesslagen i en fri kommunal
nämndorganisation
SOU 1993:77Kommunal tjänsteexport och interna-
tionellt bistånd
SOU 1993:90Lokal demokrati i utveckling.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:12

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman