Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Lundqvist Norling

Sök kontaktuppgifter till Maria Lundqvist Norling på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Lundqvist Norling

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Lundqvist Norling medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om vissa begravningsfrågor (S 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa begravningsfrågor (S 2012:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-11-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:118 och dir. 2013:67
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:82 Begravning - återvinning, nya begravningsmetoder och enhetlig begravningsavgiftssats
Medverkande :
Särskild utredare : Knut Weibull, överantikvarie, fr.o.m. 2012-11-29
Sakkunnig : Karin Erkenstam, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-04-23
Sakkunnig : Åsa Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Katja Stenport Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-23
Sakkunnig : Eva Årbrandt Johansson, kanslichef, fr.o.m. 2013-04-23
Expert : Cecilia Forsell-Ericson, jurist, fr.o.m. 2013-04-23
Expert : Maria Lundqvist Norling, rättschef, fr.o.m. 2013-08-15
Expert : Hans Ingvar Roth, professor, fr.o.m. 2013-04-23
Expert : Eddy Strykowski, civilekonom, fr.o.m. 2013-08-15
Expert : Cecilia Wadstein, präst, fr.o.m. 2013-04-23
Sekreterare : Ylva Meyer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2013-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:118 Begravningsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:67 Tilläggsdirektiv till Begravningsmetodsutredningen (S 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Kindlund, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sakkunnig : Fredrik Löfstedt, fr.o.m. 2007-09-17
Sakkunnig : Peter Melz, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Almenberg, fr.o.m. 2009-02-24
Expert : Rickard Andersson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Richard Arvidsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Niklas Ekstrand, fr.o.m. 2008-11-12
Expert : Michael Erliksson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Brita Löfgren Lewin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Mikael Lindman, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Karin Mattsson Weijber, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Malin Nilsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Maria Lundqvist Norlin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Susanne Reuterswärd, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Sandberg, fr.o.m. 2008-04-15
Expert : Lena Sellgren Dahl, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-04-15
Expert : Torbjörn Spector, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Ingmari Öhman, fr.o.m. 2007-09-17
Sekreterare : Gunilla Landmark, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-07-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Äktenskaps- och partnerskapsutredningen (Ju 2005:03) [ Avslutad 2007 ]
Äktenskaps- och partnerskapsutredningen (Ju 2005:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:6 och dir. 2006:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:17 Äktenskap för par med samma kön. Vigselfrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Regner, f.d. justitiekansler, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2007-03-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Sakkunnig : Kerstin Östmark, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Maria Wassén, chefsjurist, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Eva Årbrandt Johansson, advokatfiskal, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-31
Yvonne Andersson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Martin Andreasson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Mikael Björk Blomqvist, förbundsordförande /mp, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Marianne Carlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Bertil Kjellberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Johan Linander, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Johan Löfstrand, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Tasso Stafilidis, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Marianne Andréas, pastor, Frikyrkosamrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Misha Jaksic, kyrkoherde, Ortodoxa och Österländska kyrkors ekumeniska Råd, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2005-09-19
Per Evangeliska Frikyrkan Karlsson, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Maria Lundqvist Norling, rättschef, Svenska kyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Lena Posner-Körösi, ordförande, Judiska Centralrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Per Samuelsson, professor, Katolska kyrkan, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2007-03-21
Jorge de Salas, biskopsvikarie, Katolska kyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2005-08-31
Per-Magnus Selinder, pastor, Svenska Missionskyrkan, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Othman Tawalbeh, islamolog, islamiska Samarbetsrådet, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-03-21
Süleyman Wannes, bitr. biskop, Ortodoxa och Österländska kyrkors ekumeniska Råd, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2007-03-21
Sekreterare : Katarina Persson, rådman, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:17 Äktenskap för par med samma kön – Vigselfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (S 1994:06) om förbud mot indirekt tobaksreklam [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1994:06) om förbud mot indirekt tobaksreklam
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:88.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:114 Indirekt tobaksreklam Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Nils-Olof Berggren, hovrättslagman, fr.o.m. 1994-12-01
Sakkunnig : Christian Groth, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-16
Sakkunnig : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-16
Sakkunnig : Maria Lundqvist-Norling, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-08-31
Sakkunnig : Monika Przedpelska, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-08-31
Sakkunnig : Per Swahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Bo Hesselgren, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-01-16
Expert : Karin Lunning, föredragande, fr.o.m. 1995-01-16
Expert : Paul Nordgren, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-01-16
Sekreterare : Henrik Winman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:88 Förbud mot indirekt tobaksreklam

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:114 Indirekt tobaksreklam [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman