Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Diamant

Sök kontaktuppgifter till Maria Diamant på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Diamant

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Diamant medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om genomförandet av EG:s direktiv om upphandling inom försvars- och säkerhetsområdet (Fi 2009:02) [ Avslutad 2010 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om genomförandet av EG:s direktiv om upphandling inomförsvars- och säkerhetsområdet (Fi 2009:02)


Beteckning : Fi 2009:02
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-02
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:37
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sjödin, Christer, fr.o.m. 2009-05-25 t.o.m. 2010-02-26
Sakkunnig : Diamant, Maria, fr.o.m. 2009-05-25
Sakkunnig : Falkendal, Rickard, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Ajaxon, Lars, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Asplund, Patrik, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Erixson, Olof, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Hållberg Leuf, Mattias, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Olson, Hans Christer, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Persson, Henrik, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Schlyter, Carl-Mikael, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Svensson, Anders, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Svensson, Karl-Göran, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Thyselius, Rune, fr.o.m. 2009-05-25
Sekreterare : Hansson, Karin, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-03-12

Rapporter

SOU 2010:13Upphandling på försvars- och säkerhetsområdet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:13 Upphandling på försvarets och säkerhetsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skyddslagsutredningen (Fö 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Skyddslagsutredningen (Fö 2007:01)


Beteckning : Fö 2007:01
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-05
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-01-25
Direktiv för se, dir. 2007:6
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Egerstedt, Olof, fr.o.m. 2007-02-13
Expert : Agélii, Staffan, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Broms-Hagelin, Maria, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Diamant, Maria, fr.o.m. 2007-07-01
Expert : Eriksson, Annika, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Hydfors, Tommy, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Kihlström, Per, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Olofsson, Lennart, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Ryding-Berg, Stefan, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Renell, Per, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Thernlund, Henrik, fr.o.m. 2007-03-27
Sekreterare : Jakobsson, Daniel, fr.o.m. 2007-10-01
Sekreterare : Renell, Per, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-09-06

Rapporter

SOU 2008:50Skyddet för samhällsviktig verksamhet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:50 Skyddet för samhällsviktig verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stödutredningen (Ju 2004:12) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Stödutredningen (Ju 2004:12)


Beteckning : Ju 2004:12
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:119 och 2005:82
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Egerstedt, Olof, fr.o.m. 2004-11-11 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Andersson, Arne, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Diamant, Maria, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Engström, Lars, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Göransson, Sverker, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Hassel, Fredrik, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ryding Berg, Stefan, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Schyberg, Staffan, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Marcelind, Ragnwi, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Olsson, Rolf, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Pehrson, Johan, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Sandgren, Margareta, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Stenmark, Rigmor, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Adolfson, Katarina, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-09-30

Rapporter

SOU 2005:70Polisens behov av stöd i samband med terrorismbekämpning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:70 Polisens behov av stöd i samband med terrorismbekämpning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Totalförsvarets folkrättsråd (Fö 1991:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Ledamot ]
Totalförsvarets folkrättsråd (Fö 1991:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1991-06-20
Direktiv för rådet, se regeringsbeslut den 20 juni 1991.
Lokal : Försvarsdepartementet, Jakobsgatan 9, 103 33 Stockholm
Rådets arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ordförande : Ann-Louise Eksborg, chef för Statens haverikommission, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-07
Ordförande : Maria Diamant, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ordförande : Maria Hedegård, rättschef, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Maria Hedegård, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ordförande : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2005-05-31
Vice ordförande : Elinor Hammarskjöld, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2011-02-28
Vice ordförande : Bosse Hedberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Vice ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Vice ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Vice ordförande : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-11-30
Vice ordförande : Anders Rönqvist, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2006-06-30
Vice ordförande : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christer Ahlström, sakkunnig, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Anna Asp, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-21 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Per Broström, jur.kand, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Dick Clomén, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Harald Deuschl, överstelöjtnant (avliden mars-98), fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Maria Diamant, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Margareta af Geijerstam, kansliråd, t.o.m. 1997-09-30
Ledamot : Ola Engdahl, jur.kand., fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Ola Engdahl, jur.dr., fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Ann-Louise Eksborg, chef för Statens haverikommission, t.o.m. 1997-09-07
Ledamot : Marika Ericson, försvarsjurist, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-01-31
Ledamot : Karin Flarup, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Malin Greenhill, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Malin Greenhill, folkrättsjurist, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Walo von Greyerz, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Elinor Hammarskjöld, departementsråd, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-02-28
Ledamot : Bosse Hedberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2008-09-30
Ledamot : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Kristina Himmelstrand Sundström, jur.kand., fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Maria Hedegård, rättschef, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Fredrik Holst, jur.mag., fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Maria Kelt, departementsråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Maria Kelt, departementsråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Jann Kleffner, professor, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Björn Körlof, generaldirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2008-09-30
Ledamot : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 1998-08-24 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Sonja Ledmyr, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Erik Lindfors, departementsråd, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Pernilla Nilsson, jur.kand., fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Pernilla Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Pernilla Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Manólis Nymark, enhetsjurist, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Ing-Marie Persson, utredare, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Ledamot : Göran Rosvall, chefsjurist, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-08-23
Ledamot : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2013-11-30
Ledamot : Anders Rönqvist, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Magnus D. Sandbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Magnus Sanbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Magnus Sanbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2019-04-04
Ledamot : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Catharina Sojde, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Catharina Sojde, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Helena Sunnegårdh, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Cecilia Tengroth (f.d. Hellman), jur.kand., fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Cecilia Tengroth, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Richard Tornberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Christina Ulfsparre, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2011-02-28
Ledamot : Charlotta Viktorin, försvarsjurist, fr.o.m. 2019-04-04 t.o.m. 2021-09-30
Sekreterare : Mikael Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Margareta af Geijerstam, kansliråd, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Jan Nyrén, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Elisabet Petersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-05-27
Sekreterare : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Sekreterare : Samuel Rudvall, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Sekreterare : Niklas Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman