: : :

Medverkande i utredning : Margit Viklund

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Margit Viklund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Margit Viklund medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Ledamot ]

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)


Beteckning : U 1999:01
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Sven-Åke, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Lundgren, Ulf P., fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Björklund, Jan, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Franke, Sigbrit, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Hansson, Patrik, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Johansson, Eva, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Johansson, Tomas, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Lindström, Solveig, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ottosson, Christina, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Pertoft, Mats, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Romilson, Christer, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Viklund, Margit, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Wadman, Per, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Westman, Henrik, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Åberg, Ingmari, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Eliasson, Ragnar, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Fernstedt, Louise, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Höök, Johan, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Lenman, Charlotte, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Lindblom, Annica, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Nelfelt, Eva, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Nyström Karlsson, Annika, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunnig : Westlund, Helen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Åkerlind, Annika, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Durhán, Ewa, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Eriksson, Anneli, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Hultcranzt, Karl-Ivar, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Martin Korpi, Barbara, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Nordberg, Frank, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Norström, Carl, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Aggebo, Claes-Göran, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Hjorth, Sonja, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Werner, Lars, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Fredriksson, Östen, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lindberg, Jan, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Florell, Anna, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : William-Olsson, Malin, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01

Rapporter

SOU 2002:121Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:15
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (M 1998:04) Samordning av lokalt Agenda 21-arbete [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1998:04) Samordning av lokalt Agenda 21-arbete
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-02
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:25 och dir. 1999:37.
Lokal : Regeringsgatan 30-32. Postadress: 103 33 STOCKHOLM, tel. växel405 10 00
Utredningens uppdrag upphörde den 15 juni 2000 då regeringen beslutade om tillsättning av en nationalkommitté för genomförande och vidareutveckling av Agenda 21 och Habitatagendan. Se M 2000:02.
Medverkande :
Särskild utredare : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Svante Axelsson, fr.o.m. 1998-08-17 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Urban Boije af Gennäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Lars Fladvad, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Tomas Gustafsson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Peter Hultqvist, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Gunnar Landborn, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-08-26
Expert : Marie Larsson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Peter Larsson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Per-Olof Persson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Inger Strömdahl, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Elisabet Söderström, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Gunilla Uvhagen, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Charles Wadbro, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Margit Viklund, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Sekreterare : Micael Hagman, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Sekreterare : Sophie Ljungberg, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2002-06-30
Sekreterare : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-06-13
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2000-05-05
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1998:25
Dir. 1999:37

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman