: : :

Medverkande i utredning : Margareta Landerholm

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Margareta Landerholm

Utredning som Margareta Landerholm medverkat i:

Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]

Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU


Beteckning : UD 1997:04
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-06
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:20.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Helmer, Siv, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-02-28
Ledamot : Ayoub, Magda, fr.o.m. 1997-08-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Björnemalm, Maud, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Bolkéus, Sigrid, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Egervärn, Erik Arthur, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : von Essen, Gustaf, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : De Geer, Sten, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Isaksson, Lena, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Karlén, Helena, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1997-08-11
Ledamot : Pohanka, Ragnhild, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Fischerström, Johan, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Häll Eriksson, Lena, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Magnuson, Lars, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Sandesjö, Håkan, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Berglund, Gertrud, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Carp, Stefan, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eriksson, Ann-Jeanette, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1997-11-09
Expert : Hermanson, Gunnar, fr.o.m. 1998-10-16 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Nordqvist, Eva, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Norin, Anders, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-10-15
Expert : Norström, Eva, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Påhlsson, Lars, fr.o.m. 1998-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Stadig, Per, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulfvebrand, Eva, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Wallentheim, Ulf, fr.o.m. 1997-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Landerholm, Margareta, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Ranland, Bengt, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Sjeldrup, Kerstin, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1999-03-31

Rapporter

SOU 1997:67Återkallelse av uppehållstillstånd.
SOU 1999:16Ökad rättssäkerhet i asylärenden
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:20
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman