Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Margareta Foyer

Sök kontaktuppgifter till Margareta Foyer på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Margareta Foyer

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Margareta Foyer medverkat i ( 4 st. ):

Styrgrupp inom Regeringskansliet med uppgift att utreda och föreslå åtgärder för personer som är socialbidragsberoende på grund av svårigheter att etablera sig på arbetsmarknaden (S 1999:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Styrgrupp inom Regeringskansliet med uppgift att utreda och föreslå åtgärder för personer som är socialbidragsberoende på grund av svårigheter att etablera sig på arbetsmarknaden (S 1999:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-04-08
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:54 Samverkan för färre bidrag och fler i jobb
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Westerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Margareta Foyer, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Jonny Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Agneta Rönn-Dicsfaluzy, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Erna Åberg-Zelmin, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1999-04-08
Ledamot : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-08
Sekreterare : Lena Ståhl, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 1999-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:54 Samverkan för färre bidrag och fler i jobb [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (S 1995:09) om översyn av socialförsäkringsadministrationens organisationsstruktur [ Avslutad 1996 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (S 1995:09) om översyn av socialförsäkringsadministrationens organisationsstruktur
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:110.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:64 Försäkringskassan Sverige - Översyn av socialförsäkringens administration. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Agneta Modig, avdelningschef, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Göran Geiryd, t.f. förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-04-02
Sakkunnig : Gustav Jönsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Solveig Lindblom, försäkringskassedirektör, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Inger Marklund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Jan Nordlund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Stig Orustfjord, avdelningschef, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Kurt-Inge Persson, försäkringskassedirektör, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Inger Rydén, departementsråd, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Bengt Stjärnsten, försäkringskassedirektör, fr.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Hans Svensson, förbundsdirektör, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-04-01
Sakkunnig : Per Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-10-01
Expert : Ola Björkholm, facklig förtroendeman, fr.o.m. 1996-01-15
Expert : Lennart Grufberg, ordförande, fr.o.m. 1995-10-01
Expert : Börje Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-10-01
Expert : Erik Luthander, byråchef, fr.o.m. 1995-10-01
Expert : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-15
Expert : Monika Olin, försäkringskassedirektör, fr.o.m. 1995-10-01
Expert : Stig-Åke Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-01-15
Sekreterare : Margareta Foyer, länsdirektör, fr.o.m. 1995-10-01
Sekreterare : Jonas Kistner, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

IT-kommissionen (SB 1995:01) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
IT-kommissionen (SB 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:1 och 1996:46.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:68 IT-kommissionens arbetsprogram 1995-96.
SOU 1996:178 IT och miljön - en samling goda exempel
SOU 1997:12 IT-problem inför 2000-skiftet - delbetänkande
SOU 1997:23 Digital demokrati - delbetänkande
SOU 1997:31 Kristallkulan - tretton röster om framtiden - delbetänkande
SOU 1997:63 Sverige inför epokskiftet - delbetänkande
SOU 1997:67 Sweden in the Information Society
SOU 1997:73 Inför en svensk policy om SÄKER ELEKTORNISK KOMMUNIKATION - delbetänkande
SOU 1997:124 IT-kommissionens hearing om den nya medie- och programvaruindustrin Publikationer Kommunikation utan gränser - en rapport från IT-kommissionen juni 1995 Skriften är ett sammandrag av kommissionens arbetsprogram Communication Without Frontiers - report by Swedish IT-Commission, juni 1995 Engelsk översättning av sammandraget Europeiska Unionen - IT, telekommunikation och nya medier En kartläggning och analys gjord av Statskontoret på uppdrag av IT-kommissionen Datorvanor 1995 Undersökning av svenska folkets datorvanor utförd av Statistiska Centralbyrån, SCB på uppdrag av IT-kommissionen IT världen runt - Nationella IT - initiativ, Utlandsrapport Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet IT världen runt - Regionala initiativ Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet. Stencil, Stockholm 1995. IT världen runt - Statligt stöd till mjuk- varuindustrin Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet. Stencil, Stockholm 1995. Data om informationstekniken i Sverige 1996 Redovisning av befintlig statistik om handel med och produktion av IT samt användning av IT, gjord av Statistiska centralbyrån på uppdrag av IT-kommissionen Rapport 1/96, Så kan Sverige utveckla en stark programvaruindustri Dokumentation från hearing 13 december 1995 Rapport 2/96, IT-mått - Hur kan IT-användning beskrivas Studie gjord av CEPRO AB på uppdrag av IT- kommissionen Rapport 3/96, IT och Handikapp Dokumentation från workshop 23 november 1995 Rapport 4/96, Kvinnor och IT Dokumentation från dialogkonferens anordnad av IT-kommissionen och Socialdepartementet 5-6 december 1995 Rapport 5/96, Rättsinformation och IT - Svårigheternas advokater eller möjligheternas ambassadörer Raport 6/96, ERROR, När IT inte fungerar - en rapport om IT och dess användbarhet Rapport 7/96, IT-kommissionens hearing om infrastrukturen för information och kommunikation Rapport 95/96, Rättsinformation och IT Dokumentation från hearing om rättsinformation och IT anordnad av IT-kommissionen och Stiftelsen för rättsinformation, 26 april 1996 Dokumentation från hearing, 5-6 juni 1996 Rapport 8/96, Affärsnyttan med Internet Sammanfattning av ett seminarium som anordnades av IT-kommissionen, Swebizz och Sveriges Tekniska Attachéer den 4 juni 1996. Publiceras endast i elektronisk form på IT-komm. hemsida: http://www.itkommissionen.se. Kommissionen skall avge en delredovisning senast den 31 mars 1997 och slutrapportering den 31 maj 1998. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Nygren, f.d. statsråd, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-04-08
Ordförande : Ines Uusmann, statsråd, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1998-06-30
Vice ordförande : Stig Hagström, universitetskansler, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Lars Engqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Boel Flodgren, rektor, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Margareta Foyer, länsdirektör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Ulla Frang, direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Birgitta Frejhagen, verkst.direktör, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Stig Hagström, universitetskansler, fr.o.m. 1995-02-15
Ledamot : Gunnar Hedborg, näringslivschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Mona Hillman, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Eva Jacobsson, direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Jan-Åke Kark, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Mirka Mikes, forskningschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ann-Marie Nilsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-09-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ingela Ronnheden, undersköterska, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Christer Sturmark, företagsledare, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Olof Ulander, nätchef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Anne-Margrete Wachtmeister, konsult, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Linda Widmark, studerande, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Suzanne Liljegren, konsult, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Gunnar Hedborg, näringslivschef, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Ann-Marie Nilsson, kanslichef, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-14
Sekreterare : Bo Beckeström, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Anders Forsberg, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1998-04-14
Sekreterare : Per Hammarstedt, doktorand, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Kai Honkonen, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Magnus Härviden, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1997-10-12
Sekreterare : Eva Mittermaier, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Per Odebrant, fr.o.m. 1998-02-10 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Marta Sandén, redaktör, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Weje Sandén, redaktör, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Kjell Skoglund, rådman, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Erika Södersten, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Daniel Westman, fr.o.m. 1998-01-09 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-05-14
Maria Håkansson, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-06-30
Karin Larsson, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-06-30
Louise Sjöström, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-07-31
Ann-Kristin Hägglund, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-07
Camilla Olsson, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1996-12-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:44, dir. 1993:119 och dir. 1995:54.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:72 Rapport från Sjuk- och arbets- skadeberedningen.
SOU 1994:148 Förtidspension - en arbetsmarknads- politisk ventil
SOU 1995:59 Ohälsoförsäkring och samhälls- ekonomi - olika aspekter på modeller, finansiering och incitament
SOU 1995:149 Försäkringsskydd vid sjukdom. Ett delbetänkande om rätten till ersättning och beräkning av inkomstunderlag under sjukpenningtid
SOU 1996:113 En allmän och aktiv försäkring vid sjukdom och rehabilitering. Del 1 och 2. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars-Gunnar Albåge, direktör, t.o.m. 1996-07-31
Ordförande : Monica Bäckman, ombudsman, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Andreas Carlgren, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1995-12-31
Ordförande : Birgitta Dahl, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Berit Danielsson, sekreterare, fr.o.m. 1996-01-01
Ordförande : Sigge Godin, led. av riksdagen /fp
Ordförande : Börje Grahn, ombudsman, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Markus Gustafsson, förhandlingschef, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Nils-Olof Gustafsson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-12-01
Ordförande : Bo Göransson, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Ulf Göransson, generaldirektör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Jan Herin, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Arne Jansson, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1995-06-14
Ordförande : Mona Jönsson, läkarsekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Owe Larsson, politisk sekreterare
Ordförande : Anders Lönnberg, kanslidirektör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Ulrica Messing, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Björn Rosengren, landshövding, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Lars Tobisson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-05-14
Ordförande : Pontus Wiklund, f.d. led. av riksdagen /kds
Ordförande : Liselotte Wågö, led. av riksdagen /m
Ordförande : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-01
Ordförande : Lena Öhrsvik, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-01
Sakkunnig : Stefan Ackerby, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1995-11-05
Sakkunnig : Arne Borg, förbundsordförande
Sakkunnig : Lage Carlsson, sekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Paul Carlsson, ombudsman, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Alf Eckerhall, bitr. direktör, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Ingemar Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Börje Grahn, ombudsman, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Gustav Jönsson, överdirektör
Sakkunnig : Jens Karlsson, jur.kand.
Sakkunnig : Margareta Kettis, departementssekreterare, t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Solveig Lindblom, direktör, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Eva Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Lil Ljunggren-Lönnberg, statssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Anders Lönnberg, kanslidirektör, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Christer Måhl, departementsråd
Sakkunnig : Jan-Erik Nyberg, enhetschef, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Joakim Palme, fil.dr., fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Thomas Rolén, kammarrättsassessor
Sakkunnig : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Inger Rydén, departementsråd, t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Nils-Henrik Schager, chefsekonom, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Kerstin Stridsberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Hans Svensson, förbundsdirektör, t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Carl-Henrik Söderström, direktör
Sakkunnig : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-06
Sakkunnig : Ulf Wetterberg, direktör
Expert : Solveig Allard-Ringborg, utredare, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Alf Eckerhall, bitr. direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Jan Edling, utredare, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Margareta Ekman, överläkare, fr.o.m. 1993-11-30
Expert : Ingemar Eriksson, kansliråd, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Margareta Foyer, länsdirektör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Gunn Franzén-Ljung, ombudsman, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Jan-Erik Gröjer, docent
Expert : Solveig Lindblom, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Anders Lönnberg, kanslidirektör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Carina Nilsson, utredare, fr.o.m. 1994-10-15
Expert : Joakim Palme, fil.dr., t.o.m. 1995-05-13
Expert : Ulf Perbeck, förhandlingschef, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Marie-Louise Strömgren, ombudsman
Expert : Carl-Henrik Söderström, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Åke Zettermark, utredningssekreterare, t.o.m. 1995-05-13
Sekreterare : Lars Baltzari, avdelningschef, t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Jan-Åke Brorsson, försäkringskassedirektör, t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Ulf Gabrielii, försäkringschef, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Arne Johansson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Charlotta Krafft, ombudsman, t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Karin Laan, föredragande i Riksdagens, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-02-29
Sekreterare : Karin Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Erik Olsson, länsdirektör, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Kajsa Wikström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1996-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman