Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lena Sandström

Sök kontaktuppgifter till Lena Sandström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lena Sandström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lena Sandström medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen om översyn av miljöövervakningen (M 2017:03) [ Avslutad 2019 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om översyn av miljöövervakningen (M 2017:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:58 och dir. 2018:104
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:22 Sveriges miljöövervakning — dess uppgift och organisation för en god miljöförvaltning
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa Romson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-06-01
Sakkunnig : Håkan Alfredsson, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-21
Sakkunnig : Martin Larsson, H departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-21
Sakkunnig : Lotta Lewin Pihlblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-21
Sakkunnig : Malena Swanson Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-21 t.o.m. 2018-02-20
Expert : Patrik André, enhetschef, fr.o.m. 2017-09-21 t.o.m. 2018-10-31
Expert : Anders Bignert, professor, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Karin Björklund, utredare, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Neil Cory, inventeringsledare, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Richard Johnson, K professor, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Lisa Karlsson, fr.o.m. 2018-02-21
Expert : Lisa Lundstedt, vattenvårdsdirektör, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Lena Maxe, statsgeolog, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Manuela Notter, avdelningschef, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Gunilla Prideaux, strategisk rådgivare, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Elisabeth Sahlsten, utredare, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Bernth Samuelsson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Martin Sjödahl, miljövårdsdirektör, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Karin Sjöberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-09-21
Expert : Peter Sörngård, expert, fr.o.m. 2017-09-21
Huvudsekreterare : Lena Sandström, fr.o.m. 2017-08-21
Sekreterare : Erik Arnberg, fr.o.m. 2017-09-01
Sekreterare : Fredrik Engström, fr.o.m. 2017-09-11
Sekreterare : Emma Granqvist, fr.o.m. 2019-02-01
Sekreterare : Linda Hansson, fr.o.m. 2018-02-01
Sekreterare : Loukianos Pashalidis, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskilda bestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskildabestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:77 Omhändertagen - samhällets ansvar för utsatta barn och unga
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, direktör, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Anita Wickström, kansliråd, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Bo Vinnerljung, forskningsledare, fil.dr., fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Anna Hollander, fil.dr., fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Bo Konradsson, kammarrättsråd, fr.o.m. 1999-08-01
Sekreterare : Catharina Amgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-08-31
Sekreterare : Sigbritt Hagbard, utredare, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2000-10-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:77 Omhändertagen – Samhällets ansvar för utsatta barn och unga [ pdf |Paragraftecken ]
Klimatkommittén (M 1998:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Klimatkommittén (M 1998:06)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-07
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:40.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:23 Förslag till svensk klimatstrategi
Medverkande :
Ordförande : Olof Johansson, riksdagsman, fr.o.m. 1998-07-17 t.o.m. 2000-06-01
Ledamot : Ingela Bendrot, miljöchef, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Sinnika Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Berndt Ekholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Dan Ericsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ronald Eriksson, miljösekreterare, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-08-30
Ledamot : Ingemar Josefsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Christin Nilsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Torbjörn Pettersson, partisekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karin Stierna, fastighetsingenjör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Ledamot : Ivar Virgin, f.d. europaparlamentariker, fr.o.m. 1999-08-31 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunniga : Olle Björk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Bert Bolin, professor, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Lars Ekecrantz, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-21
Sakkunnig : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-20
Sakkunnig : Maria Gårding-Wärnberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Åsa Johanesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-07
Sakkunniga : Judith Melin, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-22
Sakkunnig : Lena Unemo, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunniga : Bosse Wallin, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 1999-06-13
Expert : Bengt Boström, professor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Runar Brännlund, docent, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Bo Kjellén, miljöambassadör, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Stefan Nyström, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Anders Turesson, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-08 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Staffan Wiedlert, direktör, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1999-01-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Petronella Berg, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Anna-Karin Hjalmarsson, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Patrik Olofsson, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Lena Sandström, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:23 Förslag till svensk klimatstrategi [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om tillämpningen av lagen (1992:1528) om offentlig upphandling (LOU) på hälso- och sjukvårdstjänster (S 1998:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om tillämpningen av lagen (1992:1528) om offentlig upphandling (LOU) på hälso- och sjukvårdstjänster (S 1998:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-01-08
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:12 och dir. 1999:21.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:149 Upphandling av hälso- och sjukvårdstjänster
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Wadell, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Christina Fleur, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-08-26
Sakkunnig : Yvonne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-08-25
Sakkunnig : Eskil Nord, chefsrådman, fr.o.m. 1998-05-01
Sakkunnig : Eva Wendel, rådman, fr.o.m. 1998-05-01
Expert : Eva Agevik, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Christian Fischerström, jur.kand., fr.o.m. 1998-05-01
Expert : Camilla Damell, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-08-31
Expert : Margareta Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Charlotte Hedberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Per Lowén, byråchef, fr.o.m. 1998-05-01
Expert : Björn Lundgren, byråchef, fr.o.m. 1998-05-01
Expert : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 1999-08-31
Expert : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-08-30
Expert : Hans Sylvén, chefjurist, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Jan Vikenhem, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-08-30
Sekreterare : Maria Lockman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:149 Upphandling av hälso- och sjukvårdstjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Socialdatautredningen (S 1997:15) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Socialdatautredningen (S 1997:15)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-04
Direktiv för utredningen, se dir.1997:108.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:109 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1997-12-17
Expert : Ellinor Englund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Jan Evers, f.d. universitetslektor, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Per Jansson, arkivråd, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Gunilla Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 1998-04-02
Sekreterare : Lars Henriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-10-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:109 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av Handikappombudsmannen (S 1997:19) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av Handikappombudsmannen (S 1997:19)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-06
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:131.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:73 Handikappombudsmannens framtida förutsättningar och arbetsuppgifter.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Roland Håkansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Stefan Käll, styrelseledamot i NHR, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Agneta Lindqvist, styrelsesuppleant i HSO, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Eva Lisskar-Dahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Lennart Nolte, förbundsordförande i SRF, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-17
Sekreterare : Martin Agell, jur.kand., fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Guy Lööv, verksamhetsledare, fr.o.m. 1998-05-14 t.o.m. 1999-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:131 Översyn av Handikappombudsmannen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:73 Handikappombudsmannens framtida förutsättningar och arbetsuppgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen (S 1995:10) för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Delegationen (S 1995:10) för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:117.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:175 Styrning och Samverkan Rapport nr 1. Samverksansdelegationens konferens den 6 december 1996. Rapport nr 2. Samverkan via vårdavtal. Rapport nr 3. Konsekvenserna för de privata vårdgivarna av 65-årsregeln. Rapport nr 4. De privata allmänläkarna efter husläkarlagens upphörande. Rapport nr 5. Offentligt finansierad privat psykoterapi - redovisning av en enkätundersök- ning. Rapport nr 6. Remisskrav ur ett patient- perspektiv - redovisning av en enkätundersökning utförd av SIFO Research och Consulting AB. Rapport nr 7. Familjeläkarna i Västmanland - en jämförelse mellan privata och offentliga vårdgivare. Rapport nr 8. En jämförelse mellan privata och offentliga specialistläkarmottagningar i sex landsting
SOU 1997:179 Klara spelregler - en förutsätt- ning för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Iréne Vestlund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-20
Ledamot : Joakim Ollén, direktör, fr.o.m. 1996-01-29
Ledamot : Christina Rogestam, direktör, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-10-15
Ledamot : Kerstin Warnerbring, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Eva Agevik, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-08-01
Expert : Sven Dahlgren, professor, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Eva Fernwall-Markstedt, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Birgit Hansson, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Åsa Holmstrand, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Jan-Erik Ljusberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Maria Lockman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-29
Expert : Göran Medén-Britth, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Alwa Nilsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Yvonne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 1996-01-29
Sekreterare : Anders Edward, kanslichef, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Monica Ulfhielm, f.d. sjukhusdirektör, fr.o.m. 1996-03-11 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Jan Vikenhem, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:158 och dir. 1997:89.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:43 Hur skall Sverige må bättre? - första steget mot nationella folkhälsomål
SOU 1999:137 Hälsa på lika villkor - andra steget mot nationella folkhälsomål
SOU 2000:91 Hälsa på lika villkor - nationella mål för folkhälsan + Bilagedel Kommittén har gett ut följande tio debattskrifter: Tobaken - folkhälsans största fiende? Svensk Alkoholpolitik - välmotiverad eller förlegad? Arv & Miljö - Hur påverkas hälsan? Tillitsbristsjukdomar - Myt eller verklighet? Gammal och frisk? - Om äldres hälsa. En god hälsa - ett socialt privilegium? Sjuk eller frisk i själen? - om synen på psykisk (o)hälsa Nya diagnoser - en förklaringsmodell till neurosomatiska sjukdomar Motion och idrott - fördelar eller faror för hälsan? Med gemensamma krafter. Organisationernas betydelse för människors hälsa
Medverkande :
Ordförande : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1996-12-09
Ledamot : Agneta Börjesson, trafiktekniker, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Cecilia Carpelan, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Eva Lannerö, bitr. överläkare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Lars Weinehall, distriktsläkare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Gunnar Ågren, landstingsråd, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Carina Åström, regionråd, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-03-24
Sakkunnig : Kerstin Blom Bokliden, utredare, fr.o.m. 1998-08-10
Sakkunnig : Anne-Christine Centerstig, programsekreterare, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-01
Sakkunnig : Sam Miller, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Ingrid Petersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-02-28
Sakkunnig : Douglas Skalin, utredningschef, fr.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Olof Björlin, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Diderichsen, professor, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Kerstin Hildingsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Christer Hogstedt, professor, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Pelle Johansson, utredningskonsulent, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Gunnel Jonäng, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-04-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Helena Kivisaari, ombudsman, fr.o.m. 1997-04-25
Expert : Carin Lyckéus, utredare, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Carina Nilsson, utredare, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Kjell Nilsson, folkhälsodirektör, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Olle Norgren, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Måns Rosén, direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Britt-Inger Stoltz, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-11-01
Expert : Leif Svanström, professor, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Töres Theorell, professor, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ulrika Carlström Nordkvist, jur.kand., fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Lillemor Cedergren, socionom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Göran Dahlgren, folkhälsoråd, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Tore Karlsson, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Bernt Lundgren, socionom, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Lena Sandström, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Malena Sjöberg, journalist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Gun Sundberg, universitetslektor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Anna Swift-Johannison, utredare, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Susanne Öhrling, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Piroska Östlin, dr i medicinsk vetenskap, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Begravningsverksamhetskommittén (C 1995:12) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Begravningsverksamhetskommittén (C 1995:12)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:162.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:42 Begravningsverksamheten - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anders Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Ashraf El-Khabiry, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Peter Englund, teol.stud., fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Marja Hillerström, specialpedagog, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Monika Karlsson, församlingsassistent, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Lars-Åke Lundberg, fängelsepräst, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Ingvar Paulsson, banktjänsteman, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Eva Segerström, politisk sekreterare, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Susann Torgersson, organisationschef, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Anna Åkerhielm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ingvar Blomqwist, kanslichef, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bengt Erman, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ulf Lagerström, direktör, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Per Swahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Jan-Henrik Marinder, kyrkogårdschef, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anders Norsell, förvaltningschef, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carina Wikman, stiftsadjunkt, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Elisabeth Grerot, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:42 Staten och trossamfunden – Begravningsverksamheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman