: : :

Medverkande i utredning : Lena Norlander

Sök kontaktuppgifter till Lena Norlander på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Lena Norlander

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lena Norlander medverkat i ( 2 st. ):

Översyn av krigsmateriellagstiftningen (UD 2003:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Översyn av krigsmateriellagstiftningen (UD 2003:03)


Beteckning : UD 2003:03
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-01
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:80 och dir. 2004:122
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Svärd, Anders, fr.o.m. 2003-07-10 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Ingelsson, Filip, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Olsson, Hans Christer, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Tersman, Ingrid, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Domeij, Maria, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Grill, Per-Fredrik, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Gustavsson, Lotta, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Hanson, Stefan, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Ihrfelt, Gösta, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Körlof, Anna, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Nordeke, Peter, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Norlander, Lena, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Lövkrona, Carl, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2005-02-28

Rapporter

SOU 2005:09KRUT Reformerat regelverk för handel med försvarsmateriel.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:80
Dir. 2004:122
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:9 KRUT – Reformerat regelverk för handel med försvarsmateriel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Samverkansgrupp om forskning kring nya hot och risker (Fö 1997:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Samverkansgrupp om forskning kring nya hot och risker (Fö 1997:D) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-19
Direktiv för samverkansgruppen, se regeringsbeslut den 19 december 1996.
Samverkansgruppens arbete skall anses som avslutat.
Medverkande :
Ordförande : Katarina Engberg, departementsråd, fr.o.m. 2000-09-06
Ordförande : Lena Jönsson, statssekreterare, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Vice ordförande : Åke Sundin, departementsråd, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Sven-Arne Andréasson, poliskommissarie, fr.o.m. 2000-09-06 t.o.m. 2000-11-01
Ledamot : Ulf Birath, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1998-02-28
Ledamot : Fredrik Björkman, expert, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Ulf Bley, direktör, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Magnus Dyberg-Ek, handläggare, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Ann Enander, laborator, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Marika Fahlén, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Jan Garton, analytiker, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Per-Eric Gustavsson, överstelöjtnant, fr.o.m. 2000-09-06 t.o.m. 2000-11-30
Ledamot : Göran Haag, civilingenjör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1998-03-16
Ledamot : Sven Hammarstedt, brandingenjör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Kent Jansson, handläggare, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Arne Jernelöv, professor, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Per Kulling, överläkare, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Karin Lindgren, planeringschef, fr.o.m. 2000-09-06 t.o.m. 2000-11-14
Ledamot : Åke Lindström, planeringschef, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Cecilia Looström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Ingela Mathiasson, överstelöjtnant, fr.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Thord Modin, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Jörgen Nilsson, direktör, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Karl-Axel Norberg, medicinalråd, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Roland Nordlund, forskningschef, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Lena Norlander, laborator, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Ann-Marie Orler, t.f. byråchef, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Börje Paulsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Åke Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : , Rosén, Björn överste 1., fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Nils Olof Sandberg, överdirektör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Christer Stange, poliskommissarie, fr.o.m. 2000-11-02
Ledamot : Peter Stern, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2000-11-15
Ledamot : Göran Stütz, forskningschef, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Åke Sundin, departementsråd, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Uno Svedin, forskningschef, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Carina Westerberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Ledamot : Åke Widerström, avdelningschef, fr.o.m. 2000-09-06
Ledamot : Annelie Öberg-Reinolf, direktör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2000-09-05
Sekreterare : Percy Hartoft, forskningsledare, fr.o.m. 2000-09-06
Bitr. sekreterare : Gunilla Schylström, planerare, fr.o.m. 2000-09-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman