: : :

Medverkande i utredning : Lena Landgren

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Lena Landgren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Lena Landgren medverkat i ( 4 st. ):

Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Lil Ljunggren, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Tommy Ohlström, planeringschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Elisabeth Abramowicz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingrid Anderbäck, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gert Berntsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Carin Callerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Leif Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Jan Ekbrand, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Eklund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bert Fredriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingar Gadd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Hageståhl, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gun-Britt Hansén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann Holm, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Tomas Janson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1995-12-29
Ledamot : Anders L. Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maria Kärrman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Landgren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Marking, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kerstin Mustel, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kjell-Arne Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Marie Qvarfort, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Sven Sahlin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Boo Sjögren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Björn Sundström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Levi Svenningsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Barbro Thomas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marianne Wedin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingegerd Akselsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bengt Andersson, fr.o.m. 1995-11-01
Ledamot : Göran Andersson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Stefan Backlund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mona Bergman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bobby Deogan, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulla Engström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Holmberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Anders Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christina Karlsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Elisabeth Lagerlöf, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Christine Larsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Klas Lenberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Moritz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Roger Mörtvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bo Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars Nyberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marta Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kristina Ossvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kajsa Pontén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Tullberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sekreterare : Christina Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS)


Beteckning : U 1995:14
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:134.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Wärnersson, Ingegerd, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Allard, Lennart, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Edgren, Margitta, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Eklindh, Kenneth, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Frunk-Lind, Eva, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Jonsson, Sofia, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Larsson, Inger, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Nordh, Svante W., fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Wikman, Leif, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Åkerhielm, Anna, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Begler, Ann-Marie, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-12-14
Sakkunnig : Blanck, Anders, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Edström-Fors, Eva, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-07-11
Sakkunnig : Kämpe, Laina, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Landgren, Lena, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Liljeqvist, Margareta, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Martinson, Monica, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Svensson, Lars, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1996-07-12 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Ängmo, Heléne, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1997-12-17
Expert : Anjou, Margareta, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Göthberg, Birgitta, fr.o.m. 1996-03-06 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Jacobsson, Eva, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-03-05
Huvudsekreterare : Wallberg, Eva, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Andrée-Heissenberger, Karin, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-05-31
Ajpe, fr.o.m. 1996-11-18 t.o.m. 1998-03-15
Karlsson, Karin, fr.o.m. 1997-04-21 t.o.m. 1998-05-04
Karlström, Ingrid, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-05-24
Karlsson, Karin, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1997-04-20

Rapporter

SOU 1996:167Gymnasieutbildning för vissa
ungdomar med funktionshinder – delbetänkande
SOU 1998:66FUNKIS – funktionshindrade elever
i skolan
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:134
Arbetsgruppen (U 1994:D) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för skola och högre utbildning [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (U 1994:D) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för skola och högre utbildning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Medverkande :
Ordförande : Ulf W. Lundin, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ordförande : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Vice ordförande : Eva Edström-, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Vice ordförande : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Stefan Amér, ordförande, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Göran Andersson, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Gert Berntsson, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Mats Essemyr, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Fernvall, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingar Gadd, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Karin Henriksson, expert, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Torsten Kälvemark, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Elizabeth Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sven Salin, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Björn Sundström, byråchef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingrid Ternud, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marianne Wedin, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Hans-Åke Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kerstin Thoursie, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marianne Hildebrand, enhetschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Holmberg, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Signild Håkansson, folkhögskolesekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Berit Hörnquist, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Charlotte Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (U 1994:E) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för yrkesutbildning [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (U 1994:E) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för yrkesutbildning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Medverkande :
Ordförande : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Vice ordförande : Peter Strömberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Jan Edgren, direktör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingar Gadd, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Gun-Britt Hansén, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Madeleine Harby, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Christina Hasselberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Karin Henriksson, expert, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Holmberg, sekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Torsten Kälvemark, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maria Kärrman, expert, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Mossfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Britten MånssonWallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Roger Mörtvik, funktionär, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sven Sahlin, utredningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Levi Svenningsson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sonja Hjort, kansliråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Barbro Jansson, direktör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kerstin Thoursie, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Ledamot : Eva-Maria Danvind, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Berit Hörnquist, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Klas Lenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Margareta Nygren, handläggare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marta Olsson, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kristina Ossvik, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lennart Stenberg, områdeschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman