Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leif Rosenfeld

Sök kontaktuppgifter till Leif Rosenfeld på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leif Rosenfeld

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leif Rosenfeld medverkat i ( 2 st. ):

Skattekontrollutredningen (Fi 1995:05) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Skattekontrollutredningen (Fi 1995:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:12.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:116 Artikel 6 i Europakonventionen och skatteutredningen
SOU 1997:27 Kontroll Reavinst Värdepapper
SOU 1998:12 Självdeklaration och kontroll- uppgifter Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Claes Ljungh, generaldirektör, fr.o.m. 1995-04-03
Sakkunnig : Karin Almgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Peter Kindlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-09-10
Sakkunnig : Anders Swartling, regeringsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Christer Alexandersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Lars Bergendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ellen Bramness, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Gertrud Bågstam, skattedirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Lars-Johan Eklund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-07-05
Expert : Magnus Elfström, jur.kand., fr.o.m. 1997-11-01
Expert : Cecilia Gunne, jurist, fr.o.m. 1995-08-16
Expert : Gösta Nilsson, fr.o.m. 1997-04-24
Expert : Kerstin Nyquist, skattejurist, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Leif Rosenfeld, skattedirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Anita Saldén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Rose Bergström, rådman, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-11-17
Sekreterare : Ingegerd Bolin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Magnus Elfström, jur.kand., fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-11-01
Sekreterare : Raymond Grankvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:11 samt dir. 1995:165.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:44 Översyn av skatteflyktslagen Reformerat förhandsbesked
SOU 1996:79 Översyn av revisionsreglerna
SOU 1997:86 Punktskattekontroll av alkohol, tobak och mineralolja, m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Ljungh, statssekreterare, fr.o.m. 1995-04-03
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-06-06
Ledamot : Lars Hedfors, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Karl-Gösta Svensson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Görel Thurdin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-06-05
Sakkunnig : Karin Almgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-06-19
Sakkunnig : Gunnar Björne, regeringsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-09-10
Sakkunnig : Peter Kindlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-11 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Vilhelm Andersson, skattedirektör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Agneta Bergqvist, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Sture Bergström, professor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Lennart Bjerkner, länsskattechef, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Stefan Holgersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Per Kjellsson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Kerstin Källman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-01-17
Expert : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Kerstin Nyquist, skattejurist, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Gunnar Rabe, direktör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Leif Rosenfeld, skattedirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Sekreterare : Magnus Elfström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-03-15
Sekreterare : Lena Gustafson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Monika Wendleby, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman