Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 23 st. ♀ 7 ♂ 16 ) :

Claes Ljungh  []  ( Ordförande )
Eskil Erlandsson  []  ( Ledamot )
Lars Hedfors  []  ( Ledamot )
Görel Thurdin  []  ( Ledamot )
Karin Almgren  []  ( Sakkunnig )
Gunnar Björne  []  ( Sakkunnig )
Carl Gustav Fernlund  []  ( Sakkunnig )
Peter Kindlund  []  ( Sakkunnig )
Vilhelm Andersson  []  ( Expert )
Agneta Bergqvist  []  ( Expert )
Sture Bergström  []  ( Expert )
Lennart Bjerkner  []  ( Expert )
Stefan Holgersson  []  ( Expert )
Per Kjellsson  []  ( Expert )
Kerstin Källman  []  ( Expert )
Johan Montelius  []  ( Expert )
Kerstin Nyquist  []  ( Expert )
Gunnar Rabe  []  ( Expert )
Leif Rosenfeld  []  ( Expert )
Magnus Elfström  []  ( Sekreterare )
Lena Gustafson  []  ( Sekreterare )
Monika Wendleby  []  ( Sekreterare )
Karl-Gösta Svenson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:11 samt dir. 1995:165.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:44 Översyn av skatteflyktslagen Reformerat förhandsbesked
SOU 1996:79 Översyn av revisionsreglerna
SOU 1997:86 Punktskattekontroll av alkohol, tobak och mineralolja, m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Ljungh, statssekreterare, fr.o.m. 1995-04-03
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-06-06
Ledamot : Lars Hedfors, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Karl-Gösta Svensson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Görel Thurdin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-06-05
Sakkunnig : Karin Almgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-06-19
Sakkunnig : Gunnar Björne, regeringsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-09-10
Sakkunnig : Peter Kindlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-11 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Vilhelm Andersson, skattedirektör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Agneta Bergqvist, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Sture Bergström, professor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Lennart Bjerkner, länsskattechef, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Stefan Holgersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Per Kjellsson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Kerstin Källman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-01-17
Expert : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Kerstin Nyquist, skattejurist, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Gunnar Rabe, direktör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Leif Rosenfeld, skattedirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Sekreterare : Magnus Elfström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-03-15
Sekreterare : Lena Gustafson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Monika Wendleby, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman