Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Erik Lindholm

Sök kontaktuppgifter till Lars Erik Lindholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Erik Lindholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Lars Erik Lindholm medverkat i:

Studiesocial utredning (U 2007:13) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Studiesocial utredning (U 2007:13)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:153
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:28 Stärkt stöd för studier - tryggt, enkelt och flexibelt + Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Roger Tiefensee, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-12-18 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Ella Bohlin, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Rossana Dinamarca, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Caroline Helmersson Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Lage Rahm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Oskar Öholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-16 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Sofia Magnusson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-02 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Daniel Wanhatalo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Huvudsekreterare : Leif Davidsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Per Båvner, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Lars Erik Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Moa Morin, undervisningsråd, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-19
Sekreterare : Carl-Johan Stolt, fr.o.m. 2008-02-04 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Jenny Wäsström, verksjurist, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Eva Åström, projektledare, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:153 En studiesocial utredning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:28 Stärkt stöd för studier – tryggt, enkelt och flexibelt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman