Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kurt Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Kurt Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kurt Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kurt Eriksson medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om arbetsmiljöregler för ett modernt arbetsliv (A 2016:01) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om arbetsmiljöregler för ett modernt arbetsliv (A 2016:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:1 och dir. 2016:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, (Länsisyrjä) tel. 08-405 92 27 (Hamark) tel. 08-405 20 92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:24 Ett arbetsliv i förändring - hur påverkas ansvaret för arbetsmiljön?
Medverkande :
Särskild utredare : Kurt Eriksson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Emma Thornström, yrkesanalytiker, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Per Nylén, docent, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jonna Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Gunilla Thorstensson, projektledare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Liselotte Argulander, arbetsrättsexpert, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Amelie Berg, arbetsmiljöexpert, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Elise-Marie Donovan, chefsjurist, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Karin Fristedt, utredare arbetsmiljö, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Sten Gellerstedt, utredare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Hanna Larsson, socialförsäkringsexpert, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-06-19
Tarja Nevala, arbetsmiljöexpert, fr.o.m. 2016-06-20 t.o.m. 2017-03-31
Gunnar Sundqvist, fr.o.m. 2015-03-21 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Jonas Hamark, fr.o.m. 2016-02-22 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Björn Länsisyrjä, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-04-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av semesterlagen i förenklingssyfte (A 2007:03) [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om översyn av semesterlagen i förenklingssyfte (A 2007:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:162
Uppdraget är därmed avslutat.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:95 enklare semesterregler
Medverkande :
Särskild utredare : Kurt Eriksson, fr.o.m. 2007-11-29 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Jonas Alberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Per Ewaldsson, kansliråd, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Elisabeth Kristensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Niklas Svenskt Näringsliv Beckman, fr.o.m. 2008-01-28 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Mats Arbetsgivarverket Engelbrektsson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Anders Företagna Fogelberg, fr.o.m. 2008-01-28 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Helena TCO Hedlund, fr.o.m. 2008-01-28 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Malin Sveriges Kommuner Looberger, och Landsting, fr.o.m. 2008-01-28 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Håkan LO Löfgren, fr.o.m. 2008-01-28 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Marie-Louise SACO Strömgren, fr.o.m. 2008-01-28 t.o.m. 2008-10-31
Ledamot : Anders Arbetsgivarverket Stålsby, fr.o.m. 2008-01-28 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Hanna Björknäs, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:162 Översyn av semesterlagen i förenklingssyfte [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:95 Enklare semesterregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av vissa delar av arbetsgivarens rehabiliteringsansvar (S 2005:05) [ Avslutad 2006 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om översyn av vissa delar av arbetsgivarens rehabiliteringsansvar (S 2005:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-04-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:48, dir. 2005:127, 2006:51 och dir. 2006:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:107 Fokus på åtgärder - En plan för effektiv rehabilitering i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Kurt Eriksson, fr.o.m. 2005-04-21
Sakkunnig : Magdalena Brasch, ämnesråd, fr.o.m. 2005-11-22
Sakkunnig : Henrik Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2005-06-13 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13
Sakkunnig : Hugo Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13 t.o.m. 2006-01-09
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-01-10
Sakkunnig : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Marie Åkhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13
Expert : Kerstin Ahlberg, enhetschef, fr.o.m. 2005-06-13
Expert : Ingrid Hallgren, enhetschef, fr.o.m. 2005-06-13
Expert : Lisbeth Lidbom, utredare, fr.o.m. 2005-11-22
Expert : Ywonne Stempl, enhetschef, fr.o.m. 2005-06-13
Sekreterare : Marianne Lishajko, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2004:11) Översyn av vissa delar av arbetsmiljölagen [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2004:11) Översyn av vissa delar av arbetsmiljölagen
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:91, dir. 2005:114 och dir. 2006:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:44 Bättre arbetsmiljöregler I Samverkan, utbildning, avtal m.m. - delbetänkande
SOU 2007:43 Bättre arbetsmiljöregler II. Skyddsombud, beställaransvar, byggarbetsplatser m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Dirke, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-09-01
Expert : Anette Bergene, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Niklas Bruun, professor, fr.o.m. 2006-03-29
Expert : Lars von Ehrenheim, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Kurt Eriksson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Barbro Krantz Köhler, avdelningschef, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Bernt Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Catharina Novák, utredningschef, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-03-28
Expert : Margareta Wiman, departementssekreterare, t.o.m. 2006-09-20
Ledamot : Karin Företagarna Berggren, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-11-10
Ledamot : Tomas Landstings- Björck, och kommunförbunden, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Sten LO Gellerstedt, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Maria Hagberg Forss, fr.o.m. 2005-11-11
Ledamot : Kersin SACO Hildingsson, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Eric Svenskt Näringsliv Jannerfeldt, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-05-18
Ledamot : Bengt Arbetsgivarverket Johansson, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Eva Kovar, fr.o.m. 2005-05-19
Ledamot : Alicia TCO Lycke, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Henrik Westerman, fr.o.m. 2006-11-16
Sekreterare : Elisabeth Lewin, fr.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Ulrika Stenbeck Gustavson, fr.o.m. 2004-08-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2003:07) om översyn av vissa frågor rörande företagshälsovården [ Avslutad 2004 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen (N 2003:07) om översyn av vissa frågor rörande företagshälsovården
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:87 och dir. 2003:180
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Kurt Eriksson, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2002-12-02
Expert : Charlotte Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Lars Bohlin, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Lars von Ehrenheim, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Anders Englund, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Monica Höeg Wistedt, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Peter Linderoth, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Gösta Ljungman, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Enar Lundgren, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Karin Odencrants, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Hélène Sandmark, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Peter Westerholm, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Marie Åkhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-12-02
Ned Carter, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Anna Stina Elfving, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Hans Granqvist, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Björn Hammar, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2004-12-02
Kerstin Hildingsson, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Jens Karlsson, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Linda Ljung, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-05-09
Britt Trossmark, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Stefan Wiberg, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Sekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2004-11-30
Sekreterare : Lars Inge Thorsson, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

KNAS-utredningen (N 2000:12) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
KNAS-utredningen (N 2000:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:97 och dir. 2003:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:54 Semesterlagen och övriga ledighetslagar - översyn och förenkling
Medverkande :
Ordförande : Hans Karlsson, fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2003-02-28
Ordförande : Isa Skoog, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-01-29
Ledamot : Laila Bjurling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Gunilla Carlsson, fr.o.m. 2001-01-30 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Barbro Feltzing, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Rolf Kenneryd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Maria Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Erik Ullenhag, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Anders Wiklund, pappersarbetare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Jonas Alberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Inger Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-12-08
Sakkunnig : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Anders Bornefalk, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Charlotte Bucht, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Ola Gustafsson, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2003-02-16
Sakkunnig : Anders Stålsby, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Martina Elfgren Lilja, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anders Englund, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Kurt Eriksson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Jens Karlsson, chefsjurist, fr.o.m. 2001-05-02 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anna Lynèl, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-04-08
Expert : Jonas Malmberg, docent, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Inga-Lill Engström, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-18
Ann Garö, förhandlare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-04-06
Håkan Meijer, förste vice ordförande, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Ann-Charlotte Olsson, fr.o.m. 2003-04-07 t.o.m. 2003-06-17
Annelie Roswall Ljunggren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Margareta Sandberg, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Karl-Olof Stenqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Huvudsekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Joa Bergold, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Mats Essemyr, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Katarina Novák, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman