Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kristina Engholm

Sök kontaktuppgifter till Kristina Engholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kristina Engholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kristina Engholm medverkat i ( 2 st. ):

Narkotikakommissionen (S 1998:04) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Narkotikakommissionen (S 1998:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-07
Direktiv för kommissionen, se dir. 1998:18 och dir. 2000:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:90 Narkotikastatistik. Om samhällets behov av information om narkotikautveckling Kommissionen har presenterat tretton diskussionspromemorior
PM nr 1. Narkotikastatistik, april 1999
PM nr 2. Narkotikalagstiftning, maj 1999
PM nr 3. Narkotikarelaterad död, juni 1999
PM nr 4. Party, utanförskap och stress, oktober 1999 En rapport om ungdomar och droger
PM nr 5 Kompetens inom narkomanvården, februari 2000
PM nr 6 Kontroll av narkotiska läkemedel, mars 2000
PM nr 7 Narkotikaprevention, april 2000
PM nr 8 Återspeglingar, En uppföljning av drogers funktion hos sex socialt integrerade män, juni 2000
PM nr 9 Offensiv narkomanvård 10 år efter, en uppföljning av den kommunala missbrukarvården i Varberg, Göteborg och Norrköping, juni 2000
PM nr 10 Kriminalvårdens åtgärder mot narkotikamissbruk, oktober 2000
PM nr 11 Kontroll av den illegala narkotikahandeln, november 2000
PM nr 12 En strategi för lokalt drogförebyggande arbete, november 2000
PM nr 13 Internationellt narkotikasamarbete, december 2000
SOU 2000:126 Vägvalet. Narkotikakommissionens slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anneli EU-parlamentariker Hulthén, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Widar Andersson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Maria Arnholm, konsult, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Stefan Borg, överläkare, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Gunborg Brännström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Ulf Norén, chefsåklagare, fr.o.m. 1998-06-25
Sakkunnig : Stefan Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-15
Sakkunnig : Annika Mansérus, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-15
Sakkunnig : Eskil Renström, kansliråd, fr.o.m. 1999-02-15
Ledamot : Maud Ekendahl, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Robin Gustavsson, poliskommissarie, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Thomas Juhlin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1999-02-19
Ledamot : Rinaldo Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Harald Nordlund, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Yvonne Oscarsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Gunnel Wallin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1998-12-10
Sekreterare : Kristina Engholm, föredragande justitieutskottet, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Kristina Jung, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-03
Sekreterare : Ralf Löfstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2001-01-08
Sekreterare : Karin Nilsson Kelly, redaktör, fr.o.m. 1998-11-30 t.o.m. 2001-01-19
Sekreterare : Anders Stymne, utredare, fr.o.m. 1998-12-07 t.o.m. 2001-01-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1994:05) om dopning [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1994:05) om dopning
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:78.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:126 Doping i folkhälsoperspektiv. Del A och Del B. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, rättschef
Ledamot : Stig Bertilsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-12-15 t.o.m. 1995-12-14
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-01-18
Ledamot : Ingbritt Irhammar, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-12-15
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-12-15
Ledamot : Sten Svensson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Bigitta Bratthall, kansliråd, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Kristina Engholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Bengt Eriksson, polismästare, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Ingela Håkansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-15 t.o.m. 1995-03-26
Sakkunnig : Bertil Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Thomas Öhlund, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-08-23
Expert : Johan Alvner, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-14
Expert : Ulf Bergman, docent, fr.o.m. 1994-12-15
Expert : Leif Klingsjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Kristina Olinder, kommunjurist, fr.o.m. 1995-12-15
Sekreterare : Gun-Marie Persson, hovrättsassessor, t.o.m. 1996-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:78 Dopning

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:126 Doping i folkhälsoperspektiv – Del A och B [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman