Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kenneth Ekberg

Sök kontaktuppgifter till Kenneth Ekberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kenneth Ekberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kenneth Ekberg medverkat i ( 5 st. ):

Referensgrupp för Europeiska året för utbildning genom idrott 2004 (Ju 2004:D) [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Referensgrupp för Europeiska året för utbildning genom idrott 2004 (Ju 2004:D)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-16
Medverkande :
Ordförande : Tomas Johansson, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-10-01
Ledamot : Lars Allert, Riksidrottsförbundet, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-10-01
Ledamot : Else Berglund, Integrationsverket, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-10-01
Ledamot : Kenneth Ekberg, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Birgitta Lahti-Nordström, Myndigheten för skolutveckling, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-10-01
Ledamot : Mikael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01
Sekreterare : Ibrahim Haro, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Keneth Wising, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-08-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp för ny nationell IT-strategi för skolan (U 2001:C) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]

Arbetsgrupp för ny nationell IT-strategi för skolan (U 2001:C)


Beteckning : U 2001:C
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2006-10-17
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-09-25
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Hylén, Jan, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Andersson, Angela, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Cesar, Madeleine, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Isberg, Göran, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Nydahl, Lena, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01
Persson, Hans-Inge, fr.o.m. 2002-03-22 t.o.m. 2002-10-01
Sekreterare : Ekberg, Kenneth, fr.o.m. 2001-09-26 t.o.m. 2002-10-01

Rapporter

Ds 2002:19Nästa steg – delrapport
Ds 2002:55E-lärande som utmaning – Slutrapport.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2002:19 Nästa steg [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:55 e-lärande som utmaning [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att utreda frågor kring asylsökande barns rätt till skolgång m.m. (U 1999:F) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]

Arbetsgrupp med uppgift att utreda frågor kring asylsökande barns rätt till skolgång m.m. (U 1999:F)


Beteckning : U 1999:F
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-09-06
Status : Avslutad 2000 B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-11-04
Direktiv för
Lokal : Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Wettergren, Catharina, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Ekberg, Kenneth, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Lindeblad, Eva, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Martin Korpi, Barbara, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Röyter, Eva, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03
Ledamot : Åkerlind, Annika, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-03

Rapporter

Ds 2000:26Förskola, skola och skolbarnomsorg för asylsökande barn
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2000:26 Förskola, skola och skolbarnomsorg för asylsökande barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om elevvård – skolhälsovård (U 1998:05) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om elevvård – skolhälsovård (U 1998:05)


Beteckning : U 1998:05
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-05
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:59.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Edgren, Margitta, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2000-04-14
Sakkunnig : Ekberg, Kenneth, fr.o.m. 1999-09-07 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Hammarberg, Lena, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Israelsson, Anna-Märta, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Karlsson, Stefan, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Strandell, Annika, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Wener, Inga-Lill, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 1999-09-09
Expert : Hillman, Olle, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Smedler, Ann-Charlotte, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Sörhuus, Elisabeth, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Thurnell, Lisbeth, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Ekbrand, Jan H., fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lindgren-Henningstedt, Ewy, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Nyström Karlsson, Annika, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Liljeqvist, Margareta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Anderlund, Agneta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Torstensson, Ove, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Gustafsson, Lars H., fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Langenkrans, Kate, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lööf, Lars, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Bodestam, Margareta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Wickman, Viveka, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Gislén, Gunilla, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Larsson, Sofia, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Winblad, Ulla, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Olsson, Anita, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Hansson, Monica, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Bäckman, Thord, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-07-31
Sekreterare : Persson-Stenborg, AnnSofi, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Persson-Stenborg, Annsofi, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-07-31

Rapporter

SOU 2000:19Från dubbla spår till Elevhälsa – i en skola som främjar lust att lära, hälsa och utveckling
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Urbefolkningsdelegationen (Jo 1995:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Urbefolkningsdelegationen (Jo 1995:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-04-12
Urbefolkningsdelegationen avslutade sitt uppdrag i februari 2005.
Medverkande :
Ordförande : Peter Weiderud, director WCC, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Ylva Gustafsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Ulf Johansson Dahre, jur. kand., fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Jörgen Jonsson, renskötare, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Harriet Nordlund, skådespelare, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Sigrid Stångberg, lärare, fr.o.m. 1995-08-14
Expert : Josefine Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-09 t.o.m. 2002-09-11
Expert : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 2001-02-18
Expert : Kenneth Ekberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-09 t.o.m. 2001-02-18
Expert : Elisabeth Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-12
Expert : Erika Hagerud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1999-12-20
Expert : Ann-Marie Pennegård, ambassadråd, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1999-12-20
Expert : Rebecka Randler, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-19
Expert : Lars Ronnås, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2002-09-11
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-12
Expert : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1999-01-14
Expert : Ann-Katrin Wirén, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-19
Sekreterare : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 1995-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman