Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Katarina Stenmark

Sök kontaktuppgifter till Katarina Stenmark på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Katarina Stenmark

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Katarina Stenmark medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén om översyn av nivån på målet för den offentliga sektorns finansiella sparande (Fi 2023:10) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om översyn av nivån på målet för den offentliga sektorns finansiella sparande (Fi 2023:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2023-11-30 00:00:00
Direktiv för kommittén, se dir. 2023:162
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 november 2024.
Medverkande :
Ordförande : Hans VD Lindberg, fr.o.m. 2023-11-30
Sekreterare : Philip Löf, ämnesråd, fr.o.m. 2023-12-07
Sekreterare : Jonas Norlin, ämnesråd, fr.o.m. 2023-12-07
Ledamot : Fredrik Olovsson, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordf. (S), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Eric Westroth, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : David Perez, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Edward Riedl, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Ida Drougge, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Ida Gabrielsson, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Martin Ådahl, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Hans Eklind, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Janine Alm Ericsson, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Cecilia Rönn, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Fredrik Olovsson, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordf. (S), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Eric Westroth, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : David Perez, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Edward Riedl, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Ida Drougge, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Ida Gabrielsson, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Martin Ådahl, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Hans Eklind, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Janine Alm Ericsson, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Cecilia Rönn, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Fredrik Olovsson, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordf. (S), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Eric Westroth, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : David Perez, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Edward Riedl, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Ida Drougge, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Ida Gabrielsson, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Martin Ådahl, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Hans Eklind, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Janine Alm Ericsson, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2024-01-08
Ledamot : Cecilia Rönn, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2024-01-08
Sakkunnig : Karl Bergstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2024-01-24
Sakkunnig : Erika Färnstrand Damsgaard, avdelningschef, fr.o.m. 2024-01-24
Sakkunnig : Ida Häkkinen Skans, senior adviser, fr.o.m. 2024-01-24
Sakkunnig : Erik Höglin, departementsråd, fr.o.m. 2024-01-24
Sakkunnig : Albin Kainelainen, generaldirektör, fr.o.m. 2024-01-24
Sakkunnig : Anna Seim, professor, fr.o.m. 2024-01-24 t.o.m. 2024-04-14
Sakkunnig : Katarina Stenmark, föredragande, fr.o.m. 2024-01-24
Sekreterare : Tehminah Malik, departementssekreterare, fr.o.m. 2024-02-12
Sakkunnig : John Hassler, professor, fr.o.m. 2024-04-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2023:162

Överskottsmålskommittén (Fi 2015:06) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Överskottsmålskommittén (Fi 2015:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:63 och dir. 2015:130
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:67 En översyn av överskottsmålet
Medverkande :
Ordförande : Jens Henriksson, fr.o.m. 2015-06-11 t.o.m. 2016-09-30
Ledamot : Janine Alm Ericson, led av riksdagen/MP, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Ingrid Burman, led. av riksdagen/V, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-10-21
Ledamot : Jakob Forssmed, led. av riksdagen/KD, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Jörgen Hellman, led. av riksdagen/S, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Ulf Kristersson, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Emil Källström, led. av riksdagen/C, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Maria Malmer Stenergad, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Ingela Nylund Watz, led. av riksdagen/S, fr.o.m. 2015-08-05 t.o.m. 2015-10-20
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen/S, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Mats Persson, led. av riksdagen/L, fr.o.m. 2016-09-05
Ledamot : Oscar Sjöstedt, led. av riksdagen/SD, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen/FP, fr.o.m. 2015-08-05 t.o.m. 2016-09-04
Expert : Lars Calmfors, fr.o.m. 2015-09-18
Expert : Jesper Hansson, fr.o.m. 2015-09-18
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2015-09-18
Expert : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Annika Sundén, fr.o.m. 2015-10-01
Sekreterare : Jenny Dickson, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2016-10-10
Sekreterare : Camilla Holmén, fr.o.m. 2015-06-22 t.o.m. 2016-10-10
Sekreterare : Jonas Norlin, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2016-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:67 En översyn av överskottsmålet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:32 Budgetramverket - uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73 En utvecklad budgetprocess - Ökad tydlighet och struktur
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Bolund, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Carl Hamilton, B led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Jacob Johnson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Erik Nymansson, justitieråd, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anders Sellström, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Oscar Sjöstedt, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Lena Sommestad, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Åsling, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Magnus Bengtson, departementsråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Ingvar Mattson, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Peder Nielsen, bitr. kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Kristina Padrón, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Anna Wallin, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Yngve Lindh, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Ingvar Mattson, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Anne-Marie Strömberg, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman