Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Sjökvist

Sök kontaktuppgifter till Karin Sjökvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Sjökvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Sjökvist medverkat i ( 10 st. ):

Havsgränsutredningen (UD 2011:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:41, dir. 2013:98 och dir. 2014:156
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:10 Gränser i havet
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Göransson, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-06-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Marie Jacobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sten Jendenius, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Anna Josefsson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Magnus Hermansson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sofia Karlsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Magnus Odenburg, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Claes Pile, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Linnea Rosenlöf, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Jacob Wichmann, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Michael Wolfbrandt, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Hans Aurell, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Kristina Falk Strand, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Thomas Hammarklint, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Lars Jakobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Joacim Johannesson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Björn Nilsö, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Berit Petterson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Expert : Martin Ratcovich, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2014-05-14
Expert : Martin Rydgren, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Helena Ödmark, ambassadör, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:10 Gränser i havet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2008:01) om framtiden för ett ekonomiskt och ekologiskt bärkraftigt vattenbruk [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2008:01) om framtiden för ett ekonomiskt och ekologiskt bärkraftigt vattenbruk
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:170 och dir. 2008:84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:26 Det växande vattenbrukslandet
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Larsson, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2008-02-15
Expert : Agnetha Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Per Baummann, samordnare, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Pontus Elvingsson, statsinspektör, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Anders Kiessling, professor, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Sven Kollberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Björn Lindblad, verkst. direktör, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Thomas Nitzelius, handläggare, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Fredrik Nordwall, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Josef Nygren, vattenbrukare, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Ulf Pierrou, länsfiskedirektör, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Ulla-Märta Tall, verkst. direktör, fr.o.m. 2008-06-27
Expert : Ulf-Peter Wichart, verksamhetsledare, fr.o.m. 2008-06-27
Sekreterare : Niclas Lundh, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-04-16 t.o.m. 2009-03-15
Sekreterare : Jan Nilsson, forskningsledare, fr.o.m. 2008-04-16 t.o.m. 2009-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:26 Det växande vattenbrukslandet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om styrmedel för bättre vattenkvalitet (M 2008:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om styrmedel för bättre vattenkvalitet (M 2008:06)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:157 och dir. 2009:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:17 Prissatt vatten?
Medverkande :
Särskild utredare : Dag von Schantz, generaldirektör, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-03-07
Expert : Magnus Blümer, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Ingrid Haglind, rådgivare, fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Lars Hammar, dammsäkerhetscontroller, fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Alexander Hellqvist, miljöekonom, fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Markus Hoffman, agronomie doktor, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Annika Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Bo Norell, agr.lic., fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Bo Rutberg, fil.mag, fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Lennart Sorby, vattenvårdsdirektör, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Ingrid Svedinger, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Fredrik Holstein, fr.o.m. 2009-08-20 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Eva Kaspersson, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Olof Molin, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-03-07
Biträdande sekreterare : Ylva Jonzon, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2010-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:17 Prissatt vatten? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöprocessutredningen (M 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Miljöprocessutredningen (M 2007:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:94, dir. 2007:184 och dir. 2008:119
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:111 En ny instansordning för mål enligt Plan- och bygglagen - delbetänkande
SOU 2008:31 Miljödomstolarna; domkretsar, lokalisering, handläggningsregler - delbetänkande
SOU 2008:86 Prövning av vindkraft - delbetänkande
SOU 2009:10 Miljöprocessen
SOU 2009:42 Vattenverksamhet
SOU 2009:45 Områden av riksintresse och miljökonsekvensbeskrivningar
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Andersson, lagman, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-05-31
Särskild utredare : Lars Holmgård, rådman, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-05-06
Sakkunnig : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Claes Kristensson, chefsrådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Camilla Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Oscar Alarik, miljörättsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Eva-Lena Almér, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-07
Expert : Agnetha Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karolina Ardesjö Lundén, jurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2007-10-09 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sven Bengtsson, miljöråd, fr.o.m. 2009-01-19 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Magnus Blümer, kansliråd, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-01-18
Expert : Jan Darpö, docent, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mårten Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Jim Emilsson, chefsrådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Agneta Gardar, jurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Susanne Gerland, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Margaretha Gistorp, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-11-11
Expert : Bo Hansson, advokat, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ingrid Hasselsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-21 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Anna Josefsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Walter Johansson, civilingenjör, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bjarne Karlsson, rådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mats Kryhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lena Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-12 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Malin Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Lindström, informationssekreterare, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Henrik Malmberg, miljörättsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karl-Erik Nilsson, enhetschef, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lena Nilsson, miljöråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stefan Nilsson, rådman, fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-02-03
Expert : Håkan Nordling, lagman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Liselotte Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lennart Sandebjer, miljöjurist, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : , Sandström, Magnus 1:e länsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Micaela Schulman, fivisionschef, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Carl-Ivar Stahl, handläggare, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ingela Sundelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Johan Svensson, advokatfiskal, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Dan Töllborn, enhetschef, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sanna Viklund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-29
Sekreterare : Peter Ardö, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Cecilia Giese Hagberg, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Dano Kostovski, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Ewa Mårdberg, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Annika Sandersnäs Heijman, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2009-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Energinätsutredningen (M 2006:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Energinätsutredningen (M 2006:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:39, dir. 2007:27, 2007:86, dir. 2008:54 och dir. 2009:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m.
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el
SOU 2009:48 Konsessioner för el- och gasnät
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, direktör, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Catarina Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2006-08-24
Sakkunnig : Karin Israelsson, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Rémy Kollessar, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Andreas Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Eva Lindström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-11-21
Sakkunnig : Göran Morén, rådman, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mikael Möller, ansvarig energi och klimatfrågor, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Anders Richert, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Camilla Rosenberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Maria Röske, projektledare, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Ulf Sävström, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-25 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Caroline Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Roger Husblad, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Ronald Liljegren, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Joakim Lindström, handläggare, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Expert : Bo Rutberg, fil.mag., fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Hans Åkesson, chef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-05-08
Huvudsekreterare : Jan-Olof Lundgren, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-05-22
Sekreterare : Martin Bengtsson, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Åsa Camilla Leander, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Hans Olander, fr.o.m. 2007-09-04 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2008-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:48 Koncessioner för el- och gasnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2003:12) om genomförandet av EG-direktivet om byggnaders energiprestanda [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2003:12) om genomförandet av EG-direktivet om byggnaders energiprestanda
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-11-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:139 och dir. 2004:151
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:67 Energideklarationer - metoder, utformning, register och expertkompetens
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2003-11-18
Sakkunnig : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-07
Sakkunnig : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Yogesh Kumar, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Cecilia Nermark Torgils, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-06-08 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Lars Roth, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-24
Sakkunnig : Karin Sjökvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Björn Wellhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Katarina Abrahamsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-28
Expert : Peter Bennich, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-02-17
Expert : Tomas Berggren, handläggare, fr.o.m. 2004-02-17
Expert : Lennart Berndtsson, energichef, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Arne Elmroth, professor emeritus, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Patrizia Finessi, projektledare, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-02-16
Expert : Anders Hallberg, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-02-16
Expert : Jari Lalli, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Rogert Leckström, civilingenjör, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Anders Mattson, fr.o.m. 2004-05-16
Expert : Erica Niemi, handläggare, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-02-16
Expert : Bo Nilvall, civilingenjör, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Conny Rolén, forskningssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Eje Sanberg, civilingenjör, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Gun-Britt Solberg, miljöansvarig, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-03-16
Expert : Jan Söderström, fr.o.m. 2004-06-29
Expert : Elisabet Teichert, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-17 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Bengt Wånggren, utvecklingschef, fr.o.m. 2004-01-27
Sekreterare : Karin Johansson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-11-30
Sekreterare : Michael Rantil, fr.o.m. 2004-02-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av va-lagstiftningen (M 2002:02) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av va-lagstiftningen (M 2002:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:64 Allmänna vattentjänster
Medverkande :
Särskild utredare : Jörgen Qviström, generaldirektör i Regeringskansliet, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Åke Bouvin, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Inger Hansson, va-chef, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Åsa Holmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Anders Ingman, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-28 t.o.m. 2003-02-13
Expert : Nils Lindblad, överingenjör, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Krister Nilsson, direktör, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Kerstin Rosén Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Karin Sjökvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Kurt Ståhl, vice ordförande, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Leena Taillefer, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-28 t.o.m. 2003-03-16
Sekreterare : Göran Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:46 Översyn av va-lagstiftningen m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:64 Allmänna vattentjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-07-05
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:60 Handla för ett bättre klimat - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kjell Jansson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Beijer, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lena Ek, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nina Ekelund Cronberg, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2002-06-17
Ledamot : Carina Elgestam, A, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Jan Fjellstedt, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Fremling, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ingemar Josefsson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lars Lindblad, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fredrik Lundberg, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Harald Nordlund, t.o.m. 2003-02-02
Ledamot : Jonas Ringqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Ledamot : Ingegerd Saarinen, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Sakkunnig : Jessica Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Stefan Andersson, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Olle Björk, kansliråd, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Lotta Brede Medelius, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Bo Diczfalusy, programansvarig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Per-Olof Granström, marknadsdirektör, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : Agnes von Gersdorff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Caroline Hellberg, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Martin Hill, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Cecilia Kellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Erik Larsson, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Åsa Leander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Birgitta Resvik, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Per Rosenqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Magnus Schultzberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Björn Strenger, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Maria Sunér, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Ebba Tamm, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Anders Turesson, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Stefan Wallin, miljöchef, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-05-05
Sakkunnig : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-09-26
Expert : Gustav Bjelle, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Eva Jernbäcker, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Angela Kallhauge Churie, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-06
Expert : Johan Nylander, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Svante Ericsson, fr.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Ronald Liljegren, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Ulrika Raab, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lennart Östblom, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2002-03-26 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Mönsterutredningen (Ju 1999:07) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Mönsterutredningen (Ju 1999:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:79 Mönster Form Design - delbetänkande
SOU 2001:68 Mönster Form Design Förslag till formskyddslag
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt G. Nilsson, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2001-09-13
Sakkunniga : Anders Kylhammar, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunnig : Annika Malm, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Magnus Ahlgren, avdelningsjurist, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Håkan Borgenhäll, advokat, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Claes Frössen, designer, fr.o.m. 2000-01-18 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Lottie-Anne Hulth, enhetsjurist, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Victoria Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2000-01-18 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Lilly Kinell, mönsterskyddskonsult, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Marianne Levin, professor, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-01-18 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Göran Nilsson, branschdirektör, fr.o.m. 2000-01-18 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Andreas Roos, förste byråsekreterare, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Karin Sjökvist, byråchef, fr.o.m. 2000-01-18 t.o.m. 2001-09-13
Expert : Carin Wahren, enhetschef, fr.o.m. 2000-01-18 t.o.m. 2001-05-31
Expert : Hans Waldebäck, civilingenjör, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2001-09-13
Sekreterare : Peter Adamsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:27 Översyn av mönsterskyddslagen, m.m.

Utredningen (N 1995:12) om ökad konkurrens i handeln med livsmedel [ Avslutad 1996 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (N 1995:12) om ökad konkurrens i handeln med livsmedel
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:137.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:144 Ökad konkurrens i handeln med livsmedel. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sture Åström, fr.o.m. 1996-01-08 t.o.m. 1996-10-20
Sakkunnig : Lars-Gunnar Mattsson, professor, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Sakkunnig : Nils Wahl, jur.dr., fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Mari Andersson, byrådirektör, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Yngve Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Peter Dettman, direktör, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Arne Gabrielsson, direktör, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Vivianne Gunnarsson, utredare, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Lars Hjort, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Kerstin Kraft, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Karin Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Jan-Erik Ljusberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Anders Lönnblad, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-06-16
Expert : Peter Mattsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Sture Nordin, andre vice ordförande, fr.o.m. 1996-06-17 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Nils Eric Näslund, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Mats Reidius, fil.kand., fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Staffan Sandström, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Nina Ulvelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Katarina Wahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-17 t.o.m. 1996-10-20
Sekreterare : Maria Bernhardsson, agronom, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Karin Sjökvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1996-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:144 Ökad konkurrens i handeln med livsmedel [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman