Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Nilsson Kelly

Sök kontaktuppgifter till Karin Nilsson Kelly på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Nilsson Kelly

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Nilsson Kelly medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld (S 2017:02) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld (S 2017:02)


Beteckning : S 2017:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-05
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:26
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Öberg, Nils, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-06-01
Sakkunnig : Evers Gester, Johannes, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Lundberg, Helena, fr.o.m. 2018-02-21 t.o.m. 2018-06-01
Sakkunnig : Olsson, Christian, fr.o.m. 2016-05-24 t.o.m. 2018-02-20
Sakkunnig : Nilsson Kelly, Karin, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Ericson, Christina, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Ginsberg, Ylva, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Hydén, Margareta, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Håkansson, Per-Arne, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Kristiansson, Marianne, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Norén, Jenny, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Olausson, Fredrik, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Persson, Olga, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Tingberg, Björn, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Vetterfalk, Vidar, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Witkowski, Åsa, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Caman, Shilan, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Eklund Rimsten, Charlotte, fr.o.m. 2017-05-02 t.o.m. 2018-06-05
Sekreterare : Zetterlind, Stefan, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-04-30

Rapporter

SOU 2018:37Att bryta ett våldsamt beteende – återfallsförebyggande insatser för män som utsätter närstående för våld
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om nationell strategi för att nå målet om att mäns våld mot kvinnor ska upphöra (U 2014:03) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om nationell strategi för att nå målet om att mäns våld mot kvinnor ska upphöra (U 2014:03)


Beteckning : U 2014:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-02-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:25 och dir. 2014:114
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Blom, Juno, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2015-05-29
Särskild utredare : Enochsson, Pia, fr.o.m. 2014-02-20 t.o.m. 2014-07-31
Sakkunnig : Emanuel-Brattberg, Josefin, fr.o.m. 2014-04-25 t.o.m. 2015-05-29
Sakkunnig : Nilsson Kelly, Karin, fr.o.m. 2014-05-25 t.o.m. 2015-05-29
Sakkunnig : Olsson, Christian, fr.o.m. 2014-04-25 t.o.m. 2015-05-29
Expert : Eriksson, Maria, fr.o.m. 2014-04-25 t.o.m. 2015-05-29
Expert : Ghadimi, Mariet, fr.o.m. 2014-10-21 t.o.m. 2015-05-29
Expert : Gottzén, Lucas, fr.o.m. 2014-04-25 t.o.m. 2015-05-29
Expert : Grände, Josefin, fr.o.m. 2014-04-25 t.o.m. 2015-05-29
Expert : Söderström, Peter, fr.o.m. 2014-04-25 t.o.m. 2015-05-29
Sekreterare : Norén, Jenny, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-05-29
Sekreterare : Thörn, Mikael, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-05-29

Rapporter

SOU 2014:71Ett jämställt samhälle fritt från våld – utvärdering av regeringens satsningar 2010-2014
SOU 2015:55Nationell strategi mot mäns våld mot kvinnor och hedersrelaterat våld och förtryck
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen för barn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]

Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen förbarn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A)Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : S 2003:A
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-02
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-06-18
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Batljan, Ilija, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Armbruster, Ursula, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Jahn, Carin, fr.o.m. 2004-02-29
Ledamot : Johansson, Eva-Lotta, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Kindlund, Sören, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-02-28
Ledamot : Nilsson Kelly, Karin, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Pettersson, Thomas, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Reinholdsson, Kristina, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Sohlman, Åsa, fr.o.m. 2003-09-01
Nyman, Håkan, fr.o.m. 2003-09-01
Lönnerheden, Anita, fr.o.m. 2003-09-01

Rapporter

Ds 2004:41Ekonomiskt utsatta barn
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2004:41 Ekonomiskt utsatta barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen Tandvårdsöversyn 2000 (S 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]

Utredningen Tandvårdsöversyn 2000 (S 2000:03)


Beteckning : S 2000:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2003-02-28
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-09-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:65
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sundström, Anders, fr.o.m. 2001-11-28
Sakkunnig : Almström, Bjarne, fr.o.m. 2001-01-02
Sakkunnig : Odencrants, Karin, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Santesson Kurti, Helena, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Sundberg, Hans, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Vestergren, Håkan, fr.o.m. 2001-02-01
Expert : Koch, Bertil, fr.o.m. 2001-02-01
Sekreterare : Ekman, Agneta, fr.o.m. 2001-01-01
Sekreterare : Nilsson Kelly, Karin, fr.o.m. 2001-02-01

Rapporter

SOU 2001:36Bättre tandvårdsförsäkring för äldre
SOU 2002:53Tandvården 2010
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:36 Bättre tandvårdsförsäkring för äldre [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:53 Tandvården till 2010 [ pdf |Paragraftecken ]
Narkotikakommissionen (S 1998:04) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]

Narkotikakommissionen (S 1998:04)


Beteckning : S 1998:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-05-07
Direktiv för kommissionen, se dir. 1998:18 och dir. 2000:29
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hulthén, Anneli, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Andersson, Widar, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Arnholm, Maria, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Borg, Stefan, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Brännström, Gunborg, fr.o.m. 1998-06-25
Ledamot : Norén, Ulf, fr.o.m. 1998-06-25
Sakkunnig : Johansson, Stefan, fr.o.m. 1999-02-15
Sakkunnig : Mansérus, Annika, fr.o.m. 1999-02-15
Sakkunnig : Renström, Eskil, fr.o.m. 1999-02-15
Ledamot : Ekendahl, Maud, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Gustavsson, Robin, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Juhlin, Thomas, fr.o.m. 1999-02-19
Ledamot : Karlsson, Rinaldo, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Nordlund, Harald, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Oscarsson, Yvonne, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Wallin, Gunnel, fr.o.m. 1998-12-10
Sekreterare : Engholm, Kristina, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Jung, Kristina, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-03-03
Sekreterare : Löfstedt, Ralf, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2001-01-08
Sekreterare : Nilsson Kelly, Karin, fr.o.m. 1998-11-30 t.o.m. 2001-01-19
Sekreterare : Stymne, Anders, fr.o.m. 1998-12-07 t.o.m. 2001-01-19

Rapporter

SOU 1999:90Narkotikastatistik. Om samhällets behov av information om narkotikautveckling
Kommissionen har presenterat tretton diskussionspromemorior
PM nr 1.Narkotikastatistik, april 1999
PM nr 2.Narkotikalagstiftning, maj 1999
PM nr 3.Narkotikarelaterad död, juni 1999
PM nr 4.Party, utanförskap och stress, oktober 1999
En rapport om ungdomar och droger
PM nr 5Kompetens inom narkomanvården, februari 2000
PM nr 6Kontroll av narkotiska läkemedel, mars 2000
PM nr 7Narkotikaprevention, april 2000
PM nr 8Återspeglingar, En uppföljning av drogers funktion hos sex socialt integrerade män, juni 2000
PM nr 9Offensiv narkomanvård 10 år efter, en uppföljning av den kommunala missbrukarvården i Varberg, Göteborg och Norrköping, juni 2000
PM nr 10Kriminalvårdens åtgärder mot narkotikamissbruk, oktober 2000
PM nr 11Kontroll av den illegala narkotikahandeln, november 2000
PM nr 12En strategi för lokalt drogförebyggande arbete, november 2000
PM nr 13Internationellt narkotikasamarbete, december 2000
SOU 2000:126Vägvalet. Narkotikakommissionens slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Åldersgränsutredningen (C 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Åldersgränsutredningen (C 1995:02)


Beteckning : C 1995:02
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:29.
Lokal :
0

Sammansättning


Nilsson, Annika, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Isling, Staffan, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Lieberg, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Dahl, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Davidsson, Leif, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Gustafsson, Annika, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Hansson, Björn, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Hjelmtorp, Lena, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Israelsson, Anna-Märta, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Lombach, Gun, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Nilsson-Kelly, Karin, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Sergo, Liso, fr.o.m. 1995-05-16
Abid, Malik, fr.o.m. 1995-05-16
Ahnqvist, Karin, fr.o.m. 1995-05-16
Berjan, Gordana, fr.o.m. 1995-05-16
Cehlin, Isabelle, fr.o.m. 1995-05-16
Elimää, Jonas, fr.o.m. 1995-05-16
Elmgren, Fredrik, fr.o.m. 1995-05-16
Hagman, Camilla, fr.o.m. 1995-05-16
Johansson, Maria, fr.o.m. 1995-05-16
Karlsson, Anders, fr.o.m. 1995-05-16
Lindholm, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Lundgren, Cecilia, fr.o.m. 1995-05-16
Persson, Daniel, fr.o.m. 1995-05-16
Svensk, Veronika, fr.o.m. 1995-05-16
Tunström, Linus, fr.o.m. 1995-05-16
Waldheim, Caroline, fr.o.m. 1995-05-16
Sekreterare : Ström, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-08-31
Bohlin, Ingrid, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1996:111Bevakad övergång – Åldersgränser
för unga upp till 30 år.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:29 Översyn av åldersgränser

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:111 Bevakad övergång – Åldersgränser för unga upp till 30 år [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman