Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Josefin Grennert Johansson

Sök kontaktuppgifter till Josefin Grennert Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Josefin Grennert Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Josefin Grennert Johansson medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén (Fö 2012:04) Luftförsvaret efter 2040 [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (Fö 2012:04) Luftförsvaret efter 2040
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:86 Luftförsvarsutredningen 2040 - Omvärldsbeskrivningar
SOU 2014:88 Luftförsvarsutredningen 2040
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Hedberg, tjänstgörande för riksdagsledamot, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Torbjörn Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Jakop Dalunde, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-27 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Annicka Engblom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Gunilla Hjelm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Jonas Jacobsson Gjörtler, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Mikael Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2013-09-26
Ledamot : Peter Jeppsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Peter Rådberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Eva Sonidsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Anna-Lena Sörenson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Mikael Valtersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-09-27 t.o.m. 2015-01-09
Ledamot : Gunilla Wahlén, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2013-09-26
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2015-01-09
Sakkunnig : Josefin Grennert Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Sakkunnig : Anders Kalin, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2013-10-21
Sakkunnig : John Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Arild Berg, ställföreträdande chef, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Majbritt Hansson, förste forskare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Fredrik Lindvall, forskningsledare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Catarina Niklasson-Schöön, överstelöjtnant, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Fredrik Pålsson, överstelöjtnant, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Andreas Sandblom, analytiker, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Expert : Kristin Strömberg, systemingenjör, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2015-01-09
Sekreterare : Bo Tarras-Walhberg, forskningsledare, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-01-09
Sekreterare : Anders Tavemark, forskningsledare, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-01-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:68 Luftförsvaret efter 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:86 Luftförsvarsutredningen 2040 – Omvärldsbeskrivningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2014:88 Luftförsvarsutredningen 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
InfoSäkutredningen (Fö 2002:06) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
InfoSäkutredningen (Fö 2002:06)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-07-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:103, dir. 2003:29, dir. 2004:46 och dir. 2005:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:27 Signalskydd, delrapport 1
SOU 2004:32 Informationssäkerhet i Sverige och internationellt - en översikt
SOU 2005:42 Säker information
SOU 2005:71 Informationssäkerhetspolitik - Organisatoriska konsekvenser
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Svärd, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-07-11
Sakkunnig : Ulf Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-02
Sakkunnig : Julia Mikaelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-24 t.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Richard Oehme, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Fredrik Sand, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-02
Expert : John Daniels, avdelningschef, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Expert : Håkan Gustafsson, överstelöjtnant, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Torbjörn Gustavsson, avdelningschef, fr.o.m. 2005-08-09
Expert : Patrik Håkansson, kriminalinspektör, fr.o.m. 2004-07-01
Expert : Anders Johanson, avdelningschef, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Arne Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Bo Karlsson, säkerhetschef, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Staffan Karlsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Stefan Kristiansson, brigadgeneral, fr.o.m. 2005-08-08
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2002-10-02
Expert : Anna Larsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-11-11 t.o.m. 2005-08-08
Expert : Helena Lindberg, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Anders IT-strateg Nordh, fr.o.m. 2004-07-01
Expert : Mats Ohlin, överingenjör, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Anna Palmbom, doktorand, fr.o.m. 2003-04-24 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Kristina Starkerud, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2004-11-10
Expert : Anna-Karin Waldton, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-24
Expert : Wiggo Öberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-24
Huvudsekreterare : Michael Mohr, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-02 t.o.m. 2005-08-08
Sekreterare : Josefin Grennert Johansson, fil.mag., fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Katinka Persson, assistent, fr.o.m. 2005-06-02
Sekreterare : Anja Stegen, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman