Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : José Perseverante Kimenga

Sök kontaktuppgifter till José Perseverante Kimenga på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : José Perseverante Kimenga

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som José Perseverante Kimenga medverkat i ( 2 st. ):

Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]

Diskrimineringskommittén (N 2002:06)


Beteckning : N 2002:06
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2007-03-01
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anderberg, Christel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Andersson, Hans, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Arosenius, Marcela, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Astudillo, Luciano, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Frebran, Rose-Marie, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Granlund, Marie, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Jönsson, Anita, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kerimo, Yilmaz, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Larsson, Kristina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lindgren, Anna, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Nilsson Hedström, Lotta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Nilsson, Martin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rohdin, Lennart, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Abrahamsson, Charlotte, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Asklöf, Cecilia, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bengtson Ekström, Katarina, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Bergström, Gunnar, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Boman Lindberg, Emma, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Borgström, Claes, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bågling, Linda, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gellner, Lars, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunnarsdottir, Anna Theodòra, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hilmarsdottir, Johanna Read, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Hoffstedt, Anneli, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Holmberg, Fredrik, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Hååg, Karin, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Höög, Katarina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Johansson, Mats, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Järvenpää, Jimmy, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lappalainen, Paul, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Laxén, Marianne, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Lindblad, Jenny, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lindelöf, Agneta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lisskar-Dahlgren, Eva, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ljunggren, Niklas, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lööw, Lars, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maier, Lena, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Olauson, Erland, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : Perseverante Kimenga, José, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Skarhed, Anna, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Staaf, Catharina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Syrén, Peter, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Söderlöf, Göran, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Utterström, Astrid, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Vilgren, Madelaine, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Wadstein, Margareta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Wikberg, Maria, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Zackari, Gunilla, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Åström, Lars, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Persson Härneskog, Gudrun, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Isaksson, Dan, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Pålsson Helander, Susanna, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Roth, Hans Ingvar, fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Tekin-Befrits, Bilge, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30

Rapporter

SOU 2004:55Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering – delbetänkande
SOU 2006:22En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Anhörigkommittén (UD 2000:03)


Beteckning : UD 2000:03
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2005-09-30
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-05-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:36 och dir. 2001:64.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Sahlberg, Pär Axel, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Björnemalm, Maud, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Carlsson, Birgitta, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-03-01
Ledamot : Edelstam, Gunilla, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Ekeroth, Berndt-Erik, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : von Essen, Gustav, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Hoffman, Ulla, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Kerimo, Yilmaz, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Pehrson, Johan, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Aldebe, Mahmoud, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Aldskogius, Per, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Beergrehn, Ulrika, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Björk, Kurt, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ekberg, Gunilla, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Hammarberg, Björn, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Johansson, Eva-Lotta, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Laudon, Inger, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Lindström, Hans, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Martinsson, Fredrik, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ornbrant, Birgitta, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Persevarante Kimenga, José, fr.o.m. 2001-11-28
Expert : Ranland, Bengt, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Sunesson, Per-Anders, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Ulfvebrand, Eva, fr.o.m. 2001-03-02
Huvudsekreterare : Petersson, Lena, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2002-09-30
Bitr. sekreterare : Lind, Ingegärd, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30

Rapporter

SOU 2002:13Vår anhöriginvandring – delbetänkande
SOU 2002:69Människosmuggling och offer för människohandel – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman