Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jonas Raber

Sök kontaktuppgifter till Jonas Raber på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jonas Raber

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jonas Raber medverkat i ( 3 st. ):

Fiskelagsutredningen (Jo 2007:03) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Fiskelagsutredningen (Jo 2007:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-10-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:125, dir. 2008:47, dir. 2009:13, dir. 2009:44 och dir. 2010:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:53 Fiskevård i enskilt vatten - en översyn av lagen om fiskevårdområden
SOU 2010:42 Med fiskevård i fokus - en ny fiskevårdslag
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Denninger, fr.o.m. 2007-11-15
Expert : Bengt Almkvist, projektledare, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Magnus Blümer, kansliråd, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Håkan Carlstrand, fiskevårdskonsulent, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Jacob Hagberg, fiskekolog, fr.o.m. 2009-07-07
Expert : Bengt Högberg, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Reine Johansson, J kommittéordförande, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Tore Johnsson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Anders Karlsson, fiskevårdschef, fr.o.m. 2009-07-07
Expert : Anna Larson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Olof Lessmark, fiskedirektör, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Helene Lindgren, jurist, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Inger Näslund, bitr. koordinator, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Ingemar Olsson, marinbiolog, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Marika Pock, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Jonas Raber, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2008-09-01
Expert : Bengt Strömblom, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Ingela Sundelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Ivar Sundvisson, länsfiskekonsulent, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Sara Thörngren, verksjurist, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-02
Expert : Börje Waldebring, förbundsdirektör, fr.o.m. 2008-01-24
Sekreterare : Maria Broberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-06-03
Sekreterare : Nina Nordengren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2010-07-15
Sekreterare : Martin Rydgren, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Sofia Tollgerdt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-06-23
Sekreterare : Marie Wettersten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2009-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Från socialbidrag till arbete (S 2005:01) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen Från socialbidrag till arbete (S 2005:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:10, dir. 2006:72 och dir. 2006:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:2 Från socialbidrag till arbete
Medverkande :
Särskild utredare : Sture Korpi, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2007-01-25
Sakkunnig : Maria Caryll, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-08 t.o.m. 2006-04-02
Sakkunnig : Mats Hedin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-08-15
Sakkunnig : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01
Sakkunnig : Per Nyström, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-18
Sakkunnig : Birgitta Ornbrant, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-08-14
Sakkunnig : Jonas Raber, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-03
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-18
Sakkunnig : Niklas Sommelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-11-15
Sakkunnig : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2005-08-31
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-16
Expert : Ale Friberg, enhetschef, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Ingrid Jonasson, utredare, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Torgny Sveriges Kommuner Ljungkvist, och Landsting, fr.o.m. 2005-09-01
Expert : Maria Ungdomsstyrelsen Nyman, fr.o.m. 2006-08-03
Expert : Ulf Qwarfordt, expert, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Pia Redlund, verksamhetschef, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Seppo Rytkönen, utredare, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Susanne Zander, utredare, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-03-07
Sekreterare : Jonas Ericson, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Karin Emsgård, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Anna Gralberg, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2007-01-28
Sekreterare : Leif Klingensjö, fr.o.m. 2005-07-11 t.o.m. 2007-02-25
Sekreterare : Eva Löfbom, fr.o.m. 2005-09-19 t.o.m. 2006-02-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:2 Från socialbidrag till arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering (Ju 2004:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering (Ju 2004:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:41 Bortom Vi och Dom - Teoretiska reflektioner om makt, integration och strukturell diskriminering
SOU 2005:69 Sverige inifrån - Röster om etnisk diskriminering
SOU 2005:112 Demokrati på svenska? Om strukturell diskriminering och politiskt deltagande
SOU 2006:21 Mediernas vi och dom - Mediernas betydelse för den strukturella diskrimineringen
SOU 2006:30 Är rättvisan rättvis? Tio perspektiv på diskriminering av etniska och religiösa minoriteter som rättssystemet
SOU 2006:37 Om välfärdens gränser och det villkorade medborgarskapet
SOU 2006:40 Utbildningens dilemma - demokratiska ideal och andrafierande praxis
SOU 2006:52 Diskrimineringens retorik - En studie av svenska valrörelser 1988-2002
SOU 2006:53 Partierna nominerar - Exkluderingens mekanismer - etnicitet och representation
SOU 2006:59 Arbetslivets (o)synliga murar
SOU 2006:60 På tröskeln till lönearbete
SOU 2006:73 Den segregerade integrationen
SOU 2006:78 Hälsa, vård och strukturell diskriminering
SOU 2006:79 Integrationens svarta bok. Agenda för jämlikhet och social sammanhållning
Medverkande :
Särskild utredare : Masoud Kamali, professor, fr.o.m. 2004-04-22 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Anders Egeryd, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-02
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-11-02
Expert : Carl-Axel Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Niclas Hallgren, polisintendent, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Göran Lindqvist, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Jonas Raber, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-02-19
Expert : Catharina Wettergren, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Sekreterare : Simon Andersson, jur.kand., fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-08-31
Sekreterare : Göran Brodin, fil.lic., fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-04-30
Sekreterare : Adrián Groglopo, fil.mag., fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-09-30
Sekreterare : Marcus Lundgren, statsvetare, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2006-09-30
Sekreterare : Hans Ingvar Roth, teol.dr., fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2004-09-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 14 st. SOU ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman