Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johannes Sjögren

Sök kontaktuppgifter till Johannes Sjögren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johannes Sjögren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johannes Sjögren medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om en fristående vuxenutbildning (U 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om en fristående vuxenutbildning (U 2007:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:17 Frivux - Valfrihet i vuxenutbildningen
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Gerdau, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-03-08 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Jesper Ahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Cecilia Danielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Eva Fridén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Karin Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2007-09-10
Expert : Tommi Teljosuo, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Huvudsekreterare : Mikael Andersson, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-03-16
Sekreterare : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-03
Sekreterare : Britt-Marie Lövquist, rektor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-03-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:32 En fristående vuxenutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:17 Frivux – valfrihet i vuxenutbildningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om införandet av en yrkeshögskola (U 2007:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om införandet av en yrkeshögskola (U 2007:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:50 och dir. 2007:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:29 Yrkeshögskolan - För yrkeskunnande i förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Franzén, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2007-03-29 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Jesper Ahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Carl-Albert Hjelmborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-10-01
Expert : Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Sekreterare : Dan Fagerlund, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-24
Sekreterare : Roger Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-04 t.o.m. 2008-03-25
Sekreterare : Helena Nybom, fr.o.m. 2007-05-07 t.o.m. 2008-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:29 Yrkeshögskolan – För yrkeskunnande i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av den eftergymnasiala yrkesutbildningen (U 2006:05) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av den eftergymnasiala yrkesutbildningen(U 2006:05)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:33 och dir. 2006:108
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:115 Eftergymnasiala yrkesutbildningar - beskrivning, problem och möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Franzén, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-12-31
Sakkunnig : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2006-06-12 t.o.m. 2006-12-31
Sakkunnig : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2006-06-12 t.o.m. 2006-12-31
Sakkunnig : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-12 t.o.m. 2006-12-31
Sakkunnig : Malin Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-12 t.o.m. 2006-12-31
Sakkunnig : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-12 t.o.m. 2006-12-31
Sakkunnig : Lars Stenström, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-12 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Staffan Bolin, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Barbro Emriksdotter, utredare, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Monica Harrysson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Lars-Åke Henriksson, policyutvecklare, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Johannes Hylander, gruppchef, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Signild Håkansson, folkhögskolesekreterare, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Elisabet Loberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Olof Lundborg, utredare, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Ylva Malm, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Peder Rehnström, direktör, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Karin Thapper, civilekonom, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Elvy Westlund, vice rektor, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Jean-Pierre Zune, utredare, fr.o.m. 2006-08-05 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Claes Elmgren, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-05-15 t.o.m. 2006-12-31
Bitr. sekreterare : Helena Nybom, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-08 t.o.m. 2007-01-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

FUT-delegationen (Fi 2005:03) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2005:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1 Från risk till mål och resultat
Rapport 2 Orsaker till felaktiga utbetalningar av ekonomiskt bistånd från kommunerna
Rapport 3 Riskhantering inom trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 4 Anmälan vid misstanke om brott mot trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 5 Varför blir det fel? Orsaker till felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 6 Vem fuskar och varför? Om attityder till bidragsfusk i Sverige
Rapport 7 Vad kostnar felen? Omfattning av felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 8 Hur tryggar vi trygghetssystemet i Norden?
Rapport 9 Hur tryggar vi trygghetssystemen? Kontroller och kontrollmetoder
Rapport 10 Varför söks inte anvisad plats?
SOU 2008:74 Rätt och riktigt Åtgärder mot felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Björn Blomqvist, fr.o.m. 2005-06-23 t.o.m. 2008-07-03
Ledamot : Jan Almqvist, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan-Erik Bäckman, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-31
Ledamot : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-08-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Caroline Henjered, fr.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Tomas Höglund, fr.o.m. 2008-02-15
Ledamot : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-04-18
Ledamot : Nils Johansson, fr.o.m. 2005-11-23
Ledamot : Stig Kattilakoski, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Erik Lagerholm, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2008-01-06
Ledamot : Ewa Lidström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Bo Lundgren, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Therese Mattsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Anne-Marie Qvarfort, fr.o.m. 2008-01-01
Ledamot : Niklas Rahm, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Annika Rydberg, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Tommy Sundlén, fr.o.m. 2008-01-07
Ledamot : Leif Tallskog, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Janna Valik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Bengt Andersson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Gunnar Anderzon, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Ulf Arvidsson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Nils Blom, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Anna Elvkull Saarväli, fr.o.m. 2006-10-23
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-08-31
Expert : Håkan Ceder, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Peter Edman, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Eva Marie Engström, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-22
Expert : Jan Erlandsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-01-17
Expert : Lotta Ganeteg, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-03-15
Expert : Eva Gullfeldt, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2008-01-23
Expert : Jenny Johansson, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Anna Karlgren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Monika Karlsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Thomas Küchen, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Malin Larsson, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Sverker Lönnerholm, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Susanne Mattson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2008-03-17
Expert : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2006-08-31 t.o.m. 2007-03-14
Expert : Anne Rapp, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Expert : Peter Schönefeld, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Elisabeth Wass Löfstedt, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Anna Zeidler, fr.o.m. 2007-03-15
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Projekledare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-06-17 t.o.m. 2008-08-31
Huvudsekreterare : Bettina Kashefi, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-10-11
Huvudsekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-10-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Lena Olofsson, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-10-15
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader vid dubbel bosättning (Fi 2004:08) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader vid dubbel bosättning (Fi 2004:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-05-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:28 Dubbel bosättning för ökad rörlighet
Medverkande :
Särskild utredare : Sonia Karlsson, fr.o.m. 2004-05-06 t.o.m. 2005-03-31
Sakkunnig : Björne Sjökvist, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Peter Ljungqvist, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Susanna Okeke, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Marine Persson, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Christina Wallin, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Cecilia Landelius, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:28 Dubbel bosättning för ökad rörlighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
IT-kommissionen (K 1998:04) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
IT-kommissionen (K 1998:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-14
Direktiv för kommissionen, se dir. 1998:38.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:12 IT-problem inför 2000-skiftet. Rapport 1/97
SOU 1997:23 Teknik, demokrati och delaktighet. Rapport 2/97
SOU 1997:31 Kristallkulan - tretton röster om framtiden. Rapport 3/97
SOU 1997:63 Sverige inför epokskiftet. Rapport 5/97
SOU 1997:73 Inför en svensk policy för säker elektorinisk kommunikation. Rapport 6/97
SOU 1997:124 IT-kommissionens hearing om den nya medie- och programvaruindustrin. Rapport 7/97
SOU 1997:178 IT och miljön - En samling goda exempel. Rapport 4/97
SOU 1998:19 IT och regional utveckling - 120 expemplar från Sveriges län. Rapport 1(98
SOU 1998:20 IT-kommissionens hearing om infrastrukturen för digitala medier. Rapport 2/98
SOU 1998:21 Problem med inbäddade system inför 2000-skiftet. Rapport 3/98
SOU 1998:36 Identifiering och identitet i digitala miljöer. Rapport 4/98
SOU 1998:54 Hur offensiv IT-användning kan skapa tillväxt för mindre företag. Rapport 5/98
SOU 1998:56 IT och nationalstaten - Fyra framtidsstudier. Rapport 6/98
SOU 1998:65 Nya tider, nya förutsättningar... Rapport 8/98
SOU 1998:70 Skolan, IT och det livslånga lärandet. Rapport 7/98
SOU 1998:79 IT och regional utveckling - Erfarenheter från tre hearingar under mars 1998. Raport 9/98
SOU 1998:109 Rättsinformation och IT - Rapport från två seminarier 1996 och 1998. Rapport 10/98
SOU 1998:133 God etik på nätet. Rapport 11/98
SOU 1998:153 Hur ska man finansiera välfärden i det globaliserade IT-samhället. Rapport 12/98
SOU 1999:86 PC:n är död - länge leve PC:n! Nya möjligheter för Sverige. Rapport 1/99
SOU 1999:134 Framtidssäker IT-infrastruktur för Sverige. Rapport nr 2/99
SOU 1999:138 Från Callcenter till Kontaktcenter Trender, möjligheter och problem. Rapport 3/99
SOU 2003:55 Digitala tjänster - hur då? En IT-politik för resultat och nytta
Medverkande :
Ordförande :
Ordförande : Björn Rosengren, statsråd, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2002-10-14
Vice ordförande : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Ordförande : Ines Uusmann, statsråd, fr.o.m. 1998-05-14 t.o.m. 1998-10-14
Ledamot : Thomas Falk, direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Birgitta Frejhagen, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lisbeth Gustavsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lars Ilshammar, doktorand, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Ove Ivarsen, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Helejna Larsson, projektledare, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Marie Persson Björkman, industriattaché, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Rolf Skoglund, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lisa Söderberg, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 1999-04-15
Ledamot : Hans Wallberg, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Henrik Ahlén, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Bo Beckeström, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2003-06-14
Sekreterare : Jan Berner, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Anne-Marie Eklund Löwinder, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Susanne Eliasson, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Gunnar Hedborg, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2001-11-21
Sekreterare : Per Hjertén, fr.o.m. 2002-01-22 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Gustaf Johnssén, fr.o.m. 2000-08-19 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Sören Lind, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Christer Marking, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Per Odebrant, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 1999-05-16
Sekreterare : Benny Regnér, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2001-01-29
Sekreterare : Håkan Selg, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2002-08-31
Sekreterare : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2002-01-13
Sekreterare : Kjell Skoglund, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2003-06-07
Bitr. sekreterare : Bertil Andersson, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-05-16
Bitr. sekreterare : Jenny Axäll, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2000-05-31
Bitr. sekreterare : Pernilla Hultén, fr.o.m. 2002-06-10 t.o.m. 2002-07-12
Bitr. sekreterare : Maria Kaarto, fr.o.m. 2003-03-31 t.o.m. 2003-05-09
Bitr. sekreterare : Urban Kindhult, fr.o.m. 2001-09-03 t.o.m. 2002-02-02
Bitr. sekreterare : Karin Larsson, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2002-12-31
Bitr. sekreterare : Margaretha de Woul, fr.o.m. 2000-08-07 t.o.m. 2003-06-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 28 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:19 IT och regional utveckling – 120 exempel från Sveriges län [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:20 IT-kommissionens hearing om infrastrukturen för digitala medier [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:21 Problem med inbäddade system inför 2000-skiftet – Hearing anordnad av IT-kommissionen i samverkan med Industriförbundet och Statskontoret 1997-11-14 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:36 Identifiering och identitet i digitala miljöer – referat från en hearing den 12 november 1997 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:54 Hur offensiv IT-användning kan skapa tillväxt för mindre företag – ett rådslag anordnat av IT-kommissionen på uppdrag av Kommunikationsdepartementet, Närings- och handelsdepartementet och Industriförbundet, Rotundan, Rosenbad 1997-11-18 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:58 IT och nationalstaten – fyra framtidsscenarier [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:65 Nya tider, nya förutsättningar ... [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:70 Skolan, IT och det livslånga lärandet – hearing anordnad av Utbildningsdepartementet och IT-kommissionen, Rosenbad 1997-12-04 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:79 IT och regional utveckling – Erfarenheter från tre hearingar under mars 1998 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:109 Rättsinformation och IT – Rapport från två seminarier 1996 och 1998 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:133 God etik på nätet – hearing anordnad av IT-kommissionen [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:153 Hur skall man finansiera välfärden i det globaliserade IT-samhället? Ett samtal om IT-utveckling och offentlig ekonomi anordnat av IT-kommissionen och ESO [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:86 PC:n är död – länge leve PC:n! nya möjligheter för Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:134 Framtidssäker IT-infrastruktur för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:138 Från callcenter till kontaktcenter – trender, möjligheter och problem [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:48 EG-rätten och den svenska rättsinformationen – Rapport från ett seminarium [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:96 Självreglering inom elektroniska affärer – En hearing anordnad av IT-kommissionen på uppdrag av Näringsdepartementet [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:123 Hur blir en ny infostruktur motorn i e-Sverige? [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:124 Vuxenutbildning – en nyckelfråga i IT-samhället – rapport från ett seminarium [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:71 Rättsinformation under 2000-talet – Nuläge i Sverige och Europa, trender och policy [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:15 IT och äldre [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:24 Vem använder Internet och till vad? – Spridning av Internet bland befolkningen [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:25 Vårt digitala tjänstesamhälle – vision 2011+ – Visioner och reflektioner om önskvärda framtider – Rapport från IT-kommissionens hearing, 24-25 september 2001 [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:51 Breddtjänster – ett nytt skede i IT-politiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:102 Legal Information and the Internet – Experiences and challenges [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:112 Law and Information Technology – Swedish Views [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:55 Digitala tjänster – hur då? – En IT-politik för resultat och nytta [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:58 Perspektiv på rättsinformationen – Rättsinformation och IT 2002 [ pdf ]
Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m. [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m.Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-03-01
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Gunnar Peterson, planeringschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Eva Stina Alfredsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Marcus Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Eva Cederholm Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Göran Geiryd, utredningschef, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Torgny Ljungqvist, sekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-07-07
Ledamot : Annika Lowén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Ingrid Olmander van der Erk, sekreterare, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1998-02-08
Ledamot : Bo Swedin, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Lars Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Frank Waltersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-28 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Monica Berneström, adm. utvecklingschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Yvonne Bjerke, enhetschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Barbro Björkhem, redaktör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Sara Eriksén, doktorand, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Benny Jansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Elisabeth Jonsson, platschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Sirpa Lindelöf, samhällsvägledare, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:26 Medborgarkontor i utveckling [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:67, dir. 1996:71, och dir. 1997:104.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:27 En strategi för kunskapslyft och livslångt lärande.
SOU 1996:164 Livslångt lärande i arbetslivet - steg på vägen mot ett kunskapssamhälle
SOU 1996:188 Vuxenutbildare ser på sig själva.
SOU 1997:120 Vuxenpedagogik i Sverige Forskning, utbildning, utveckling. En karläggning
SOU 1997:158 Vuxenpedagogik i teori och praktik - kunskapslyftet i fokus.
SOU 1998:51 Vuxenutbildning och livslångt lärande. Delbetänkande 1 april 1999
SOU 1999:39 Vuxenutbildning för alla? - Andra året med kunskapslyftet.
SOU 1999:141 Från Kunskapslyftet till en strategi för Livslångt Lärande
SOU 2000:28 Kunskapsbygget 2000 - det livslånga lärandet.
Medverkande :
Ordförande : Anders Arneson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Yvonne Andersson, fil.dr., fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Beatrice Ask, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1999-08-13
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-21
Ledamot : Björn Grip, rektor, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Lars Hjertén, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-08-14 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Bertil Karlberg, borgarråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-18
Ledamot : Agneta Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Anita Nahlbom, folkhögskolelärare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Ulf Nilsson, adjunkt, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Berit Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Lars Rådh, borgarråd, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Christina Zedell, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Maria Bergendahl-Gerholm, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2000-03-15
Sakkunnig : Maud Arbetsmarknadsdepartementet Carlsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-04-21
Sakkunnig : Eva-Maria TCO Danvid, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-07-02
Sakkunnig : Sven-Olov Folkbildningsförbundet Edvinsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Charlotta Finansdepartementet Gustafsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Nils-Åke TCO Holmgren, fr.o.m. 1997-07-03 t.o.m. 1998-10-26
Sakkunnig : Lars-Åke LO Henriksson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Suzanne Håkansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1999-04-26
Sakkunnig : Thomas Janson, fr.o.m. 1998-10-27 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunniga : Leif Lindberg, fr.o.m. 1999-04-05 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Inga-Britt SACO Lindström, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Christer Näringsdepartementet Marking, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1997-09-28
Sakkunnig : Johnny Utbildningsdepartementet Nilsson, fr.o.m. 1996-08-27 t.o.m. 2000-02-10
Sakkunnig : Margareta SAF Nygren, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-05-19
Sakkunnig : Marta Landstingsförbundet Olsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-09-17
Sakkunnig : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Johannes Sjögren, fr.o.m. 1998-04-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Auli Strandh, fr.o.m. 1998-09-18 t.o.m. 1999-04-04
Sakkunnig : Kerstin Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lars Finansdepartementet Svensson, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-09-10
Sakkunnig : Mats Kommunförbundet Söderberg, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Sven-Erik Utbildningsdepartementet Wallin, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-08-26
Sakkunnig : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Fredrik Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Heléne Finansdepartementet Ängmo, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1999-04-12
Expert : Sten Tillhammar, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-01
Ordförande : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Eva-Maria Danvid, ombudsman, TCO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, LO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Charlotta Krafft, ombudsman, SACO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Bo-Per Larsson, sekreterare, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Gunilla Strand, utredare, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Christer Wikfeldt, socionom, SAF, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Huvudsekreterare : Åsa Sohlman, departementsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 2000-05-06
Sekreterare : Thorbjörn Levin, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 2000-04-21
Bitr. sekreterare : Marie Bucht, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1997-01-31
Bitr. sekreterare : Johan Hedlund, byrådirektör, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 2000-04-24
Bitr. sekreterare : Eva Johannesson, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 1998-09-03
Bitr. sekreterare : Bodil Lampén, praktikant, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Mårten Sundmark, byråsekreterare, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Marjut Torpo, assistent, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Bitr. sekreterare : Karin Karlsson, assistent, fr.o.m. 1998-05-11 t.o.m. 2000-05-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman