Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johanna Sandwall

Sök kontaktuppgifter till Johanna Sandwall på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johanna Sandwall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johanna Sandwall medverkat i ( 3 st. ):

Näringslivets roll inom totalförsvaret samt försörjningstrygghet i fråga om försvarsmateriel (Fö 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Näringslivets roll inom totalförsvaret samt försörjningstrygghet i fråga om försvarsmateriel (Fö 2018:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:51 Näringslivets roll inom totalförsvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Nilsson, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Tomas Ahlberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Kristina Ekengren, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Victor Hagstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Catharina Hallström, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Åsa Hernerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-03-31
Sakkunnig : Lucien Herly, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Johan Sjöberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Ida Stjernberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Niklas Alm, strategichef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Tobias Bergkvist, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Helena Carell, säkerhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Annika Elmgart, enhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Joakim Evertson, chef enheten beredskap, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Camilla Fagerberg Littorin, länsråd, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Gustaf Fahl, teknisk direktör, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Tomas Fransson, säkerhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Marie Holmberg, chef ledningsstaben, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-03-10
Expert : Li Jansson, brandchef, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Karl Lallerstedt, policyansvarig, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Maria Lundin, utredare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Anna Karin Lönnheden, försvarsjurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Karin Morild, råd, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Gabor Nagy, avdelningschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Fredrik Olofsson, jurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Markus Planmo, expert, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Caroline Reuterskiöld Wall, chefsjurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Roland Sandelin, projektledare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Johanna Sandwall, enhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Harald Svensson, chefsekonom, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Matilda Tidlund, koncernsäkerhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Hanna Warmark, sakkunnig, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Malin Wester, rådgivare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Åsa Åhlén Hagman, projektledare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Anna Öhman, beredskapshandläggare, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Huvudsekreterare : Patrik Asplund, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2019-12-14
Sekreterare : Martin Allard, principalkonsult, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Nina Hellstrand Nordengren, jurist, fr.o.m. 2018-09-24 t.o.m. 2019-11-20
Sekreterare : Christina Wilén, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-08-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:51 Näringslivets roll inom totalförsvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2017 års räddningstjänstutredning (Ju 2017:05) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
2017 års räddningstjänstutredning (Ju 2017:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:54 En effektivare kommunal räddningstjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Jan-Åke Björklund, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Ulrika Odén, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ulrica Carlson, enhetschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Max Ekberg, handläggare, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Fredric Jonsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Anders Klahr, utredare, fr.o.m. 2017-11-20 t.o.m. 2018-03-21
Expert : Johan Mårtensson, räddningstjänstsamordnare, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Roger Nihlén, verksamhetschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Pontus Rotter, utredare, fr.o.m. 2018-03-22 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Johanna Sandwall, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2017-11-19
Expert : Anders Sigfridsson, räddningschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Kristin Syltén, polisintendent, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ida Texell, förbundsdirektör, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Lars-Göran Uddholm, brandchef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Per Widlundh, senior rådgivare, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Thomas Winnberg, räddningschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Jan Wisén, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Fredrik Henriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-06-07 t.o.m. 2018-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:15 En effektivare kommunal räddningstjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:54 En effektivare kommunal räddningstjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
112-utredningen (Ju 2016:03) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
112-utredningen (Ju 2016:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:113, dir. 2017:23 och dir. 2017:84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:28 En nationell alarmeringstjänst - för snabba, säkra och effektiva hjälpinsatser
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Carlsson, landshövding, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2016-09-14
Särskild utredare : Erna Zelmin Ekenhem, generaldirektör, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2018-03-29
Sakkunnig : Åsa Hernerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2018-03-29
Sakkunnig : Andreas Klahr, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-10-03
Sakkunnig : Filip Kollén, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2016-12-31
Sakkunnig : Jenny Lahrin, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Sakkunnig : Anna-Karin Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-22 t.o.m. 2018-03-29
Sakkunnig : Hanna Lobosco, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-04 t.o.m. 2018-03-29
Sakkunnig : Ulrika Odén, ämnesråd, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-08-21
Expert : Mia Bartelson Enayatollah, chef samhällskontakter och kommunikation, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2016-10-09
Expert : Max Ekberg, handläggare, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Noomi Eriksson, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Lars Heimbrand, polismästare, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Andreas Häll, jurist, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Thomas Johansson, kommunikationschef, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Johan Jonzon, sakkunnig, fr.o.m. 2016-11-15 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Ulf Nilsson, regionchef, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Karin Roberts, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2016-10-06
Expert : Johanna Sandwall, krisberedskapschef, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Rickard Simonsson, regiondirektör, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Kristina Sundin Jonsson, kommunchef, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Peter Söderlund, affärsområdeschef, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Lars-Göran Uddholm, brandchef, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Mia Vallberg, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2017-12-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Jan Wisén, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Patrik Åhnberg, samhällsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Expert : Per Örninge, reg. ambulans- och beredskapsöverläkare, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-03-29
Ledamot : Lars Alriksson, ordförande, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Helén Eliasson, oppositionsråd, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Mats Eriksson, ordförande, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Kikki Liljeblad, vice ordförande, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Kalle Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Lotta Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Majvor Sjölund, distriktsordförande, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Anders Åkesson, regionråd, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Hanna André, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2018-04-20
Sekreterare : Elida Sundkvist, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-03-29
Sekreterare : Anna Svedjevik, fr.o.m. 2016-04-30 t.o.m. 2018-03-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman