Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johanna Peyron

Sök kontaktuppgifter till Johanna Peyron på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johanna Peyron

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johanna Peyron medverkat i ( 3 st. ):

Förvarsutredningen (Ju 2009:03) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Förvarsutredningen (Ju 2009:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-02-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:1, dir. 2009:83, dir. 2010:3 och dir. 2010:63
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21 Göteborg,tel. 031-701 53 50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:60 Återvändandedirektivet och svensk rätt
SOU 2011:17 Förvar
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Hagsgård, lagman, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Niclas Axelsson, expert, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Thomas Bull, professor, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Roberg Ling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-10-09 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Ola Löfgren, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-01-20 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Johan Malkan, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2009-12-20
Expert : Johan Malkan, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-29 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Charlotte Palmstierna, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Johanna Peyron, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-21 t.o.m. 2010-09-28
Expert : Karin Påle-Bartes, rådman, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Hans Rosenqvist, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Daniel Sjölund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-11-30 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Mathias Säfsten, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-21 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Charlotta Tanner, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-02-16 t.o.m. 2009-05-13
Expert : Alexandra Wilton Wahren, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-29 t.o.m. 2011-02-15
Expert : Elisabet Åbjörnsson Hollmark, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2009-11-30 t.o.m. 2011-02-15
Sekreterare : Anna Hjort Ööpik, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:60 Återvändandedirektivet och svensk rätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:17 Förvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Försörjningskravsutredningen (Ju 2008:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Försörjningskravsutredningen (Ju 2008:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:12 och dir. 2008:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:114 Försörjningskrav vid anhöriginvandring
Medverkande :
Särskild utredare : Erik Lempert, lagman, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Bo Anderberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Benson, rådman, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Johanna Johnsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Johanna Peyron, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Sekreterare : Karin Ståhlbröst, tf. hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:114 Försörjningskrav vid anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd för varaktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd förvaraktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:181, dir. 2004:9, dir. 2004:171 och dir. 2005:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare
SOU 2005:103 Anhörigåterförening
Medverkande :
Utredare : Bertil Ahnborg, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-01-26 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Mats Baurmann, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Ewa Bökwall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Alexander Engvers, föredraganden, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Johan Malkan, föredragare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Johanna Peyron, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Malin Skäringer, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Karin Stillerud, departementssekretarare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Alexandra Wilton Wahren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Ann-Louise Roos, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Madeleine Westberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:103 Anhörigåterförening [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman