Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan-Erik Nyberg

Sök kontaktuppgifter till Jan-Erik Nyberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan-Erik Nyberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan-Erik Nyberg medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (S 1997:21) om företagares rätt till ersättning från arbetslöshets- och socialförsäkring [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (S 1997:21) om företagares rätt till ersättning från arbetslöshets- och socialförsäkring
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:137.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:34 Företagare med restarbetsförmåga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Göte Ekström, direktör, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Karin Hovlin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Kristina Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Per Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Leif Dellmo, försäkringschef, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Leif Johansson, lantbrukare, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Bo Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Charlotta Krafft, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Ingvar Liljeroos, ordförande, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Jan-Erik Nyberg, enhetschef, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Carl-Magnus Pontén, bitr. direktör, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Eva Sylwander, byrådirektör, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Leif Tallskog, byråchef, fr.o.m. 1997-12-01
Sekreterare : Kajsa Wikström, jur.kand., fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:34 Företagare med restarbetsförmåga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 1994:04) om konkurrensreglernas tillämpning på jordbruksområdet i ett EU-perspektiv [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1994:04) om konkurrensreglernas tillämpning på jordbruksområdet i ett EU-perspektiv
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:59 och 1994:142.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 700 16 80 (Bernhardsson).
Utredningen har avgett :
SOU 1995:117 Jordbruk och konkurrens - jordbrukets ställning i svensk och europeisk konkurrensrätt Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anders Lundin, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-01
Sakkunnig : Erik Nerep, professor, fr.o.m. 1994-10-04 t.o.m. 1995-08-21
Sakkunnig : Jerker Nilsson, professor, fr.o.m. 1994-10-04
Sakkunnig : Nils Wahl, jur.dr, fr.o.m. 1995-08-22
Expert : Bengt Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Jan Eliasson, byråchef, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Gunnar Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1994-10-04 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Ann Lemne, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1995-03-16
Expert : Tomas Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Anders Mallmén, byråchef, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Jan-Erik Nyberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Sekreterare : Maria Bernhardsson, föredragande, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-10-15
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1995-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:44, dir. 1993:119 och dir. 1995:54.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:72 Rapport från Sjuk- och arbets- skadeberedningen.
SOU 1994:148 Förtidspension - en arbetsmarknads- politisk ventil
SOU 1995:59 Ohälsoförsäkring och samhälls- ekonomi - olika aspekter på modeller, finansiering och incitament
SOU 1995:149 Försäkringsskydd vid sjukdom. Ett delbetänkande om rätten till ersättning och beräkning av inkomstunderlag under sjukpenningtid
SOU 1996:113 En allmän och aktiv försäkring vid sjukdom och rehabilitering. Del 1 och 2. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars-Gunnar Albåge, direktör, t.o.m. 1996-07-31
Ordförande : Monica Bäckman, ombudsman, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Andreas Carlgren, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1995-12-31
Ordförande : Birgitta Dahl, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Berit Danielsson, sekreterare, fr.o.m. 1996-01-01
Ordförande : Sigge Godin, led. av riksdagen /fp
Ordförande : Börje Grahn, ombudsman, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Markus Gustafsson, förhandlingschef, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Nils-Olof Gustafsson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-12-01
Ordförande : Bo Göransson, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Ulf Göransson, generaldirektör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Jan Herin, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Arne Jansson, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1995-06-14
Ordförande : Mona Jönsson, läkarsekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Owe Larsson, politisk sekreterare
Ordförande : Anders Lönnberg, kanslidirektör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Ulrica Messing, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Björn Rosengren, landshövding, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Lars Tobisson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-05-14
Ordförande : Pontus Wiklund, f.d. led. av riksdagen /kds
Ordförande : Liselotte Wågö, led. av riksdagen /m
Ordförande : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-01
Ordförande : Lena Öhrsvik, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-01
Sakkunnig : Stefan Ackerby, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1995-11-05
Sakkunnig : Arne Borg, förbundsordförande
Sakkunnig : Lage Carlsson, sekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Paul Carlsson, ombudsman, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Alf Eckerhall, bitr. direktör, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Ingemar Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Börje Grahn, ombudsman, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Gustav Jönsson, överdirektör
Sakkunnig : Jens Karlsson, jur.kand.
Sakkunnig : Margareta Kettis, departementssekreterare, t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Solveig Lindblom, direktör, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Eva Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Lil Ljunggren-Lönnberg, statssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Anders Lönnberg, kanslidirektör, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Christer Måhl, departementsråd
Sakkunnig : Jan-Erik Nyberg, enhetschef, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Joakim Palme, fil.dr., fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Thomas Rolén, kammarrättsassessor
Sakkunnig : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Inger Rydén, departementsråd, t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Nils-Henrik Schager, chefsekonom, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Kerstin Stridsberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Hans Svensson, förbundsdirektör, t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Carl-Henrik Söderström, direktör
Sakkunnig : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-06
Sakkunnig : Ulf Wetterberg, direktör
Expert : Solveig Allard-Ringborg, utredare, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Alf Eckerhall, bitr. direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Jan Edling, utredare, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Margareta Ekman, överläkare, fr.o.m. 1993-11-30
Expert : Ingemar Eriksson, kansliråd, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Margareta Foyer, länsdirektör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Gunn Franzén-Ljung, ombudsman, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Jan-Erik Gröjer, docent
Expert : Solveig Lindblom, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Anders Lönnberg, kanslidirektör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Carina Nilsson, utredare, fr.o.m. 1994-10-15
Expert : Joakim Palme, fil.dr., t.o.m. 1995-05-13
Expert : Ulf Perbeck, förhandlingschef, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Marie-Louise Strömgren, ombudsman
Expert : Carl-Henrik Söderström, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Åke Zettermark, utredningssekreterare, t.o.m. 1995-05-13
Sekreterare : Lars Baltzari, avdelningschef, t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Jan-Åke Brorsson, försäkringskassedirektör, t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Ulf Gabrielii, försäkringschef, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Arne Johansson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Charlotta Krafft, ombudsman, t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Karin Laan, föredragande i Riksdagens, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-02-29
Sekreterare : Karin Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Erik Olsson, länsdirektör, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Kajsa Wikström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1996-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Konsumentberedningen (Jo 1991:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ordförande ]
Konsumentberedningen (Jo 1991:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1990:84, 1994:141 och 1996:44.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 405 10 00
Utredningen har avgett :
SOU 1994:112 Konsumenterna och livsmedels- kvaliteten
SOU 1994:119 Livsmedelspolitik för konsumenterna - reformen som kom av sig
SOU 1996:62 EU, konsumenterna och maten - Förväntningar och verklighet. Beredningens uppdrag är slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan-Erik Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Jörgen Andersson, ombudsman, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1992-06-16
Ledamot : Yngve Andersson, högskolelektor, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Birgitta Fredander, undervisningsråd, fr.o.m. 1991-04-25
Ledamot : Lis Gartvall, avdelningschef, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1991-11-17
Ledamot : Staffan Hultén, ekonomie dr., fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Inge Janérus, ombudsman, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : , Jonäng, Gunnel 1:e vice förbundsordförande, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ulla Ljungberg, konsumentsekreterare, fr.o.m. 1992-01-15 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Torsten Lundborg, ombudsman, fr.o.m. 1993-11-12 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ann-Marie Petersson, ombudsman, fr.o.m. 1992-06-17 t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Lars Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-11-11
Ledamot : Kim Österberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Margareta Sylvan-Johnson, f.d. byråchef, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Margareta Sylvan-Johnson, byråchef, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-07-31
Sekreterare : Marita Axelsson, agronom, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1995-08-25
Sekreterare : Barbro Lindahl, agr. lic., fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Anders Lönnblad, agronom, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1996-08-05 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Håkan Sandberg, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Stefan Sjöquist, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Margareta Sylvan-Johnson, byråchef, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Carl-Henrik Ågren, agronom, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1996-04-22
Carl-Henrik Ågren, agronom, fr.o.m. 1992-03-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1990:84 Tillsättande av en konsumentberedning

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman