: : :

Medverkande i utredning : Jan Källsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Jan Källsson

Utredningar som Jan Källsson medverkat i ( 3 st. ):

Godstransportdelegationen 2002 (N 2002:18) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]

Godstransportdelegationen 2002 (N 2002:18)


Beteckning : N 2002:18
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-11
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2002:98 och dir. 2003:65
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Birgersson, Bengt Ove, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Back, Stefan, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Berndtsson, Anders, fr.o.m. 2003-05-05 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Cherfils, Ingrid, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Ericsson, Lena, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Essle, Bo, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Hallsten, Lars, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Heiborn, Marie, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Källson, Jan, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Linder, Clas, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Lindgren, Malin, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-14
Ledamot : Nygren, Maria, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Olsson, Anders, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Olsson, Maria, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-14
Ledamot : Peterson, Claes, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Strömberg, Hjalmar, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-05-04
Ledamot : Sundling, Jan, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Swahn, Henrik, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Tall, Malin, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Ledamot : Thonfors, Staffan, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-07-01
Expert : Almér, Eva-Lena, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2003-05-05 t.o.m. 2004-07-01
Expert : Karlsson, Kersti, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-07-01
Berggren, Lars, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Erlinggson, Katarina, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Fremling, Lennart, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Gylling, Johnny, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Moberg, Carina, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Rådhström, Jan-Evert, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Svensson Smith, Karin, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Örnfjäder, Krister, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-07-01
Sekreterare : Andersson, Nina, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-06-29
Sekreterare : Johansson, Karin, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-18
Sekreterare : Lindberg, Gunnar, fr.o.m. 2003-08-25 t.o.m. 2003-10-24
Sekreterare : Sommar, Robert, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-09-30

Rapporter

SOU 2003:39Godstransporter isamverkan – tekniska hinder, forskning och utbildning
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2002:98
Dir. 2003:65
Godstransportdelegationen (K 1998:06) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]

Godstransportdelegationen (K 1998:06)


Beteckning : K 1998:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998
Direktiv för
Lokal : Näringsdepartement, 103 33 STOCKHOLM, tel. direkt 08-405 36 82 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Birgersson, Bengt Owe, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Beijbom, Christer, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Berggrund, Lars, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Cederholm, Bertil, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Ericsson, Lena, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Hallsten, Lars, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Jansson, Wilhelm, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2000-10-22
Ledamot : Johansson, Bengt, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Källsson, Jan, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Larsson, Håkan, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-05-15
Ledamot : Munck-Svensson, Gunvor, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Sandahl, Freddy, fr.o.m. 2000-05-16 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Selén, Jan Olof, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Sköld, Björn, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Sundling, Jan, fr.o.m. 2000-12-06 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Swahn, Henrik, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Södergren, Lännart, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Torbrand, Anders, fr.o.m. 2000-10-23 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Wickenberg, Per, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Wärmark, Anders, fr.o.m. 2000-12-06 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Emanuelsson, Sara, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Fors, Gunnar, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-05-15
Expert : Gustavsson, Siv, fr.o.m. 2000-09-15 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Rydahl, Lena, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-05-15
Expert : Wallgren, Arvid, fr.o.m. 2000-05-16 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Wallin, Bosse, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-07-31
Expert : Willberg, Leena, fr.o.m. 2000-05-16 t.o.m. 2001-07-05
Sekreterare : Back, Stefan, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2001-07-06
Bitr. sekreterare : Nordmeyer, Marcus, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2001-07-06

Rapporter

SOU 2001:61Godstransporter för tillväxt – en hållbar strategi
Källa : Sveriges riksdag
Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Kommunikationskommittén (K 1995:01)


Beteckning : K 1995:01
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Annerberg, Rolf, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Johansson, Karin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Marklund, Leif, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Nilsson, Bo, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Segelström, Inger, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Skårvik, Kenth, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Siby, Ingemar, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Svensson, Karin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Westerberg, Per, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Andersson, Åke, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Arwidsson, Bengt, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Blom, Catharina, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carlsund, Bo, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ekenger, Mats, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Engström, Anna Lisa, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Eriksson, Maria, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ewerstein, Sonja, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Gustavsson, Maria, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Gustavsson, Yvonne, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Hermansson, Gunnar, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Johansson, Yngve, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karlsson, Staffan, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karlström, Urban, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Klint, Silja, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Källberg, Helen, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Källsson, Jan, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Larsson, Katarina (Kajsa), fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lindell-Byström, Åsa, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lundin, Ingemar, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Montgomery, Richard, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norberg, Helene, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nordell, Olof, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Nordin, Tommy, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norgren, Carina, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nyström, Göran, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Palmgren, Kurt, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Roth, Anders, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Schibbye, Karin, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Skagersjö, Bengt, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Smith, Eva, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Toresson, Bengt, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Widlert, Staffan, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ärleskog, June, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Öhman, Hans, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Feldhusen, Kristina, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Davidsson, Gunnar, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Engström, Marika, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Mårtensson, Matz, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Silborn, Hans, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Fahlström, Eva Lena, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Pereira, Lena, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31

Rapporter

SOU 1996:26Ny kurs i trafikpolitiken
- delbetänkande 1
SOU 1996:165Ny kurs i trafikpolitiken
- delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken -
delbetänkande 2
SOU 1997:35Ny kurs i trafikpolitiken -
slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1994:140
Dir. 1996:35
Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman