Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jörn Jacobsson

Sök kontaktuppgifter till Jörn Jacobsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jörn Jacobsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jörn Jacobsson medverkat i ( 6 st. ):

Förtroendeutredningen (Ju 2007:08) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]

Förtroendeutredningen (Ju 2007:08)


Beteckning : Ju 2007:08
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2009-02-26
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:93
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Heuman, Sigurd, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Bergström, Margareta, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Carlström, Ville, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Ehrenberg-Sundin, Barbro, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Granhag, Pär Anders, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Jacobsson, Jörn, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Johansson, Ylva, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-03
Ledamot : Jonsson, Peder, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-08-21
Ledamot : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Lindstrand, Thomas, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Ramberg, Anne, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Thor Jonzon, Petra, fr.o.m. 2008-08-22 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Thorblad, Barbro, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-10-15
Ledamot : Weibull, Lennart, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Ledamot : Wennberg, Gunnel, fr.o.m. 2007-09-19 t.o.m. 2008-12-02
Expert : Sörlin, Marie, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Bohlin, Fredrik, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-12-31
Biträdande sekreterare : Pälvärinne, Joel, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-08-24
Biträdande sekreterare : Rönnerstrand, Björn, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2008-09-25
Biträdande sekreterare : Rönnerstrand, Björn, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2008-10-19

Rapporter

SOU 2008:106Ökat förtroende för domstolarna – strategier och förslag
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:93 Förtroende och kvalitet i domstolarna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:106 Ökat förtroende för domstolarna – strategier och förslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Domarutredningen 2001 (Ju 2001:07) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Domarutredningen 2001 (Ju 2001:07)


Beteckning : Ju 2001:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2004-02-27
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:57
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Regner, Hans, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Strömberg, Stefan, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Andersson, Hans-Jörgen, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Bergenstrand, Klas, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Bergström, Margareta, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-03-06
Expert : Billing, Maria, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Carrick, Jan, fr.o.m. 2003-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Cederdahl, Meijt, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Eka, Anders, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Jacobsson, Jörn, fr.o.m. 2002-03-07 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lindeblad, Ann-Christine, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ramberg, Anne, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Wingqvist-Ekholm, Katarina, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-02-05
Sekreterare : Lundh, Lars-Gunnar, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-12-31

Rapporter

SOU 2003:102En öppen domarrekrytering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:57 Rekrytering av domare m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:102 En öppen domarrekrytering [ pdf |Paragraftecken ]
Buggningsutredningen (Ju 1996:07) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Buggningsutredningen (Ju 1996:07)


Beteckning : Ju 1996:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1996:64.
Lokal :
01

Sammansättning


Arrfelt, Ulf, fr.o.m. 1996-09-12 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Alavaara, Kurt, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Alpsten, Börje, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Blomquist, Bo, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Boutz, Kristina, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Brück, Connie, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Danielsson, Jan, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Groth, Elenor, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Heuman, Sigurd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Jacobsson, Jörn, fr.o.m. 1996-10-15
Expert : Jennekvist, Leif, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Kvart, Johan, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Lindberg, Helena, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Olsson, Bengt, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-04-14
Expert : Rekke, Nils, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-04-14
Sekreterare : Cohen, Dag, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Henriksson, Lars, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1998-04-14
Sekreterare : Olsson, Bengt, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-01-31

Rapporter

SOU 1998:46Om buggning och andra hemliga
tvångsmedel.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:64 Hemlig avlyssning m.m

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:46 Om buggning och andra hemliga tvångsmedel [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om användningen av övervakningskameror (Ju 1995:03) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Utredningen om användningen av övervakningskameror (Ju 1995:03)


Beteckning : Ju 1995:03
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:18.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 70 (Henriksson) direktval 040-35 57 97 (Nordenson).

Sammansättning


Arrfelt, Ulf, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-09-11
Expert : Alpsten, Börje, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Berg, Lars, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Bratt, Anne, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Danielsson, Jan, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Eriksson, Ulf, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Groth, Elenor, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Heuman, Sigurd, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Jacobsson, Jörn, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Kronberg, Lars, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Kyhle, Håkan länspolismästare, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Expert : Persson, Bertil, fr.o.m. 1995-03-07 t.o.m. 1996-07-01
Sekreterare : Henriksson, Lars, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-08-31
Sekreterare : Nordenson, Torbjörn, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-08-31

Rapporter

SOU 1995:66Polisens användning av övervaknings-
kameror vid förundersökning (delbetänkande)
SOU 1996:88Kameraövervakning.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:18 Användningen av övervakningskameror

EU-gränskontrollutredningen (Ju 1994:01) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]

EU-gränskontrollutredningen (Ju 1994:01)


Beteckning : Ju 1994:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1995-01-23
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 72 (Henriksson) Direktiv för utredningen, se dir. 1993:131. Utredningen har avgett (SOU 1994:131) Skyddet vid den inre gränsen. Uppdraget är därmed slutfört.
0

Sammansättning


Ordförande : Arrfelt, Ulf, fr.o.m. 1994-01-04 t.o.m. 1994-10-14
Ledamot : Gardestedt, Kaeth, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Graf, Carl-Fredrik, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Irhammar, Ingbritt, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Karlsson, Kenth, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Rizell, Fanny, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Sjödin, Karl Gustaf, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Svensson, Nils T., fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Sörestedt, Birthe, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Heuman, Sigurd, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Jacobsson, Jörn, fr.o.m. 1994-03-14 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Larsson, Ulf, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Lindberg, Gunnel, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Malmström, Kurt, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Månsson, Bengt, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Pålsson, Sten, fr.o.m. 1994-02-14 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Stahl, Ted, fr.o.m. 1994-02-04 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Åberg, Kazimir, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Sekreterare : Henriksson, Lars, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Månsson, Bengt, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1994-09-11
Henriksson, Lars, fr.o.m. 1994-04-01 t.o.m. 1994-09-11

Rapporter

SOU 1994:131Skyddet vid den inre gränsen.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:131 Skyddet vid den inre gränsen [ pdf |Paragraftecken ]
Fängelseutredningen (Ju 1992:06) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]

Fängelseutredningen (Ju 1992:06)


Beteckning : Ju 1992:06
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1995-01-23
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:36.
Lokal : Lunds Tingsrätt, Box 75, 221 00 LUND, tel. växel 046-16 04 00.
0

Sammansättning


Ordförande : Alvå, Jan t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Anderberg, Christel t.o.m. 1994-01-31
Ledamot : Freivalds, Laila t.o.m. 1994-01-31
Ledamot : Nordell, Lars-Axel t.o.m. 1994-01-31
Ledamot : Sundin, Lars t.o.m. 1994-01-31
Ledamot : Svärd, Anders t.o.m. 1994-01-31
Ledamot : Sörestedt, Birthe t.o.m. 1994-01-31
Expert : Hedin, Anders t.o.m. 1994-01-31
Expert : Högne, Doris t.o.m. 1994-01-31
Expert : Nilsson, Lars t.o.m. 1994-01-31
Expert : Pettersson, Svante, fr.o.m. 1993-10-05 t.o.m. 1994-01-31
Expert : Sjöström, Lars t.o.m. 1994-01-31
Expert : Svensson, Marita t.o.m. 1994-01-31
Sekreterare : Jacobsson, Jörn t.o.m. 1994-02-28
Härmä, Stefan t.o.m. 1994-02-28

Rapporter

SOU 1993:76Verkställighet av fängelsestraff.
SOU 1994:5Kriminalvård och psykiatri
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:76 Verkställighet av fängelsestraff [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:5 Kriminalvård och psykiatri [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman