Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jöran Bjällerstedt

Sök kontaktuppgifter till Jöran Bjällerstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jöran Bjällerstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Jöran Bjällerstedt medverkat i:

Flyktingpolitiska kommittén (Ku 1994:10) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Flyktingpolitiska kommittén (Ku 1994:10)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:129.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:75 Svensk flyktingpolitik i globalt perspektiv Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Britt Olauson, ekonom, fr.o.m. 1994-11-25
Ledamot : Conny Andersson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Anita Almén, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Sten De, jur. kand., fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Bernt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Carina Moberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Marita Larsson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Maria Özmen, studerande, fr.o.m. 1995-01-01
Sakkunnig : Björn Weibo, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Per Almqvist, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Eva Asplund, byråchef, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Hans Blyme, ordförande i utlänningsnämnden, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Ingemar Cederberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Anders Oljelund, ambassadör, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Cecilia Ruthström-Ruin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Nils Svartz, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Jonas Widgren, direktör, fr.o.m. 1995-02-23
Sekreterare : Jöran Bjällerstedt, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1995-07-31
Sekreterare : Björn Hammarberg, byråchef, fr.o.m. 1995-02-22 t.o.m. 1995-08-31
Ann-Sofie Nilsson, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1995-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:75 Svensk flyktingpolitik i globalt perspektiv [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman