: : :

Medverkande i utredning : Inga-Britt Lagerlöf

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Inga-Britt Lagerlöf

Utredningar som Inga-Britt Lagerlöf medverkat i ( 4 st. ):

Förtidspensionsutredningen (S 1997:03) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Förtidspensionsutredningen (S 1997:03)


Beteckning : S 1997:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:9.
Lokal :
0

Sammansättning


Hedborg, Anna, fr.o.m. 1997-01-16
Sakkunnig : Ackerby, Stefan, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Blanck, Anders, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Frank, Karin, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Iversen, Jonas, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Jenryd, Marianne, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Oscarson, Stefan, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Palme, Joakim, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Bergvall, Olof, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Dudziuk, Andrzej, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Johansson-Sandén, Ann, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Karlsson, Hans, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Ljungberg, Dan, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Lund, Karin, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Svensson, Ingemar, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Westin, Rolf, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Ågren, Anna Karin, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sekreterare : Andersson, Bengt-Olle, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Forenius, Tomas, fr.o.m. 1998-03-16
Sekreterare : Müller, Mikael, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 1998-09-17
Sekreterare : Nilsson, Ove, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1998-01-06

Rapporter

SOU 1997:166Ohälsoförsäkringen. Trygghet
och aktivitet
SOU 1997:189Ohälsoförsäkringen. Övergångs-
bestämmelser
SOU 1998:106Unga i ohälsoförsäkringen. Tid
för aktivitet och utveckling.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:9
Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder


Beteckning : A 1997:01
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1999-05-27
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-02-06
Direktiv för utredningen: se dir. 1997:8.
Lokal :
0

Sammansättning


Särskild utredare : Karlsson, Hans, fr.o.m. 1997-02-06 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Ekvall, Gunilla, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Lilja, Cathrine, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Axelsson, Anita, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Danielsson, Karl, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-02-28
Ekström, Magnus, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Fredén, Thomas, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-08-16
Fredriksson, Birgitta, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Fredriksson, Erna-Maria, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Gellner, Lars, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Hansson, Majvor, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Karlsson, Anders, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Karlix, Lennart, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-03-08
Käll, Stefan, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lind, Anna, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lindkvist, Lars-Håkan, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Persson, Sonja, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Spogardh, Thomas, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomsson, Håkan, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Trossmark, Britt, fr.o.m. 1998-03-09
Uhlin, Sam, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sekreterare : Bergman, Jan, fr.o.m. 1997-05-05
Sekreterare : Sederholm, Karin, fr.o.m. 1998-03-02

Rapporter

SOU 1997:176Förbud mot diskriminering i
arbetslivet av personer med funktionshinder
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:8
Utredningen (A 1996:02) Stödformerna anställning med lönebidrag, skyddat arbete hos offentliga arbetsgivare (OSA) och arbete inom Samhallkoncernen [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Utredningen (A 1996:02) Stödformerna anställning med lönebidrag, skyddat arbete hos offentliga arbetsgivare (OSA) och arbete inom Samhallkoncernen


Beteckning : A 1996:02
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1996:56.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
0

Sammansättning


Gustavsson, Nils-Olof, fr.o.m. 1996-06-27 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Lidbom, Lisbeth, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Persson, Margareta, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Westin, Sören, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Ceder, Håkan, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Kinell, Ulla-Karin, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Malmborg, Tony, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Ebbeskog, Christina, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Hedström, Lars-Erik, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Hellstrand, Håkan, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Leijonhufvud, Agneta, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Lindberg, Leif, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Lundqvist, Sven-Erik, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Nilsson, Klas, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sahlin, Gunilla, fr.o.m. 1996-08-12 t.o.m. 1997-04-07
Sandström, Gudrun, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sköld, Bertil, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Spogardh, Thomas, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Thelander, Anne, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Öberg, Bobil, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Örtell, Berit, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sekreterare : Kvarfordt, Eva, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-04-07
Sekreterare : Olsson, Erik, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-04-29
Baxter, Anne, fr.o.m. 1996-07-29 t.o.m. 1997-05-11
Pädam, Sirje, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1996-12-20
Saltin, Åsa, fr.o.m. 1996-09-17 t.o.m. 1997-02-28
Udvardy, Peter, fr.o.m. 1996-08-05 t.o.m. 1996-12-31

Rapporter

SOU 1997:5Aktivt lönebidrag. Ett effektivare
stöd för arbetshandikappade.
SOU 1997:64Samhall. En arbetsmarknadspolitisk
åtgärd + Bilagedel.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:56
Åldersgränsutredningen (C 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Åldersgränsutredningen (C 1995:02)


Beteckning : C 1995:02
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:29.
Lokal :
0

Sammansättning


Nilsson, Annika, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Isling, Staffan, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Lieberg, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Dahl, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Davidsson, Leif, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Gustafsson, Annika, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Hansson, Björn, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Hjelmtorp, Lena, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Israelsson, Anna-Märta, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Lombach, Gun, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Nilsson-Kelly, Karin, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Sergo, Liso, fr.o.m. 1995-05-16
Abid, Malik, fr.o.m. 1995-05-16
Ahnqvist, Karin, fr.o.m. 1995-05-16
Berjan, Gordana, fr.o.m. 1995-05-16
Cehlin, Isabelle, fr.o.m. 1995-05-16
Elimää, Jonas, fr.o.m. 1995-05-16
Elmgren, Fredrik, fr.o.m. 1995-05-16
Hagman, Camilla, fr.o.m. 1995-05-16
Johansson, Maria, fr.o.m. 1995-05-16
Karlsson, Anders, fr.o.m. 1995-05-16
Lindholm, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Lundgren, Cecilia, fr.o.m. 1995-05-16
Persson, Daniel, fr.o.m. 1995-05-16
Svensk, Veronika, fr.o.m. 1995-05-16
Tunström, Linus, fr.o.m. 1995-05-16
Waldheim, Caroline, fr.o.m. 1995-05-16
Sekreterare : Ström, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-08-31
Bohlin, Ingrid, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1996:111Bevakad övergång – Åldersgränser
för unga upp till 30 år.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:29
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:111 Bevakad övergång – Åldersgränser för unga upp till 30 år [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman