Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Helene Rånlund

Sök kontaktuppgifter till Helene Rånlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Helene Rånlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Helene Rånlund medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:55 och dir. 2010:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag
Medverkande :
Särskild utredare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Expert : Nebil Aho, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Magnus Bengtsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Curt Johansson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Ove Nilsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Helene Rånlund, fr.o.m. 2009-06-05
Sekreterare : Åsa Bokström, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
SENIOR 2005 – Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
SENIOR 2005 - Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-22
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:109.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:29 Riv ålderstrappan. Livslopp i förändring
SOU 2003:91 Äldrepolitik för framtiden. 100 steg till trygghet och utveckling med en åldrande befolkning + Bil. A-D.
Medverkande :
Ordförande : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1998-12-22
Ledamot : Margareta Arvidson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Barbro Beck-Friis, professor, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Sven Brus, kommunalråd, fr.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ulla Bäckström, geriatriker, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor (avliden), fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Åke Eriksson, ordförande i Moderata Samlingspartiets Seniorer, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Catharina Hagen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Cristina Husmark Pehrsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Olof Johansson, universitetsadjunkt/doktorand, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Hans Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lennart Klockare, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Roland Larsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Harald Nordlund, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Eva Olofsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-15
Ledamot : Lena Olsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-06-14
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Margareta Pettersson, f.d. pol.sekr., fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marina Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Tullia von Sydow, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Siw Wittgren-Ahl, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Gert Alaby, utredare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Stig Alkebratt, förbundskonsulent, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Carina Cronsioe, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Anna-Stina Elfving, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Inger Hestvik, förbundsledamot, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Lennarth Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Irene Lindström, sekreterare, fr.o.m. 2001-12-01
Sakkunnig : Inger Lundkvist, utredare, fr.o.m. 2000-07-01
Sakkunnig : Catharina Morthenson Ekelöf, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-01
Sakkunnig : Harald Mårtensson, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Robert Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunnig : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Gunilla Sahlin, expert, fr.o.m. 1999-10-18
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Per-Svante Landelius, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-22
Sekreterare : Björn Sundström, socialchef, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om boendebegreppet i de särskilda boendeformerna för äldre samt avgifterna för sådant boende och deras effekter (S 1997:18) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om boendebegreppet i de särskildaboendeformerna för äldre samt avgifterna för sådant boende och deraseffekter (S 1997:18)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-10-02
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:111.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:33 Bo Tryggt - Betala Rätt.
Medverkande :
Särskild utredare : Mariann Ytterberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Gert Alaby, programchef, fr.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Bernt Hedin, socialombudsman, fr.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Ulla Höjgård, t.f. överdirektör, fr.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Lars Lööw, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-03-02
Sakkunniga : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Margareta Saul, styrelseledamot, fr.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Ulf Winblad, utredare, fr.o.m. 1998-03-02
Sekreterare : Eva Ahlholm, stadsadvokat, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 1999-03-19
Sekreterare : Sven-Erik Wånell, utredare, fr.o.m. 1998-01-07 t.o.m. 1999-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Socialtjänstutredningen (S 1997:16) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Socialtjänstutredningen (S 1997:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:109 och dir. 1998:70.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:46 Ökade socialbidrag - En studie om inkomster och socialbidrag åren 1990 till 1996.
SOU 1999:97 Socialtjänst i utveckling. Del A och B - Bilagor
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Lundberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-09-25
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Monika Bäckman, andre förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Boel Callermo, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunniga : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-07-05
Sakkunnig : Eivy Häggström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunniga : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24 t.o.m. 1999-07-04
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Kjell Stridsman, kansliråd, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 1998-08-01
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Monica Albertsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Arne Bogren, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Nils Carlshamre, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Gunnar Fahlberg, stabsjurist, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1998-02-16
Expert : Sven-Olof Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 1999-04-26
Expert : Lars Lööw, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-02-16 t.o.m. 1999-04-25
Expert : Birgit Molberg, socialdirektör, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Inger Philipsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare
Sekreterare : Monica Albertsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-03-14
Sekreterare : Karl-Johan Bergström, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Tom Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1999-10-03
Sekreterare : Anne Rundquist, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-07-27
Sekreterare : Åke Svensson, planeringschef, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman