Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Helena Axestam

Sök kontaktuppgifter till Helena Axestam på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Helena Axestam

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Helena Axestam medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:72
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 31 22 (Axestam)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Underlagsrapport "Statliga stimulansåtgärder för att främja kvalitén i äldreomsorg" (juli 2016)
Underlagsrapport "Kvalitet i äldreomsorg ur ett anhörigperspektiv" (november 2016)
Underrapport Vem är den äldre? Äldrebilder i ett åldrande Sverige. (2017). Linköpings universitet.
SOU 2017:21 Läs mig! Nationell kvalitetsplan för vård och omsorg om äldre personer, Del och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Rolfner Suvanto, leg. sjuksköterska och fil.mag., fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-11-03
Sakkunnig : Stina Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-02-15
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Bergh, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Göran Bertilsson, projektledare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Raymond Dahlberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Karin Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jean-Luc af Geijerstam, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Tuomo Heiskala, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Helena Henningson, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jonas Karlsson, chefs- och ledarskapsstrateg, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Johan Larson, vice ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ingela Månsson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Mikael Nordberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Gunvor Petersson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Rogestam, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jöran Rubensson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Thomas Schneider, kvalitetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Camilla Sköld, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anna Werkelin Ahlin, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Tord Fredriksen, led. i omvårdnadsnämnden /V, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M (avliden), fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Agneta Luttropp, ordförande i nämnden för personer med funktionsnedsättning och f.d. led av riksdagen /MP, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Rasmus Persson, f.d. kommunalråd /C, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Per Ramhorn, led. av riksdagen och vice gruppledare /SD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Huvudsekreterare : Helena Axestam, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Gert Alaby, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Sayran Khayati, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Merja Metell Suomalainen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:72 Nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Frittvalutredningen (S 2007:04) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Frittvalutredningen (S 2007:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:38, dir. 2007:149 och dir. 2007:180
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:15 LOV att välja - Lag Om Valfrihetssystem
Medverkande :
Särskild utredare : Acko Ankarberg Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Petra Bergman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-05
Sakkunnig : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-07 t.o.m. 2007-05-31
Sakkunnig : Åsa Edman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Eva Fridén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Mats Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-12-01
Sakkunnig : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Helena Axestam, projektledare, fr.o.m. 2007-05-07
Expert : Roger Molin, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2007-12-01
Expert : Eva Sveman, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-05-07
Expert : Lena Svensson, handläggare, fr.o.m. 2007-05-07
Sekreterare : Ellinor Englund, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-28
Sekreterare : Jörgen Preuss, fr.o.m. 2007-11-20 t.o.m. 2008-02-28
Sekreterare : Eva Sjögren, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:15 LOV att välja – Lag Om Valfrihetssystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skyddsåtgärder inom vård och omsorg för personer med nedsatt beslutsförmåga (S 2005:02) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om skyddsåtgärder inom vård och omsorg för personer mednedsatt beslutsförmåga (S 2005:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2005-02-18
Sakkunnig : Linda Bågling, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-15
Sakkunnig : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-03-17
Sakkunnig : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2006-02-21
Sakkunnig : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2006-02-21
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-15
Sakkunnig : Patrik Örnsved, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2005-12-08
Expert : Anita MPH Asplund, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Helena Axestam, utredare, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Gösta Bucht, professor, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Ann Hedberg-Balkå, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Stina-Clara Hjulström, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Stig Karlsson, med.dr., fr.o.m. 2005-12-12
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Krister Westerlund, ordförande, fr.o.m. 2005-03-17
Sekreterare : Stefan Axelsson, fr.o.m. 2005-03-21 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Leif Jacobson, fr.o.m. 2005-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:110 Regler för skydd och rättssäkerhet för personer med demenssjukdom [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om finska och sydsamiska språken (Ju 2004:01) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om finska och sydsamiska språken (Ju 2004:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-01-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:6, dir. 2005:23 och dir. 2005:139
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Vasagatan 8-10, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:40 Rätten till mitt språk - Förstärkt minoritetsskydd - delbetänkande
SOU 2006:19 Att återta mitt språk - Åtgärder för att stärka det samiska språket
Medverkande :
Särskild utredare : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2004-08-15
Expert : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-07 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Marie Hagsgård Blomquist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bo Hansson, länsöverdirektör, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-05-24
Expert : David Jonasson, sydsamisk språkarbetare, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Karin Kvarfordt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Johan Lantto, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Odebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-06-06
Expert : Markku Peura, ordförande, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Mikael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Uno Svaleryd, länsråd, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Mikael Svonni, professor, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Stig Wintzer, handläggare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2005-09-04
Expert : Ann-Katrin Wirén, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ingwar Åhren, programchef, fr.o.m. 2005-04-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Kerstin Östmark, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Michael Teilus, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

SENIOR 2005 – Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
SENIOR 2005 - Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-22
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:109.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:29 Riv ålderstrappan. Livslopp i förändring
SOU 2003:91 Äldrepolitik för framtiden. 100 steg till trygghet och utveckling med en åldrande befolkning + Bil. A-D.
Medverkande :
Ordförande : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1998-12-22
Ledamot : Margareta Arvidson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Barbro Beck-Friis, professor, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Sven Brus, kommunalråd, fr.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ulla Bäckström, geriatriker, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor (avliden), fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Åke Eriksson, ordförande i Moderata Samlingspartiets Seniorer, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Catharina Hagen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Cristina Husmark Pehrsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Olof Johansson, universitetsadjunkt/doktorand, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Hans Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lennart Klockare, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Roland Larsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Harald Nordlund, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Eva Olofsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-15
Ledamot : Lena Olsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-06-14
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Margareta Pettersson, f.d. pol.sekr., fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marina Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Tullia von Sydow, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Siw Wittgren-Ahl, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Gert Alaby, utredare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Stig Alkebratt, förbundskonsulent, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Carina Cronsioe, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Anna-Stina Elfving, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Inger Hestvik, förbundsledamot, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Lennarth Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Irene Lindström, sekreterare, fr.o.m. 2001-12-01
Sakkunnig : Inger Lundkvist, utredare, fr.o.m. 2000-07-01
Sakkunnig : Catharina Morthenson Ekelöf, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-01
Sakkunnig : Harald Mårtensson, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Robert Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunnig : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Gunilla Sahlin, expert, fr.o.m. 1999-10-18
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Per-Svante Landelius, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-22
Sekreterare : Björn Sundström, socialchef, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman