Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Hans Nyman

Sök kontaktuppgifter till Hans Nyman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Hans Nyman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans Nyman medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om samordning av socialförsäkringslagarna (SamSol) (S 2001:04) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om samordning av socialförsäkringslagarna (SamSol)(S 2001:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:70 och dir. 2003:135
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47. Postadress:Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. 040-35 58 81 (Ohlsson), tel. 040-35 58 55 (växel)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:114 Socialförsäkringsbalk. Del 1-3
Medverkande :
Särskild utredare : Lars-Göran Hessmark, kammarrättslagman, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Astrid Christiernsson, chefsjurist, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Marianne Jenryd, departementsråd, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-09-19
Sakkunnig : Elisabeth Lane, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Eva Nordqvist, enhetschef, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Kjell Rempler, rättschef, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Annette Bäcklund, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01
Expert : Anne-Marie Hasselrot, språkexpert, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Bodil Hulgaard, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Hans Nyman, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-09-19
Expert : Helen Stoye, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-20
Sekreterare : Bo-Göran Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-01
Sekreterare : Petrus Tired, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2006-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:114 Socialförsäkringsbalk [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fi 1998:03) om bildandet av premiepensionsmyndigheten [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Fi 1998:03) om bildandet av premiepensionsmyndigheten
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1998:24.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:87 Premiepensionsmyndigheten Utredningen avslutade sitt arbete 1 juli 1998 då Premiepensionsmyndigheten bildades.
Medverkande :
Hans Jacobson, fr.o.m. 1998-03-12
Expert : Jan Brorsson, Åke, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Ylva Grahn, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Kristina Lundqvist, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Katarina Holmberg, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Astrid Nensén, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Ingrid Pettersson, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Sture Wallmon, fr.o.m. 1998-04-01
Sekreterare : Bengt von, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Lars-Göran Berglund, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Johan Hellman, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Hans Nyman, fr.o.m. 1998-03-24 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, fr.o.m. 1998-03-30 t.o.m. 1998-06-29
Marianne Jonson, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1998-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:24 Bildandet av Premiepensionsmyndigheten

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:87 Premiepensionsmyndigheten [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Delegationen (M 1993:13) om klimatfrågor [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Delegationen (M 1993:13) om klimatfrågor
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1995
Utredningen har avgett :
SOU 1994:138 Rapport från Klimatdelegationen 1994. Rapport 1/95 Sveriges växthusgasbudget Rapport 2/95 Kostnadsbedömningar i klimatarbetet
SOU 1995:96 Jordens klimat förändras Delegationen upphörde den 31 december 1995. Uppgifterna är överförda till Naturvårdsverket.
Medverkande :
Ordförande : Bert Bolin, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Sten Bergström, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Björn Brandt, kanslichef, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Anna-Lisa Lindén, docent, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Sune Linder, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Kerstin Löfgren, chefsekonom, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Hans Nyman, direkör, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Birgitta Palmberger, enhetschef, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Henning Rodhe, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Uno Svedin, enhetschef, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Anders Wijkman, generaldirektör, t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Tom Hedlund, t.o.m. 1995-12-31
Lena Svärdsjö, fr.o.m. 1995-03-20 t.o.m. 1995-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman