Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen (M 1993:13) om klimatfrågor

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen (M 1993:13) om klimatfrågor [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 4 ♂ 9 ) :

Bert Bolin  []  ( Ordförande )
Sten Bergström  []  ( Ledamot )
Björn Brandt  []  ( Ledamot )
Anna-Lisa Lindén  []  ( Ledamot )
Sune Linder  []  ( Ledamot )
Kerstin Löfgren  []  ( Ledamot )
Hans Nyman  []  ( Ledamot )
Birgitta Palmberger  []  ( Ledamot )
Henning Rodhe  []  ( Ledamot )
Uno Svedin  []  ( Ledamot )
Anders Wijkman  []  ( Ledamot )
Tom Hedlund  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen (M 1993:13) om klimatfrågor
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1995
Utredningen har avgett :
SOU 1994:138 Rapport från Klimatdelegationen 1994. Rapport 1/95 Sveriges växthusgasbudget Rapport 2/95 Kostnadsbedömningar i klimatarbetet
SOU 1995:96 Jordens klimat förändras Delegationen upphörde den 31 december 1995. Uppgifterna är överförda till Naturvårdsverket.
Medverkande :
Ordförande : Bert Bolin, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Sten Bergström, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Björn Brandt, kanslichef, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Anna-Lisa Lindén, docent, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Sune Linder, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Kerstin Löfgren, chefsekonom, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Hans Nyman, direkör, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Birgitta Palmberger, enhetschef, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Henning Rodhe, professor, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Uno Svedin, enhetschef, t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Anders Wijkman, generaldirektör, t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Tom Hedlund, t.o.m. 1995-12-31
Lena Svärdsjö, fr.o.m. 1995-03-20 t.o.m. 1995-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman