Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Håkan Svärdman

Sök kontaktuppgifter till Håkan Svärdman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Håkan Svärdman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Håkan Svärdman medverkat i ( 2 st. ):

Delegation för främjande av äldre arbetskraft (S 2018:10) [ Avslutad 2020 ] [ Ledamot ]
Delegationen för senior arbetskraft (S 2018:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för delegationen, se dir. 2018:83, dir. 2020:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:69 Äldre har aldrig varit yngre - allt fler kan och vill arbeta längre
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, f.d. förbundsordförande, fr.o.m. 2019-11-28
Ordförande : Anna Hedborg, f.d. statsråd, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2019-11-27
Ledamot : Ingemar Eriksson, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2018-08-20
Ledamot : Anna Hedborg, f.d. statsråd, fr.o.m. 2019-11-28
Ledamot : Ingmar Skoog, professor, fr.o.m. 2018-08-20
Ledamot : Håkan Svärdman, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2018-08-20
Ledamot : Eva Vingård, professor, fr.o.m. 2018-08-20
Sakkunnig : Stefan Oscarson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01
Expert : Cristina Husmark Pehrsson, f.d. statsråd, fr.o.m. 2018-08-20
Expert : Göran Hägglund, f.d. statsråd, fr.o.m. 2019-11-28
Expert : Göran Johnsson, f.d. förbundsordförande, fr.o.m. 2019-11-28
Expert : Marita Ljung, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2018-08-20
Expert : Amanda Lundeteg, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2019-11-27
Expert : John PR-konsult Mellkvist, fr.o.m. 2018-08-20
Expert : Marianne Rundström, journalist, fr.o.m. 2018-08-20
Expert : Björn von Sydow, f.d. talman, fr.o.m. 2018-08-20
Expert : Barbro Westerholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-08-20
Sekreterare : Viktoria Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-25
Sekreterare : Viktoria Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-02 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Maria Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Anna Fransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2019-09-30
Sekreterare : Gustav Gidenstam, f.d. pol. sak., fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Storstadskommittén (S 1995:01) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Storstadskommittén (S 1995:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:35 och 1995:108.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:142 Att röja hinder för samverkan - Egenmakt - Arbetslinjen
SOU 1996:54 Kooperativa möjligheter i Storstadsområden - exempel, erfarenheter och förslag till åtgärder
SOU 1996:146 Att återerövra vardagen
SOU 1996:151 Bidrag genom arbete - En antologi
SOU 1996:177 Egenmakt
SOU 1997:24 Välfärd i verkligheten - pengar räcker inte
SOU 1997:61 Att växa bland betong och bojor. - Delbetänkande
SOU 1997:62 Rosor av betong. En antologi
SOU 1997:118 Delade städer - Underlagsrapport.
SOU 1998:25 Tre städer. En storstadspolitik för hela landet + 4 bilagor. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Alnebratt, kommunalråd, fr.o.m. 1996-02-01
Ordförande : Karl-Petter Thorwaldsson, informationschef, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Christine Axelsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Dag Larsson, kommunsekreterare, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Joakim Ollén, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Bertil Persson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Karin Pilsäter, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-03-23
Ledamot : Rune Thorén, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-03-23
Sakkunnig : Sven-Olov Andersson, regiondirektör, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Ann-Mari Begler, överdirektör, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Tommy Birgersson, projektledare, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Ylva Eklund, byrådirektör, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1997-07-01
Sakkunnig : Gunilla Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-03
Sakkunnig : Barbara Martin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-10
Sakkunnig : Siv Stjernborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01
Sakkunnig : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-12-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Mattias Gustafsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-09-18
Expert : Karl-Olof Hedler, fr.o.m. 1997-02-14
Expert : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, t.o.m. 1996-05-09
Expert : Kent Ivarsson, kansliråd, t.o.m. 1996-11-19
Expert : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Tommi Riihonen, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Katarina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-10
Sekreterare : Lars Eklund, t.o.m. 1996-08-18
Sekreterare : Christina Eldh, byrådirektör, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1998-03-10
Sekreterare : Håkan Svärdman, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1998-03-01
Sekreterare : Stina Öresland, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:35 Levnadsvillkor i storstadsområden

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman