Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gösta Jedberger

Sök kontaktuppgifter till Gösta Jedberger på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gösta Jedberger

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gösta Jedberger medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om yrkeskrav i äldreomsorg (S 2007:12) [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om yrkeskrav i äldreomsorg (S 2007:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:155
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:126 I den äldres tjänst. Äldeassistent - ett framtidsyrke
Medverkande :
Särskild utredare : Gösta Jedberger, kommunalråd, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-16
Sakkunnig : Andreas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-27
Sakkunnig : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-27
Sakkunnig : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Kerstin Ahlsén, utredare, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Gert Alaby, projektledare, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Carl Jan Granqvist, professor, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Jan Håkan Hansson, rektor och vd, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Pia Joelsson, vård- och omsorgschef, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Lena Jonasson, ombudsman, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Ylva Malm, undervisningsråd, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Barbro Nordström, chefsläkare, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Sam Sandberg, ordförande, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Bijan Shafiei, ordförande, fr.o.m. 2008-02-27
Expert : Eva Stål Söderberg, förbundsombudsman
Sekreterare : Tomas Agdalen, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Anita Berger, fr.o.m. 2008-01-21 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Niclas Jacobson, fr.o.m. 2008-01-21 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Asta Modig, fr.o.m. 2008-03-08 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Emma Sterky, fr.o.m. 2008-02-27 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:155 En kompetensreform inom vården och omsorgen om äldre [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:126 I den äldres tjänst – Äldreassistent – ett framtidsyrke [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Patientdatautredningen (S 2003:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Patientdatautredningen (S 2003:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:42, dir. 2004:95 och dir. 2005:150
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:82 Patientdatalag
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2003-04-03
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Daniel Forslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01
Sakkunnig : Petter Granqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Erik Hjulström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-06-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-10-10
Sakkunnig : Karin Lewin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-18
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-25 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-07-01
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2004-10-24
Sakkunnig : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Jan Adolfsson, docent, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-06-23
Expert : Anders Alexandersson, enhetsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Nils Blom, chefsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Jan Edling, företagsrådgivare, fr.o.m. 2007-01-22
Expert : Anders Ekbom, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Nils Feltelius, docent, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulrika Geijer, rådman, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Harald Heijbel, överläkare, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Henriksson, rådman, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-03-26
Expert : Katja Isberg Amnäs, dataråd, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Gösta Jedberger, styrelseordförande, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Pia-Maria Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-03-31
Expert : Gabriella Kollander Fållby, sekreterare, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Bo Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Eva Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Petra Otterblad Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2006-03-27
Expert : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2006-07-01
Expert : Cecilia Törnblom, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Wallentin, professor i kardiologi, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2007-01-21
Sekreterare : Tomas Forenius, kansliråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2006-07-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:82 Patientdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Patientskadeutredningen (S 2002:12) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Patientskadeutredningen (S 2002:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:12 Patientskadelagen och läkemedelsförsäkringen - en översyn
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2002-06-27
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-23 t.o.m. 2003-10-05
Sakkunnig : Lars Hedengran, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-23
Sakkunnig : Niklas Ljunggren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-06
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Nils Blom, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Ralf Blomgren, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-09-23 t.o.m. 2002-10-28
Expert : Ulf Edstedt, f.d. verkst. direktör, fr.o.m. 2002-10-29
Expert : Kaj Essinger, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Ulf Hellbacher, lagman, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Gösta Jedberger, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Henry Johansson, professor emeritus, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2003-01-04
Expert : Stig Melin, f.d. bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Leif Persson, rådman, fr.o.m. 2002-09-23
Sekreterare : Madeleine Westberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:12 Patientskadelagen och läkemedelsförsäkringen – en översyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Konkurrensrådet (N 1997:08) [ Avslutad 2003 ] [ Ledamot ]
Konkurrensrådet (N 1997:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-04
Direktiv för rådet, se dir. 1997:145, dir. 2000:83, dir. 2001:102, dir. 2002:73 och dir. 2003:82
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Näringsdepartementet,103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 22 40 (kanslichefen)
Rådet fortsätta sin verksamhet till utgången av december 2003.
Medverkande :
Ordförande : Lars Ahlvarsson, f.d. förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingalill Borild, revisionsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Allan Eriksson, direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Thomas Hallgren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gösta Jedberger, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jens Karlsson, jur.kand., fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Anders Morin, civilekonom, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Leif Petersén, fr.o.m. 2002-08-07 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Curt Riberdahl, professor, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-08-06
Ledamot : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Bardh, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-06-30
Suppleant : Ulla Endre Lönnqvist, jurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Peter Enström, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Anders Frostell, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-12-13
Suppleant : Laila von Hahn Rosenqvist, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lasse Henricson, utredare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Alf Levander, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lars Lundenmark, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Åke Rådberg, entreprenadjurist, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Owe Swanson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2000-06-14
Suppleant : Håkan Torngren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Wennmark, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Kanslichef : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 2004-01-31
Kanslichef : Ylva Hintze, jur.kand., t.o.m. 1999-05-13
Utredare : Thorbjörn Bergman, civilekonom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2001-06-30
Utredare : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1999-04-13
Sekreterare : Ylva Hintze, jur.kand., fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 1999-05-13
Sekreterare : Lennart Meyer, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Hans Christian Berger, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:117 Konkurrens på lika villkor mellan offentlig och privat sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman