Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Roos

Sök kontaktuppgifter till Göran Roos på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Roos

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Roos medverkat i ( 2 st. ):

2011 års vägtullsutredning (Fi 2011:08) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
2011 års vägtullsutredning (Fi 2011:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:47 och dir. 2012:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:60 Avgifter på väg och elektroniska vägtullsystem
SOU 2013:3 Trängselskatt - delegation, sanktioner och utländska fordon
Medverkande :
Särskild utredare : Raymond Grankvist, fr.o.m. 2011-06-20 t.o.m. 2013-02-08
Sakkunnig : Jan Olof Lidström, fr.o.m. 2011-07-01
Sakkunnig : Jan Larsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Anna Anderman, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2011-09-15
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Lars Carlsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Marianne Erlandsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Daniel Granqvist, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Maria Ingelsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2011-11-15
Expert : Johan Lindqvist, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Jennie Magnusson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Szilárd Rado, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2011-11-14
Expert : Göran Roos, fr.o.m. 2011-09-16
Expert : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Gunilla Svedberg, fr.o.m. 2011-07-01
Sekreterare : Jennifer Moore Peterson, fr.o.m. 2011-06-20 t.o.m. 2013-02-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Flygplatsöversynsutredningen (N 2006:06) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Flygplatsöversynsutredningen (N 2006:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:60, dir. 2006:104 och dir. 2007:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:70 Framtidens flygplatser - utveckling av det svenska flygplatssystemet
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Rogestam, fr.o.m. 2006-06-15 t.o.m. 2007-10-14
Expert : Ulf Andersson, utredare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : John Bennet, handläggare, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Berglöf, konsult, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anders Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-04-30
Expert : Edda Eiriksdotter, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ingela Englund, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lena Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna Ferlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Marina Fransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-04-30
Expert : Olof Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Michael Heen, utredare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Jessica Henricsson, enhetschef, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Wilhelm Jansson, projektledare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Fredrik Jaresved, handläggare, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-03-13
Expert : Helena Lefvert, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Catrine Petersson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Göran Roos, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Helena Wiberg, stabschef, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2006-08-14 t.o.m. 2007-10-01
Sekreterare : Johan Holmér, fr.o.m. 2007-01-12 t.o.m. 2007-09-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:70 Framtidens flygplatser – utveckling av det svenska flygplatssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman