Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Ekström

Sök kontaktuppgifter till Göran Ekström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Ekström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Ekström medverkat i ( 4 st. ):

Miljömyndighetsutredningen (M 2013:02) [ Avslutad 2015 ] [ Särskild utredare ]
Miljömyndighetsutredningen (M 2013:02)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:66 Myndigheter och organisationer under Miljödepartementet - en kartläggning
SOU 2015:43 Vägar till ett effektivare miljöarbete
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Ekström, fr.o.m. 2013-11-18 t.o.m. 2015-04-01
Sekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2013-11-18 t.o.m. 2015-04-01
Sekreterare : Anna Aspegren, fr.o.m. 2014-02-10 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:101 Översyn av myndigheterna inom miljöområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2006:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:107 Opinionsbildande verksamhet och små myndigheter
SOU 2008:118 Styra och ställa - förslag till en effektivare statsförvaltning. BILAGOR
SOU 2008:119 Underlagsrapporter till 2006 års förvaltningskommitté
Medverkande :
Ordförande : Yvonne Gustafsson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Catrin Andersson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Göran Ekström, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Marie Hafström, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Daniel Tarschys, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Helena Wockelberg, fr.o.m. 2006-12-21
Expert : Lena Marcusson, fr.o.m. 2007-04-23
Expert : Lars Söderström, fr.o.m. 2007-01-22
Huvudsekreterare : Ola Hedin, fr.o.m. 2007-01-22
Sekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Michael Borchers, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Mikael Cullberg, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tonnageskatteutredningen (Fi 2004:20) [ Avslutad 2006 ] [ Särskild utredare ]
Tonnageskatteutredningen (Fi 2004:20)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:165 och dir. 2005:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:20 Tonageskatt
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Ekström, fr.o.m. 2004-12-15 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Peter Brose, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Christina Eng, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Håkan Friberg, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Margaretha Granborg, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Linda Haggren, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Olle Halldorf, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Svante Johansson, O, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Marie Jönsson, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Christina Rosén, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Stig Schyltz, fr.o.m. 2005-04-13 t.o.m. 2006-02-24
Expert : Beata Åhlberg, fr.o.m. 2004-12-21 t.o.m. 2005-04-12
Sekreterare : Kristina Aurell, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:20 Tonnageskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fi 1996:01) om utvärdering av den arbetsgivarpolitiska delegeringen till myndigheterna [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1996:01) om utvärdering av den arbetsgivarpolitiska delegeringen till myndigheterna
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:2.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:48 Arbetsgivarpolitik i staten - Fri kompetens och resultat Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Borg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1996-02-16
Sakkunnig : Margareta Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Birgitta Heijer, departementsråd, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Per Virdesten, rättschef, fr.o.m. 1996-03-01
Expert : Göran Ekström, överdirektör, fr.o.m. 1996-03-01
Sekreterare : Britt-Marie Bystedt, pol.mag., fr.o.m. 1996-04-01
Mocki Hägg, civilingenjör, fr.o.m. 1996-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:48 Arbetsgivarpolitik i staten – För kompetens och resultat [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman