Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Yvonne Gustafsson  []  ( Ordförande )
Catrin Andersson  []  ( Ledamot )
Göran Ekström  []  ( Ledamot )
Marie Hafström  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ledamot )
Daniel Tarschys  []  ( Ledamot )
Helena Wockelberg  []  ( Ledamot )
Lena Marcusson  []  ( Expert )
Lars Söderström  []  ( Expert )
Ola Hedin  []  ( Huvudsekreterare )
Christine Annemalm  []  ( Sekreterare )
Michael Borchers  []  ( Sekreterare )
Mikael Cullberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2006:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:107 Opinionsbildande verksamhet och små myndigheter
SOU 2008:118 Styra och ställa - förslag till en effektivare statsförvaltning. BILAGOR
SOU 2008:119 Underlagsrapporter till 2006 års förvaltningskommitté
Medverkande :
Ordförande : Yvonne Gustafsson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Catrin Andersson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Göran Ekström, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Marie Hafström, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Daniel Tarschys, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Helena Wockelberg, fr.o.m. 2006-12-21
Expert : Lena Marcusson, fr.o.m. 2007-04-23
Expert : Lars Söderström, fr.o.m. 2007-01-22
Huvudsekreterare : Ola Hedin, fr.o.m. 2007-01-22
Sekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Michael Borchers, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Mikael Cullberg, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-12-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman