Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Frida Widmalm

Sök kontaktuppgifter till Frida Widmalm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Frida Widmalm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Frida Widmalm medverkat i ( 6 st. ):

Kommittén för ökad ekonomisk jämlikhet (Fi 2018:07) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Jämlikhetskommissionen (Fi 2018:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:74
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 31 maj 2020.
Medverkande :
Ordförande : Per Molander, tekn. dr, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Anna Balkfors, strateg, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Anders Björklund, professor emeritus, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Anna Hedborg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Helena Holmlund, docent, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Olle Lundeberg, professor, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Ledamot : Claes Olsson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-08-06
Expert : Mats Johansson, E kansliråd, fr.o.m. 2018-09-12 t.o.m. 2020-08-06
Expert : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-12 t.o.m. 2018-11-18
Expert : Ruth-Aida Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-19 t.o.m. 2020-08-06
Sekreterare : Tove Eliasson, fil.dr, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, avdelningsjurist, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Irén Norström, registrator, fr.o.m. 2019-08-20 t.o.m. 2020-08-13
Sekreterare : Kristian Persson Kern, senior utredare, fr.o.m. 2018-09-24 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Marija Vasilevska, student, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Marija Vasilevska, student, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Marija Vasilevska, student, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Frida Widmalm, t.o.m. 2020-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:46 En gemensam angelägenhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Välfärdsutredningen (Fi 2015:01) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]

Välfärdsutredningen (Fi 2015:01)


Beteckning : Fi 2015:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-26
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:22, dir. 2015:100 och dir. 2015:108
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Reepalu, Ilmar, fr.o.m. 2015-03-05 t.o.m. 2017-05-09
Sakkunnig : Bohlin, Malin, fr.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Forslind, Helen, fr.o.m. 2016-02-16
Sakkunnig : Karle, Lotta, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-02-15
Sakkunnig : Ridoff, Niklas, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Westerlund, Sara, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Barklund, Anna, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Bengtsson, Henrik, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Brooks, Anna, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Edling, Thomas, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Fahlin, Elisabeth, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Gemzell, Tove, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Hagbjer, Eva, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Hellman, Therese, fr.o.m. 2016-08-15
Expert : Hollander, Per, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-05-02
Expert : Jansson, Martin, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Johansson S, Sara, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Jönsson, Stefan, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Kylenfelt, Johan, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Larkeus, Jonathan, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Larsson, Björn, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Lundström, Kristina, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Ljungberg, Lena, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Ljungbert, Eva, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Ndure, Johan, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Persson, Gunnar, fr.o.m. 2015-08-10
Expert : Redman, Thord, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Regnér, Emma, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Runsten, Annica, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Selmanovic, Alicia, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Sparr, Martin, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Svensson, Lena, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Wagndal, Mats, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Wiberg, Maria, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Wohlgemuth, Daniel, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Åkerkrantz, Elisabeth, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-08-14
Huvudsekreterare : Höök, Johan, fr.o.m. 2015-03-24 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Bergqvist, Marianne, fr.o.m. 2015-04-21 t.o.m. 2017-05-21
Sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-04-30
Sekreterare : Lantto, Johan, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2017-01-15
Sekreterare : Lundblad, Lina, fr.o.m. 2016-08-04 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Sundberg, Elin, fr.o.m. 2015-04-11 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Widmalm, Frida, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-06-16

Rapporter

SOU 2016:78Ordning och reda i välfärden
SOU 2017:38Kvalitet i välfärden – bättre upphandling och uppföljning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:78 Ordning och reda i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:38 Kvalitet i välfärden – bättre upphandling och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegation för jämställdhet i arbetslivet (A 2011:05) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]

Delegation för jämställdhet i arbetslivet (A 2011:05)


Beteckning : A 2011:05
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:80 och dir. 2014:71
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hedborg, Anna, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-05-31
Ordförande : Sjöberg, Mikael, fr.o.m. 2011-10-06 t.o.m. 2014-05-11
Ledamot : Abrahamsson, Lena, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Elken, Ann-Christine, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Granqvist, Lena, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Hillelson, Fredrik, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Knape, Anders, fr.o.m. 2012-09-04 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Munck af Rosenschöld, Peter, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Ribeiro, Sineva, fr.o.m. 2014-11-18 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Strandhäll, Annika, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2014-11-10
Ledamot : Thand Ringqvist, Elisabeth, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Thorwaldsson, Karl-Petter, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Undén, Charlotta, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Ledamot : Ågren, Christer, fr.o.m. 2012-07-10 t.o.m. 2015-05-31
Expert : Ekberg, John, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2015-05-31
Expert : Höök, Pia, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2015-05-31
Expert : Pringle, Keith, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2013-11-14
Expert : Ringborg, Pontus, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2015-05-31
Expert : Wadensjö, Eskil, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2015-05-31
Expert : Yazdanpanah, Soheyla, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2015-05-31
Huvudsekreterare : Hemström Hemmingsson, Maria, fr.o.m. 2011-12-06 t.o.m. 2013-12-15
Huvudsekreterare : Wreder, Malin, fr.o.m. 2013-12-16 t.o.m. 2015-06-14
Sekreterare : Fogelberg, Mika, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-06-14
Sekreterare : Järvklo, Niclas, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Liljeberg, Linus, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Liljefrost, Emilia, fr.o.m. 2012-04-16 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Widmalm, Frida, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Widmalm, Frida, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Wreder, Malin, fr.o.m. 2012-05-21 t.o.m. 2013-12-15
Sekreterare : Österberg, Linda, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-07-07

Rapporter

SOU 2014:28Lönsamt arbete – familjeansvarets fördelning och konsekvenser
SOU 2014:30Jämställt arbete? Organisatoriska ramar och villkor i arbetslivet
SOU 2014:74Forskningsrapport: Jämställdhet i socialförsäkringen?
SOU 2014:80Ökad medvetenhet men långsam förändring – om kvinnor och män på ledande positioner i svenskt näringsliv
SOU 2014:81Yrke, karriär och lön – kvinnors och mäns olika villkor på den svenska arbetsmarknaden
SOU 2015:50Hela lönen, hela tiden. Utmatningar för ett jämställt arbetsliv
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Jämställdhetspolitikens effekter för ekonomisk tillväxt och sysselsättning i EU:s medlemsländer (IJ 2008:C) [ Sekreterare ]
Jämställdhetspolitikens effekter för ekonomisk tillväxt och sysselsättning i EU:s medlemsländer (IJ 2008:C)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-12-08
Medverkande :
Åsa Löfström, fr.o.m. 2008-12-15 t.o.m. 2009-10-30
Sekreterare : Frida Widmalm, fr.o.m. 2008-12-15 t.o.m. 2009-10-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi, ESO (Fi 2007:03) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi, ESO (Fi 2007:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-29
Direktiv för expertgruppen, se dir. 2007:46
Lokal : Finansdepartementet, Jakobsgatan 24, Stockholm
Utredningen har avgett :
Rapport 1 ESO-rapport - Den långsiktiga finansieringen - välfärdspolitikens klimatfråga?
Rapport 2 ESO-rapport - Regelverk och praxis i offentlig upphandling
Rapport 3 ESO-rapport - Invandringen och de offentliga finanserna
Rapport 4 ESO-rapport - Fyra dyra fonder? Om effektiv förvaltning och styrning av AP-fonderna
Rapport 5 ESO-rapport - Lika skola med olika resurser? ESO-rapport om likvärdighet och resursfördelning
Rapport 6 ESO-rapport - En kår i kläm - Läraryrket mellan professionella ideal och statliga reformideologier
Rapport 7 ESO-rapport - En kår på rätt kurs? Om försvarets framtida kompetensförsörjning
Rapport 8 ESO-rapport - Beskattning av privat pensionssparande
Rapport 9 ESO-rapport - Polisens prestationer - en ESO-rapport om resultatstyrning och effektivitet
Rapport 10 ESO-rapport - Swedish Tax Policy: Recent Trends and Future Challenges/ volym 1 Calculating the Deadweight Loss from Taxation in a Small Open Economy - A general method with an application to Sweden / volym 2
Rapport 11 ESO-rapport - Statliga bidrag till kommuner - i princip och praktik
Rapport 12 Revisionen reviderad - en rapport om en kommunal angelägenhet
Rapport 13 Värden i vården - en ESO-rapport om målbaserad ersättning i hälso- och sjukvården
Rapport 14 Enkel och effektiv - en ESO-rapport om grundtrygghet i välfärdssystemen
Rapport 15 Kåren och köerna - en ESO-rapport om den medicinska professionens roll i styrning av svensk hälso- och sjukvård
Rapport 16 UD i en ny sits - organisation, ledning och styrning i en globaliserad värld
Rapport 17 Försvarets förutsättningar - en ESO rapport om erfarenheter från 20 år av försvarsreformer
Rapport 18 Kalorier kostar - en ESO-rapport om vikten av vikt
Rapport 19 Sysselsättning för invandrare - en ESO-rapport om arbetsmarknadsintegration
Rapport 20 Avtalsbestämda ersättningar, andra kompletterande ersättningar och arbetsutbudet
Rapport 21 Kollektivtrafik utan styrning
Rapport 22 Vägval i vården - en ESO-rapport om skillnader och likheter i Norden
Rapport 23 Att lära av de bästa - en ESO-rapport om svensk skola i ett internationellt forskningsperspektiv
Rapport 24 Rapport från ett ESO-seminarium - decenniets framtidsfrågor
Rapport 25 Svängdörrar i staten - en ESO-rapport om när politiker och tjänstemän byter sida
Rapport 26 En god start - en ESO-rapport om tidigt stöd i skolan
Rapport 27 Den akademiska frågan - en ESO-rapport om frihet i den högre skolan
Rapport 28 Income shifting in Sweden An empirical evaluation of the 3:12 rules
Rapport 29 Samhällsekonomin på spåret - en ESO-rapport om att räkna på tunnelbanan
Rapport 30 Hjälpa eller stjälpa? - en ESO-rapport om kontrollfunktionen i arbetslöshetsförsäkringen
Rapport 31 Lärda för livet? En ESO-rapport om effektivitet i svensk högskoleutbildning
Rapport 32 Forskning och innovation - statens styrning av högskolans samverkan och nyttiggörande
Rapport 33 Bäste herren på täppan? En ESO-rapport om bostadsbyggande och kommunala markanvisningar
Rapport 34 Allmän nytta eller egen vinning? En ESO-rapport om korruption på svenska
Rapport 35 Var skapas jobben? En ESO-rapport om dynamiken i svenskt näringsliv 1990 till 2009
Rapport 36 Transportinfrastrukturens framtida organisering och finansiering
Rapport 37 Investeringar in blanco? - En ESO-rapport om behovet av infrastruktur
Rapport 38 Bonde söker bidrag - en ESO-rapport om effektivitet i det svenska landsbygdsprogrammet
Rapport 39 The pensionsystem in Sweden - Författare Nicholas Barr
Rapport 40 Den offentliga sektorn - en antologi om att mäta produktivitet och prestationer
Rapport 41 Utvinning för allmän vinning? En ESO-rapport om svenska mineralinkomster
Rapport 42 Offentlig upphandling eller gröna nedköp? En ESO-rapport om miljöpolitiska ambitioner
Rapport 43 Goda år på ålderns höst? En ESO-rapport om konkurrens i äldreomsorgen
Rapport 44 3:12-Corporations in Sweden: The Effects of the 2006 Tax Reform on Investments, Job Creation and Business Start-ups
Rapport 45 Företagandets förutsättningar - en ESO-rapport om den svenska ägarbeskattningen
Rapport 46 Kapital på krita? En ESO-rapport om företagandets finansiering
Rapport 47 Konkurrens, kontrakt och kvalitet - hälso- och sjukvård i privat regi
Rapport 48 Hållbara beräkningar - en ESO-rapport om att bedöma den offentliga sektorns finansiella hållbarhet.
Rapport 49 Med nya mått mätt - en ESO-rapport om indikationer på produktivitetsutveckling i offentlig sektor
Rapport 50 Institutionsvård, incitament och information - en ESO-rapport om placering av ungdomar med sociala problem
Rapport 51 En ny giv? En ESO-rapport om reglering av spelmarknaden
Rapport 52 En förlorad generation? En ESO-rapport om ungas etablering på arbetsmarknaden
Rapport 53 Verksamma insatser mot brott? En ESO-rapport om orsak och verkan
Rapport 54 Familjepolitik för alla? En ESO-rapport om föräldrapenning och jämställdhet
Rapport 55 Långtidsutredningen 2015 - Huvudbetänkande
SOU 2015:106 Sveriges ekonomi - scenarier fram till år 2060
SOU 2015:107 Forskning, innovationer och ekonomisk tillväxt
Rapport 2016:1 Boende med konsekvens - en ESO-rapport om etnisk bostadssegregation och arbetsmarknad
Rapport 2016:2 Sjukskrivningarnas anatomi - en ESO-rapport om drivkrafterna i sjukförsäkringssystemet
Rapport 2016:3 När skolan själv får välja - en ESO-rapport om friskolornas etableringsmönster
Rapport 2016:4 Digitaliseringens dynamik - en ESO-rapport om strukturomvandlingen i svenskt näringsliv
Rapport 2016:5 Grön tillväxt under lupp - en ESO-rapport om ett begrepp i tiden
Rapport 2016:6 Mer än tur i struktur - en ESO-rapport om kommunal effektivitet
Rapport 2016:7 När det rätta blir det lätta - en ESO-rapport om "nudging"
e 2017:1 Dags för omprövning - en ESO-rapport om styrning av offentlig verksamhet
SOU 2017:2 Bygg mer för fler! En ESO-rapport om staten, kommunen och bostadsbyggandet - författare: Thomas Kalbro, Hans Lind
SOU 2017:2 Ankomst och härkomst - en ESO-rapport om skolresultat och bakgrund Författare Hans Grönkvist, Susan Niknami
2017:4 Yes box! - en ESO-rapport om en ny modell för kapital- och bostadsbeskattning
2017:06 Makar som delar på kakan - en ESO-rapport om jämställda personer
2017:05 Olika kön, olika lön - en ESO-rapport om diskriminering på arbetsmarknaden
2017:7 Inspiration för integration - en ESO-rapport om arbetsmarknadspolitik för nyanlända i fem länder
2017:8 Att vara brygga mellan forskning och politik - en festskrift från nya ESO:s 10-årsjubileum
2018:2 Lönar sig arbete 2.0? - En ESO-rapport med fokus på nyanlända
ESO 2018:3 Tid för integration - en ESO-rapport om flyktingars bakgrund och arbetsmarknadsetablering
ESO 2018:4 Skydda lagom - en ESO-rapport om miljömålet Levande skogar
ESO 2018:5 Tänkt efter före! En ESO-rapport om samhällsekonomiska konsekvensanalyser
ESO 2018:6 Operation digitalisering - en ESO-rapport om hälso- och sjukvården
2019:1 Lika för alla? En ESO-antologi om skolans likvärdighet
2019:2 Synd och skatt - en ESO-rapport om politiken inom områdena alkohol, tobak och spel
2019:3 Skillnad på marginalen - en ESO-rapport om reformerad inkomstbeskattning
2019:4 Rätt på EU:s sätt - en ESO-rapport om EU-rättens inverkan på svensk skattelagstiftning
2019:5 Klimatmål på villovägar? En ESO-rapport om politiken för utsläppsminskningar i vägtrafiken
2019:6 Stöta på patrull - en ESO-rapport om polisens problemorienterade arbete
ESO 2019:7 Pang för pengarna - en ESO-rapport om Sveriges militära materielförsörjning
ESO 2019:8 Vem vårdar bäst? En ESO-rapport om svensk sjukhusvård i ett jämförande perspektiv
2020:1 Med framtiden för sig – en ESO-rapport om sociala investeringar
2020:2 Rapport: Jämställdhet räknas - en ESO-rapport om kvinnors förändrade position i arbetslivet
ESO 2020:3 Morot utan piska - en ESO-rapport om stärkta incitament för kommunal effektivitet
ESO 2020:4 Spänning på hög nivå - en ESO-rapport om elnätets roll för säkra elleveranser
ESO 2020:5 Uppkopplad utbildning - en ESO-rapport om högskolans digitalisering av Kjell Nyman
ESO 2006:6 Avgörande mål - en avgörande ESO-rapport om sysselsättningspolitiska målformuleringar av Lars Calmfors
ESO 2020:7 Vårt framtida skattesystem - en ESO-rapport med förslag på en genomgripande skattereform av Klas Eklund
Medverkande :
Ordförande : Karolina Ekholm, professor, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2024-12-31
Ordförande : Lars Heikensten, fr.o.m. 2007-12-05 t.o.m. 2013-04-30
Ordförande : Hans Lindblad, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2020-12-31
Vice ordförande : Villy Bergström, fr.o.m. 2013-11-26 t.o.m. 2017-12-31
Vice ordförande : Jonas Eliasson, professor, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2023-12-31
Vice ordförande : Harry Flam, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Vice ordförande : Yvonne Gustafsson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Vice ordförande : Ingrid Petersson, generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-12-30
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, fr.o.m. 2007-12-05 t.o.m. 2013-11-10
Ledamot : Annette Alstadsaeter, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-06-30
Ledamot : Fredrik Carlsson, professor, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Ann-Zofie Duvander, professor, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2023-12-31
Ledamot : Jonas Eliasson, professor, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-12-30
Ledamot : Robert Eriksson, fr.o.m. 2007-12-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Harry Flam, fr.o.m. 2007-12-05
Ledamot : Yvonne Gustafsson, fr.o.m. 2007-12-05
Ledamot : Lars Hultkrantz, fr.o.m. 2007-12-05 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Ann-Sofi Kolm, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2017-04-30
Ledamot : Eva Mörk, fr.o.m. 2007-12-05 t.o.m. 2010-09-14
Ledamot : Ingrid Petersson, generaldirektör, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Mikael Sandström, ekonomie doktor, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Sylvia Schwaag Serger, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Anna Seim, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Peter Skogman Thoursie, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Annika Sundén, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Annika Sundén, docent, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Stefan Ackerby, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2014-02-26
Expert : Susanne Ackum, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Ulf Bengtsson, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-01-11
Expert : Fredrik Bystedt, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2016-06-30
Expert : Per Classon, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2014-08-31
Expert : Linda Haggren, fr.o.m. 2014-09-01
Expert : Kerstin Hallsten, finansråd, fr.o.m. 2010-05-05 t.o.m. 2012-12-06
Expert : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2016-07-01
Expert : Åke Nordlander, fr.o.m. 2016-01-01
Expert : Clas Olsson, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2012-12-06
Expert : Anita Saldén Enérus, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-05-30
Expert : Camilo von Greiff, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2009-08-31
Sekreterare : Cecilia Enström Öst, fr.o.m. 2014-01-15 t.o.m. 2015-10-31
Sekreterare : Charlotta Eriksson, A departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-13 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Karin Ewelönn, fr.o.m. 2013-05-06 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Johan Hellman, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Martin Hill, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2016-03-27
Sekreterare : Mikaela Holmberg, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Åsa-Pia Järliden Bergström, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2018-02-21
Sekreterare : Anna Norén, fr.o.m. 2018-04-09
Sekreterare : Charlotte Nömmera, fr.o.m. 2008-10-06
Sekreterare : Åsa Olli Segendorf, fr.o.m. 2011-04-13 t.o.m. 2012-08-13
Sekreterare : Elin Ottosson Bixo, fr.o.m. 2019-06-17 t.o.m. 2019-08-30
Sekreterare : Kristian Persson, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-05-14
Sekreterare : Frida Widmalm, fr.o.m. 2020-08-01 t.o.m. 2021-05-08
Sekreterare : Per Sonnerby, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Maria Vredin Johansson, fr.o.m. 2012-12-12
Sekreterare : Sara Zandian, fr.o.m. 2020-06-15 t.o.m. 2020-08-27
Kanslichef : Martin Hill, tf. kanslichef, fr.o.m. 2015-03-01 t.o.m. 2015-12-31
Kanslichef : Lena Unemo, fr.o.m. 2016-01-01
Kanslichef : Mikael Åsell, fr.o.m. 2008-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Kanslisekreterare : Charlotte Korfitsen, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:46 Expertgrupp för studier i offentlig ekonomi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av föräldraförsäkringen (S 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om översyn av föräldraförsäkringen (S 2004:02)


Beteckning : S 2004:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-07
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:44
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Thorwaldsson, Karl-Petter, fr.o.m. 2004-05-04
Sakkunnig : Holmqvist, Anna, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Hultgård Sancini, Anna-Lena, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Middelman, Anna, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Widmalm, Frida, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-04-25
Sakkunnig : Wittenmark, Lars, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Tillander, Siv, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Åsell, Mikael, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Bergström, Sofia, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Elvin-Nowak, Ylva, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Jalmert, Lars, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Mattsson, Mats, fr.o.m. 2004-06-14
Huvudsekreterare : Reinholdsson, Kristina, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2005-09-30
Sekreterare : Feurst, Dag, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-09-04
Sekreterare : Hultin, Mårten, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-14
Sekreterare : Löfbom, Eva, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-18
Sekreterare : Norberg, Maria, fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Thoursie, Anna, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-15
Sekreterare : Wallberg, Anna Karin, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-09-15

Rapporter

SOU 2005:73Reformerad föräldraförsäkring – Kärlek, omvårdnad trygghet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2004:44 Översyn av föräldraförsäkringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:73 Reformerad föräldraförsäkring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman