Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av föräldraförsäkringen (S 2004:02)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av föräldraförsäkringen (S 2004:02) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 12 ♂ 7 ) :

Karl-Petter Thorwaldsson  []  ( Särskild utredare )
Anna Holmqvist  []  ( Sakkunnig )
Anna-Lena Hultgård Sancini  []  ( Sakkunnig )
Anna Middelman  []  ( Sakkunnig )
Frida Widmalm  []  ( Sakkunnig )
Lars Wittenmark  []  ( Sakkunnig )
Siv Tillander  []  ( Sakkunnig )
Mikael Åsell  []  ( Sakkunnig )
Sofia Bergström  []  ( Expert )
Ylva Elvin-Nowak  []  ( Expert )
Lars Jalmert  []  ( Expert )
Mats Mattsson  []  ( Expert )
Kristina Reinholdsson  []  ( Huvudsekreterare )
Dag Feurst  []  ( Sekreterare )
Mårten Hultin  []  ( Sekreterare )
Eva Löfbom  []  ( Sekreterare )
Maria Norberg  []  ( Sekreterare )
Anna Thoursie  []  ( Sekreterare )
Anna Karin Wallberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av föräldraförsäkringen (S 2004:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:73 Reformerad föräldraförsäkring - Kärlek, omvårdnad trygghet
Medverkande :
Särskild utredare : Karl-Petter Thorwaldsson, fr.o.m. 2004-05-04
Sakkunnig : Anna Holmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Anna-Lena Hultgård Sancini, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Anna Middelman, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Frida Widmalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-04-25
Sakkunnig : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Siv Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-14
Sakkunnig : Mikael Åsell, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Sofia Bergström, jur.kand., fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Ylva Elvin-Nowak, fil.dr.psykolog, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Lars Jalmert, docent, fr.o.m. 2004-06-14
Expert : Mats Mattsson, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2004-06-14
Huvudsekreterare : Kristina Reinholdsson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2005-09-30
Sekreterare : Dag Feurst, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-09-04
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-14
Sekreterare : Eva Löfbom, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-18
Sekreterare : Maria Norberg, fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Anna Thoursie, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-09-15
Sekreterare : Anna Karin Wallberg, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-09-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman